Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Световния ден на Витамин D: Варненци събират слънчеви лъчи на плажа (СНИМКИ)

Човек като излезе този следобед във Варна спокойно може да се обърка кой сезон сме, докато не видиш жълтите листа. 

Слънцето грее, хора се спускат по централното ларго посока плажа, а около тях музиканти, народни танци, фестивали.

Не късна есен, а пролет е сякаш навън.

Не са малко и хората, които събират слънчеви лъчи на плажната ивица в съботния следобед, възползвайки се хубавото време.


Няма хора по бански, тъй като не е чак толкова топло, както и в морската вода, чиято температура е вече под 20 градуса. Но пък има разхождащи се по пясъка или седнали в някое от плажните заведения. 

Любопитен факт е, че варненци са решили да се порадват на слънцето именно в Световния ден на витамин D, който се отбелязва на тази дата от 2009 година. Както знаем, той е наричан "слънчевия витамин", тъй като може да се набави от слънчевите лъчи, освен чрез храна и медикаменти. Целта на този ден е да повиши осведомеността за здравословните проблеми, свързани с дефицита на витамин D, както и популяризиране сред широката общественост на огромното му значение за здравето.


На слънцето днес ще можем да се порадваме до залезът му, който е точно в 17.00 часа. В следващите дни обаче няма да се радваме на чак толкова топло време, според прогнозите на синоптиците, защото предстои преминаването на по-студен атмосферен фронт, който ще ни върне отново фрапето към чайчето.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мотосезонът във Варна - официално открит!

Мотосезонът във Варна стартира точно в 12ч. от пл. „Св. Св. Кирил и Методий“. Над 200 мотора и техните водачи се наредиха час преди официалния старт пред катедралния храм „Св. Успение Богородично“. Адреналинът и бензинът в кръвта са в основата на приятните емоции за моторджиите, но отговорността трябва да е на първо място, споделиха пред Радио..

публикувано на 12.04.25 в 12:49

Велобиблиотеката тръгва отново на 15 април във Варна

На 15 април велобиблиотеката поема на своето ново лятно приключение, съобщиха днес от Регионалната библиотека във Варна. Както БТА информира, началото на този  първи по рода си проект в страната  бе поставено на 4 април миналата година. Всяка седмица в часовете преди обед велобиблиотеката ще излиза на открито по предварително обявен график в различни..

публикувано на 11.04.25 в 17:29

Лазарки нарекоха за здраве в община Варна

С песните „Лаленце се люлее“, „Жълто цвете цъфтеше“, „Рече мама да ме жени“, „Тръгнала е Дена“ и „Боряно Борянке“ и пожелания за здраве и берекет малките възпитанички на детска градина №7 „А. С. Пушкин“ поздравиха Община Варна в навечерието на Лазаровден и Цветница.  Облечени в автентични носии и закичени с цветя, децата пяха, танцуваха традиционните..

публикувано на 11.04.25 в 17:17

Над 600 изпълнители ще участват във фолклорния празник „Великденска плетеница“

Над 600 изпълнители ще участват в традиционния Общоградски  фолклорен празник “Великденска плетеница”. Събитието ще се проведе на 13 април (неделя) от 10 ч. във Фестивалния и конгресен център във Варна. На сцената ще се изявят изпълнителите от детски, младежки фолклорни ансамбли и специализирани паралелки по български танци. Сред тях са ДФА „Българче“..

публикувано на 11.04.25 в 16:48

Рециклирай Великден тази събота в "Хале 3"

В петък следобед вече гледаме към събитията за събота. На 12-сти април от 11 часа в „Хале 3“   ще се състои мини еко фест под наслов „Рециклирай Великден“.  Това е възможност да отбележим светлия християнски празник по устойчив начин.  Доброволците са подготвили един вдъхновяващ ден, изпълнен с креативност, забавления и еко..

публикувано на 11.04.25 в 13:59

Емблематичната фигура на Черно море - Стефан Богомилов - Чечи, днес навършва 80 години

Една от емблематичните фигури на българския футбол и легенда на Черно море Стефан Богомилов, по прякор Чечи, днес навършва 80-години. Богомилов е №1 във вечната ранглиста на клуба по голове в А група. За 14 сезона бележи общо 162 попадения в елитното първенство. Роден е на 11 април 1945 година във Варна и прекарва цялата си професионална кариера в..

публикувано на 11.04.25 в 11:00

Керана и космонавтите с концерт за празника на Провадия

На Цветница е празникът на град Провадия. По традиция се организира панаир на занаятчии, като за втора поредна година той ще само в района на минералните бани. Надсловът и тази година е „ Изберете българското!", с цел представяне на родното производство и качество пред прекия потребител, за да се подпомогне развитието на бизнеса в България...

публикувано на 11.04.25 в 09:27