Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Двудневна научна конференция "Море" започва от днес във Варна

2
Снимка: Радио Варна

Научна Конференция „Море“ се провежда днес и утре във Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“. Научната конференция има за цел да обедини научната общност за представяне на Национална научна програма „Море“. Чрез Национална научна програма „Море“ ще бъдат консолидирани усилията на научните организации, висшите училища, иновативните бизнес организации и индустрията в страната.
Целта на конференцията е да се създадат възможности за интеграция на доказани специалисти в сферата на морската индустрия и изследванията на морските ресурси, за развойна и научна дейност, а също така улесняване разпространението на знания и достигане на резултатите до максимално широка аудитория от представители не само на научните среди, но и на цялата общественост.
По време на конференцията през днешния ден в рамките на два панела ще бъде представен експертния потенциал на 12-те организации членове на Сдружение „Морско научно общество“ и перспективите за развитие на високи постижения в Черноморския регион.
На 31-ви Октомври съвместно с Басейнова дирекция "Черноморски район" във Варна ще бъде отбелязан Международният ден на Черно море и ще бъде представен съвместен проект, след което ще бъде представена Национална научна програма „Море“ и ще бъде демонстрирано пробовземане за мониторинг на морски води.
По време на посещенията на борда на Научно-изследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ и на борда на научно-изследователски катер „Асен“ ще бъде демонстриран научно-изследователския потенциал на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ и на Сдружение „Морско научно общество“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Студентите от ТУ-Варна за специалното си приложение, показващо качеството на морската вода (НА ЖИВО)

Учени от Технически университет – Варна  създадоха екологичното приложение "I SEE SEA".  Приложението "I SEE SEA" е разработено в направление Citizen Sciencе, което цели да насочи вниманието на местните общности към екологичните проблеми и да спомогне за тяхното разрешаване. Платформата предоставя възможност на потребителите да сигнализират за наличие..

публикувано на 15.08.25 в 09:40

Слънчево и топло на 15 август във Варна

И днес ще е предимно слънчево, с временни заоблачавания главно в южната половина от района. Ще продължи да духа умерен, временно силен североизточен вятър, във вътрешността слаб до умерен от изток-североизток. Максимални температури от 30° до 35°, по Черноморието между 27° и 30°, за Варна около 29°. Вълнение на морето 3-4 бала. Температура на..

публикувано на 15.08.25 в 08:02

Пясъчна скулптура на Света Богородица издигнаха на плажа в "Аспарухово"

На плажа в Аспарухово гостуват трима международни творци на пясъчни скулптури. Реми Хогард (Нидерландия), Пол Хогард (Англия) и Калиxto Молина (Мексико). Те изработиха фигура на Света Богородица за Деня на Варна. Проектът е подкрепен от концесионера на плажа и е обявен като подарък към жителите на града. В празничния ден ще се проведат и безплатни..

публикувано на 14.08.25 в 16:38

Премиера на “Приключенията на малката рибка Бльок” под вода в Държавен куклен театър - Варна

Държавният куклен театър - Варна кани на едно необикновено пътешествие под водата. Премиерата на „Приключенията на малката рибка Бльок“ ще се игpае в 800-литров аквариум - за първи път в историята на кукления театър. „Морето е най-естественото място, където децата могат да пpеживеят нещо различно. Това е спектакъл едновременно образователен,..

публикувано на 14.08.25 в 15:07

Нова детска песен с джаз звучене създадоха във Варна

Нова детска песен създадоха музикантите Мирослав Морски от група "Джанго Зе" и Марин Попов, преподавател по музика във френския лицей във Варна. Песента е озаглавена "Планетата на децата" с текст на френски език, написан от децата, които я изпълняват - ученици от учебното заведение. Двамата се познават от повече от 10 години. Захващайки се с идеята Попов..

публикувано на 14.08.25 в 14:04

Млад детски учител: Търпението е най-важно

Професията на детски учител е феминизирана, но това не означава, че мъжете не могат да се справят. Те имат важна роля в развитието на детето. Това каза Билян Венков, учител с ДГ "Дружба" във Варна. Завършва предучилищна и начална педагогика в София. В столицата започва професионалния си път в детска градина, която използва в обучителния процес семейния..

публикувано на 13.08.25 в 14:47

Терариум под открито небе: Пътуващата изложба на Стелян Ябълкаров във Варна

Морската градина на Варна отново е домакин на една от най-необичайните и образователни изложби в града – пътуващата експозиция на влечуги и екзотични животни, представена от Стелян Ябълкаров.  Разположена в двора на Природонаучния музей, изложбата ще остане до 7 септември и предлага възможност на посетителите – деца и възрастни – да се запознаят с..

публикувано на 13.08.25 в 13:53