Екипът на Регионалния исторически музей ще отбележи на 31 октомври - Международния ден на Черно море, със събитие в памет на големия български археолог професор Михаил Лазаров.
По повод 90-годишнината от неговото рождение от 17.30 ч. в Учебния музей (вход от бул. "Съборни") е прожекцията на документалния филм "На прага на цивилизацията", заснет от екип на БНТ.
На първия етаж в Регионалния исторически музей вече е експонирана и съпътстваща фотоизложба за българската подводна археология, с чиято история проф. Лазаров е свързан от първите ѝ стъпки.
Изложбата е подготвена от Центъра за морска история и подводна археология в Созопол и ще остане във Варна до края на месец ноември.
Инициативата е на Теодор Роков - уредник в отдел "Нова история на град Варна".
Събитието е с вход свободен.
Всеки последен четвъртък от месеца посещенията в Регионалния исторически музей са безплатни.
Професор Михаил Лазаров (13.10.1934-14.01.2006) е роден е с. Темниско, Великотърновско. Завършва гимназия през 1952 г. в Горна Оряховица, а през 1958 г. – специалност „История, археология и музейно дело“ в СУ „Св. Климент Охридски”. Постъпва на работа веднага след завършването в отдел „Възраждане“ на Сливенския исторически музей, а от 1966 до 1970 г. е директор на Окръжния музей в Бургас.
През 1971 г. постъпва като научен сътрудник във Археологически музей -Варна и от 1972 до 1995 г. Михаил Лазаров е негов завеждащ. В периода 1973 - 1976 г. е главен научен ръководител на археологическите проучвания на Варненския халколитен некропол. Под негово ръководство са проведени археологически разкопки на най-ранните жилища на Одесос, части от елинистическата, римската и византийската крепостна стена на града, раннохристиянски базилики и др.
Михаил Лазаров участва в първите подводни археологически експедиции покрай българското крайбрежие на Черно море. Той е един от създателите през 1978 г. на Центъра за морска история и подводна археология в Созопол и председател на Експертния съвет към него.
Михаил Лазаров е първият български музеен специалист, участвал като член на екипажа в морските експедиции „Аргонавтика“ (1984-85) и „По пътя на спондилуса“ (1988) по древните търговски маршрути в Черно, Мраморно и Егейско море.
Министерството на културата обяви имената на читалищата, одобрени за финансиране по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" - 2024. Библиотеката към балчишкото читалище "Паисий Хилендарски-1870" кандидатства с проект за близо 5 000 лева. Отпуснатата..
В Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна в 17 часа ще бъде открита гостуващата изложба „America through Мy Еyes” / “Америка през моите очи“. Експозицията включва селекция фотографии от ХI фотоконкурс „Америка през моите очи“, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в САЩ. Изложбата е част от..
"Опитвам се да предам в картините си своето огромно възхищение от земята на Намибия и от духа на мястото, от неговата безкомпромисна красота и сила, но... трябва да вдишате въздуха там … да пропътувате дълги часове, обвити в бял прах до някое жадувано място и едва тогава да усетите поне малко тази страна. Едва тогава... А аз ще продължа да се боря..
Среща с романтични съкровища очаква ценителите на камерната музика на 21 ноември във Варна и на 22 ноември - в Бургас. Поканата е от триото Стоимен Пеев, цигулка, Атанас Кръстев, виолончело и Мартина Табакова, пиано. Тримата изпълнители са изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на Съюз на българските музикални и..
Премиерно в двата града ще прозвучат три нови и изключително любопитни произведения с джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на Борислав Йоцов: К онцерт за джаз пиано и оркестър със солист Константин Костов – пиано (автор на произведението), Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов със солисти Михаил Йосифов – тромпет..
България - страна със сходна историческа съдба на Турция, която 40 години след Освобождението се стреми да се дистанцира от Османската империя, е основното вдъхновение за реформаторските идеи на Мустафа Кемал Ататюрк. Когато през 1913 г. Мустафа Кемал пристига в София като военно аташе, той открива, че България е една изцяло европейска страна. За него..
Под мотото „Морето“ Художествената галерия в Добрич подреди изложба от своя фонд. В нея са събрани творби на четирима художници, които принадлежат към различни поколения. Родени от края на XIX век до 20-те години на XX век, в определен период от творчеството си са свързани с морската стихия и разработват сюжета, като го пречупват през призмата на..