Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Добрич връчват наградите в областта на културата

Снимка: Теодора Михова

На тържествена церемония днес Община Добрич връчва наградите в областта на културата и науката за 2024 г. по повод Деня на народните будители. Носители на тазгодишната награда са пианистката и преподавател Мария Славова, акордеонната школа при НЧ „Йордан Йовков - 1870 г.“ и нейния ръководител Деян Дженков.

Наградите в областта на културата и науката са учредени от Община Добрич в израз на стремежа да се опази културната памет в обществото. Церемонията ще се проведе в огледалната зала „Нели Божкова“ от 11.00 часа.

Носителката на наградата Мария Славова е инициатор на Дни на органовата музика „Музикални цветя“ с цел популяризиране на органовото изкуство. Тя е активен участник-органист, съчетавайки работата си като музикант в Камерен оркестър „Дианополис“, Ямбол, концертиращ пианист, преподавател, музикален изследовател.

Колективната награда „Добрич“ на акордеонната школа при НЧ „Йордан Йовков - 1870 г.“ е израз на благодарност към младите музиканти, които с талант, упоритост и любов към музиката вече 5-та година носят радост с изпълненията си и получават заслужено признание от различни музикални форуми.

На нейния ръководител Деян Дженков е присъдена и наградата "Млад творец".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Зелени Балкани: Делфините все по-далеч от брега заради промяната в климата

Тази седмица Зелени Балкани осъществява поредната си експедиция за преброяване на делфините. Наблюденията до момента показват характерното за лятото разпространение на китоподобните, по-далеч от крайбрежните зони, където намират храна, въпреки че лятото все още не е настъпило. Причината е затоплянето на водата, изместването на сезоните, коментира Димитър..

публикувано на 20.06.25 в 09:30

Варна отбелязва в понеделник 48 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма"

В понеделник, 23 юни, с церемония по полагане на цветя Варна ще отбележи 48 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" на Пристанище Варна. Събитието ще се състои от 10:00 ч. на паметната плоча с името на генерал-лейтенант Илия Дончев - началник на централно управление „Противопожарна охрана“ – МВР, в градинката до жп гарата във Варна. В..

публикувано на 20.06.25 в 09:29

Опасен хищник се появи в шуменски парк, временно ограничават пешеходните зони в района

Временно се ограничават пешеходните зони в района на Природен парк “Шуменско плато” от подхода на "Кьошковете" и към паметник “Създатели на българската държава“, съобщиха от полицията. Причината е сигнал от жител на Шумен, който съобщава, че е забелязал в района на платото над Дивдядовските скали рядък животински вид с големи размери, предаде Радио..

публикувано на 20.06.25 в 09:15

Без вода всеки работен ден за част от местностите Траката и Ваялар

От 8 до около 17 часа всеки ден без вода от понеделник до петък ще бъдат абонатите от високата зона на местност Траката и част от местност Ваялар. Причината - изграждане на канализация,  съобщават от ВиК-Варна.

публикувано на 20.06.25 в 09:11

Синоптик: Очаква ни лято с температури над и валежи под нормата

Температури над нормата и валежи под нормата - това са прогнозите на синоптиците за Лято 2025. Астрономическото лято настъпва в събота, 21 юни, в 5 часа и 42 минути сутринта, припомни за Радио Варна дежурният синоптик в Националния институт по метеорология и хидрология във Варна Виктория Георгиева.  Метеоролозите очакват лято, подобно на..

публикувано на 20.06.25 в 09:00

Мирен протест срещу изграждането на ветрогенераторен парк във Вълчи дол днес

Пред сградата на Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) във Варна на ул. "Ян Палах" №4 от 10 часа днес ще се проведе мирен протест срещу изграждането на ветрогенераторен парк на територията на община Вълчи дол. Протестът е насочен и срещу изготвения от инвеститора доклад по оценка на въздействието върху околната среда (ДОВОС),..

публикувано на 20.06.25 в 08:20

Седмокласниците се явяват на НВО по математика

Днес ще се проведе националното външно оценяване по математика след 7. клас.  Изпитът започва в 9.00 часа, ще се проведе в 1675 училища, а квесторите са малко над 17 000.  Седмокласниците трябва да са в училище поне 30 минути по-рано. Необходимо е да носят документ за самоличност и служебна бележка за явяване на изпита. Първата част от изпитите е с..

публикувано на 20.06.25 в 06:00