Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Смяната на времето може да доведе до сърдечносъдови и психологически проблеми

Снимка: БГНЕС

На 27 октомври часовниците в много страни в Европа ще се върнат с един час по-рано, с което се отбелязва краят на лятното часово време.

Тази сезонна смяна на времето се извършва два пъти годишно - през пролетта, когато часовниците се преместват с един час напред, се преминава към лятното часово време, а през есента се връща към стандартното.

Въпреки че смяната на часовото време е стандартизирана практика от години и е разпространена в по-голямата част от Европа и Съединените щати, както и в части от Канада, Австралия и Латинска Америка, здравните експерти предупреждават, че тя може да бъде вредна за благосъстоянието на хората.

По-рано тази седмица екип от изследователи на съня от Британското дружество по съня публикува становище, в което призовава правителството на Обединеното кралство да отмени смяната на часовника два пъти годишно.

В изявлението, публикувано в Journal of Sleep Research, се препоръчва целогодишно въвеждане на стандартно часово време, тъй като то е по-близко до „естествените цикли светлина-тъмнина на деня и нощта“.

„Възстановяването на постоянното стандартно време би означавало, че часовниците ни ще бъдат в тясно съответствие със слънчевото време, и макар че това би означавало по-ранен залез през лятото, би имало допълнителни ползи за здравето от подобрения сън и циркадната настройка поради по-голямото излагане на сутрешна слънчева светлина от есента до пролетта“, каза Малкълм фон Шанц, професор по хронобиология в Университета Нортумбрия и член на Центъра за изследване на съня в Нортумбрия.

Изследователите допълват, че поддържането на добър режим на сън и излагането на естествена дневна светлина сутрин са важни компоненти на човешкото здраве и че нарушаването на някой от тези фактори може да доведе до отрицателни последици за здравето.

„Ако не се излагате на сутрешна светлина, тогава не регулирате телесния си часовник толкова добре, колкото бихте могли, а има наистина специфично време сутрин, в което се нуждаете от излагане на светлина, за да регулирате телесния си часовник и това да ви позволи да заспите достатъчно рано през нощта“, казва пред „Евронюз“ д-р Меган Кроуфорд, старши преподавател по психология в Университета в Стратклайд и водещ автор на изявлението.

„Ако не правите това, вие сякаш палите свещта от двата края и тогава губите съня си през нощта, получавате лошо качество на съня, а лошото качество на съня е свързано с много здравни последици, както за психичното, така и за физическото здраве“, добави тя.

Какви са въздействията на лятното часово време върху здравето?

Една от основните причини, които експертите изтъкват в полза на прекратяването на сезонната смяна на времето, е нейното въздействие върху циркадния ритъм на човека.

Циркадният ритъм е биологичният часовник на организма, който работи на 24-часов цикъл и според изследователите играе роля в регулирането на основни телесни функции, включително съня, отделянето на хормони, метаболизма и настроението.

Смущенията, произтичащи от увеличаването или намаляването на един час сън, нарушават естествения цикъл на съня и засягат тези функции.

Крауфорд обясни, че докато през лятото, когато изгревът е все още много ранен, смяната на времето „няма особено значение“, през останалите сезони това не е така.

„През пролетта и есента изгревът на слънцето е малко по-късно, така че ставайки с един час по-рано, може да станем на тъмно. А това е наистина проблематично, защото се нуждаем от сутрешна слънчева светлина, за да регулираме часовниците на тялото си и за оптимален сън“, казва тя.

Добре планираното излагане на светлина поддържа циркадния цикъл в съответствие с 24-часовото денонощие, тъй като сутрешната светлина насърчава естественото събуждане и дава възможност за ранно заспиване вечер.

Излагането на светлина през нощта обаче, което може да се случи по време на смяната на времето, затруднява заспиването и събуждането навреме.

Многобройни научни изследвания също така са открили доказателства за увеличаване на неблагоприятните последици за здравето след смяната на времето.

Например мета-анализ, основан на седем проучвания, включващи повече от 100 000 участници, установи, че има значително по-висок риск от сърдечни пристъпи в седмиците след пролетното и есенното преминаване към зимно часово време.

Друго проучване, проведено от изследователи във Финландия, установи, че хоспитализациите заради инсулт са се увеличили през първите два дни след промяната на времето.

Проучванията свързват смяната на часовото време и с нарастване на проблемите с психичното здраве и смущенията в настроението, особено при уязвимите хора, включително с увеличаване на броя на самоубийствата в седмиците след началото на лятното часово време.

