Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Портних: Не може да се прави аналогия между "Стадион Варна" и "дупката"

Отпуснатите от държавата 30 млн. лв. за изграждането на стадион "Варна" e решение, подобно на случая с пловдивските отбори „Ботев“ и „Локомотив“. Тази аналогия направи общинският съветник от ГЕРБ/СДС Иван Портних, който в обзорното предаване "Позиция" коментира, че Варна заслужава да има градски стадион. Според него, нямат основания тревогите на кмета на общината Благомир Коцев, за липса на гаранции за сроковеи за целевото използване на държавните пари, за строеж на съоръжението:

По наше настояване, персонална на Тодор Балабанов, който е председател на групата на ГЕРБ, се оформиха решенията, как, по какъв технологичен начин, да бъде гарантирано, че средствата ще бъдат целево използвани и ще бъде спазен срока. Срокът е две години, тече от момента в който средствата постъпят в дружеството. Портних отговори и на въпроса, защо държавата става акционер, вместо парите да бъдат дадени на община Варна. Според него, така държавата се превръща в гарант. По думите на общинския съветник, най- важно е да се приключи с тази сага, която продължава от над 15 години.

Портних отрече аналогията с отпуснатите от държавата над 40 милиона за дупката в центъра на града.

Общината не даде нито една стотинка, подчертавам, за прословутата „дупка“. А респективно получи терена на „дупката“ като собственост, в действително съсобственост, защото има малък собственик в едната част на парцела, с други думи трябва да се направи ПУП или да се раздели парцела. От там нататък получихме едни акции, които са на стойност 16 милиона, акции на общината. Идеята беше, държавата да си ги купи, а със средствата да реализираме нещо на мястото на „дупката“, а ако са толкова важни на Пловдив, с решение на общинският им съвет, да ги закупят. Тази сага се търкаля години и се наслушахме на празни приказки от министри, но никой не прояви реална воля да реши проблема, единственото което се случваше- да се прави политически пиар. Но Община Варна не е дала нито една стотинка.

По повод новата авария на тръбата във варненското езеро, общинският съветник каза, че със сигурност никой не е спукал тръбата нарочно, а по всяка вероятност от некадърност. „Когато години наред си правиш пиар върху тази тръба, а после се спука докато управляваш града, се получава малко конфузно“, допълни Портних. Той още веднъж повтори, че има двоен стандарт и сега, няма истерия, че във водите на езерото изтичат тонове отпадъчни води.

Припомням, че преди няколко месеца, състав на Варненския окръжен съд не даде ход на делото след повторно внесения обвинителен акт от прокуратурата за замърсяването на Варненското езеро.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светлана Драганова

Април – от минус 2 до плюс 30 градуса

След гъстите почти целодневни мъгли през последните дни във Варна и преваляванията от дъжд, в четвъртък имахме за малко слънчево време. И вместо да вадим от гардероба вече летните дрехи, от следващата седмица ще трябва да извадим по-дебелите якета и да слагаме отново шапка.  През първите дни на  април на места ще превали и сняг сочи прогнозата на..

публикувано на 04.04.25 в 08:15

Alex Callier (HOOVERPHONIC): Предимството на инди групите е, че хората не те разпознават по улиците

Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..

публикувано на 04.04.25 в 08:00

Сега ми трябва глътка светлина

„Сега ми трябва глътка светлина“ – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла. Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен кореспондент..

публикувано на 03.04.25 в 08:00
Иво Инджов

Иво Инджов: Ахмед Доган вече е минало

Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..

публикувано на 02.04.25 в 08:35
Георги Господинов и Анджела Родел с наградата „Букър”

Анджела Родел: "Букър" е награда за българската литература

Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..

публикувано на 01.04.25 в 08:45

Галин Ненов-KillaBee - за музиката, бийтбокса и предстоящото второ издание на "Lord Of The Mic"

Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..

публикувано на 31.03.25 в 00:13

Георги Ангелов (История.BG): Образованието ни е от 19 век

Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..

обновено на 30.03.25 в 10:40