Крауфорд обясни съпротивата срещу прекратяването на смяната на времето с „липса на разбиране“, като подчерта, че ползите от удължената вечерна дневна светлина през лятото ще останат, независимо дали се използва лятното часово време.

„Много хора си мислят, че лятното часово време им дава повече слънчева светлина или повече дневна светлина, но това няма да се промени. Слънцето няма да се промени само защото променяме графиците си“, добави Крауфорд.

Позицията на Европа по отношение на лятното часово време

През 2018 г. Европейската комисия предложи да се сложи край на смяната на часовника в Европейския съюз два пъти годишно.

Като част от предложението тя проведе и онлайн допитване, за да определи мнението на жителите на ЕС по темата.

Подкрепата за прекратяване на смяната на часовото време беше значителна, като процентите варираха от 95 % в Полша и Финландия до 44 % в Гърция.

Отговорите показаха, че преобладаващото мнозинство от анкетираните подкрепят прекратяването на тази практика, като средно 84% от хората в ЕС подкрепят промяната.

Въпреки това, макар че Европейският парламент гласува в подкрепа на приемането на промяната, Европейският съвет не се съгласи с нея.
По публикацията работи: Ваня Славова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Таксиметров шофьор от Германия вози безплатно жени

Добротата е едно от най-хубавите човешки качества, които би било добре да проявяваме по-често. В изобилие от това качество притежава един млад германски шофьор на такси, който се прочу по света с една благородна инициатива. Оливер Бекман предлага безплатни превози с такси всеки петък и събота вечер, но услугата му е достъпна само за дами, с които..

публикувано на 02.04.25 в 19:49
Йорданка Ненчева

Дневен център за възрастни с аутизъм предлагат да бъде разкрит във Варна

Във Варна няма специализиран център за почасова грижа за пълнолетни с разстройство в аутистичния спектър. Това каза за Радио Варна Йорданка Ненчева, председател на Асоциация „Да съхраним жената“, която създаде Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания от аутистичния спектър „Живот под дъгата“.   25 деца на възраст..

публикувано на 02.04.25 в 14:12

Започва кампанията "Споделен обяд" в Добрич

За девета поредна година в навечерието на Великден в Добрич обявиха започването на кампанията „Споделен хляб“. Тя се организира от Клуба за народни танци „Жътвари“ и Фондация „Милостиво сърце“. Целта на инициативата е да се подпомогнат за предстоящите празнични дни най-нуждаещите се в област Добрич. Кампанията „Споделен хляб“ е насочена към..

публикувано на 02.04.25 в 13:23

С нови площадки и спортно игрище разполага вече детска ясла "Моряче" във Варна

Напълно завършени и готови за провеждане на занимания на открито са осем детски площадки и едно спортно игрище в двора на детска ясла №2 „Моряче“ в на ул. „Рупи“ №2 в кв. „Чайка“. Бившата санаториална ясла е една от последните във Варна, където досега липсваха сертифицирани според европейските стандарти за качество и безопасност открити зони за..

публикувано на 02.04.25 в 10:44

Варна става част от Световното космическо парти, посветено на Юрий Гагарин

Световно космическо парти ще се проведе за първи път във Варна. Събитието, което се организира от Площад "Наука" и Астро клуб за любители - Варна, е предвидено за 12 април, събота.  Събитието е благотворително, а всички средства от билети ще отидат за подкрепа на каузата на "Площад Наука" да подобрява гражданската информираност и общественото..

публикувано на 02.04.25 в 08:50

96-годишна жена дари 100 хиляди лева за детското отделение на болницата в Димитровград

96-годишна жена дари 100 хиляди лева на болницата в Димитровград. Решението да дарят парите от продажбата на апартамент семейство Йотови взимат след като губят дъщеря си по време на пандемията от Ковид, съобщи бТВ. „Какво можем да направим с толкова много пари. Решихме, че след като ги вземем ще ги дарим за благотворителност“, обясни 96-годишната..

публикувано на 01.04.25 в 18:37

Шест кученца от приюта в с. Каменар намериха стопани за седмица

В началото на тази седмица екипът и доброволците от Общинския приют за безстопанствени животни в с. Каменар съобщиха добрата вест, че още шест кученца са намерили своите осиновители през изминала седмица и вече се радват на топъл дом и любящи семейства. По тяхна информация съдбите и бъдещето на четириногите, настанени в центъра, продължават да..

публикувано на 01.04.25 в 12:10