Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лесна работа: Какво оставяме на децата си?

Снимка: МОН

Напоследък наблюдавах странни случки. Докато купувах талони за паркиране, служителката любезно ми се оплака, че има много работа. Ако може да не издава фактура, защото това допълнително усложнява напрегнатия й ден. Също, да платя в брой, че отчитането на картовите разплащания е по-времеемко и затрудняващо. Няма да предавам детайлно, но докато слушах, се запитах: „Тази жена защо продължава да работи на въпросното място? Очевидно работата й е сложна, неприятна и мъчителна“.

По-късно в един автобус се качи възрастна жена, която трудно се движеше. Помогнахме й да преодолее стъпалата. Личеше си, че действието е болезнено за нея. Логично беше да се качва много по-бавно от останалите. Жената, която управляваше автобуса, не спря да нарежда какво безобразие е всякакви бавни хора вместо да си стоят вкъщи, само да се мотаят наоколо и да пречат на другите да си вършат работата. Впрочем по време на безумната тирада на два пъти се опита да затвори вратите и да потегли.

Имаше и други ситуации и хора, които ме караха да мисля, че работата им е много лоша, щом я вършат с такава неприязън. Естествено идваше въпросът: „ Насила ли са ги накарали да работят именно това?“ В крайна сметка, ако човек не харесва работата си, значи не харесва голяма част от живота си. Така мисля.

Но това не е от първостепенна важност. Какво работи човек понякога може да е въпрос на обстоятелства, само че дали го прави професионално, съвестно и качествено – това вече е изцяло въпрос на личен избор, на приоритети и на морален кодекс.

Аз обаче ви занимавам с въпроса по друга причина.

Децата.

Във всяка от ситуациите деца наблюдаваха какво се случва. Деца, които запомнят историята, приемат модели на поведение и вероятно продължават да ги дооформят в ежедневието. Подобни ситуации предават на децата информация, че с празна душа също може да се живее, може да си груб, мънкащ, нехаресващ, неподкрепящ, лош. Всичко може.

Не желая да отваряме за децата си духовна територия на недоволство и безсмислени делнични войни, които накрая погубват хората.

Искам да им показваме, че усмивката е хубаво нещо; че ръката се ползва не да удряш, а да я подаваш за помощ на онзи, който се нуждае; че гневът не е добър съветник; че обичта, състраданието и грижата са важни и че... оставиш ли душата си празна, тогава е страшно..., защото духовната нищета е най-голямата бедност.

Какво оставяме на децата си?

Нямам предвид материалните придобивки, а онези важни и сигурни основи, без които човек едва ли би могъл дълго да поддържа житейския си баланс, стабилно да върви напред и да има силите и куража да постъпва правилно, да се грижи за себе си и за близките си, да подкрепя добри и достойни каузи.

Какво оставяме на децата си?

Не в квадрати, нотариални актове и парични единици, а в мерните единици, които също са важни за достоен живот. Любов, доброта, елегантност, смирение, убраност, грижа, внимание. Светът може да бъде много хубав и човечен и, ако показваме това на децата, ще им дадем смисъл и добра посока.

Тогава ще е лесна работа да вървят достойно и щастливо напред.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доцент Илиан Минков, ИУ-Варна

Опубличената култура на висшите училища в България

В нарастващата конкуренция и динамична образователна среда за висшите училища става все по-наложително да търсят нови подходи за собственото им популяризиране. Един от тях е организационната култура. С нея съответния университет се "визуализира" в академичните среди в страната и чужбина, а също и в обкръжаващата среда – сред потребители на..

публикувано на 01.02.25 в 10:29

Травмата на Народния съд и жертвите на комунизма

1 февруари е датата, на която се навършват 80 години от най-масовият разстрел на политици, военни и интелектуалци в съвременната история на България. На тoзи ден през 1945 г. първи и втори върховен състав на т. нар. Народен съд обявяват смъртните присъди на 67 депутати от 25-ото Народно събрание, 22-ма министри начело с..

публикувано на 01.02.25 в 10:00

НАП напомня на инфлуенсъри да декларират доходите си

От НАП напомнят на инфлуенсъри, блогъри, влогъри и други създатели на онлайн съдържание, както и на търгуващите в социалните мрежи, че са задължени да декларират доходите си от тази дейност. Съобразно вида на получените суми, е необходимо те да бъдат обявени в Приложение №2 – за доходи от стопанска дейност като едноличен търговец или в Приложение №3 –..

публикувано на 31.01.25 в 16:24

Варненски ученик с пореден златен медал от международна олимпиада по математика

Веселин Маркович е дванадесетокласник в Математическа гимназия-Варна. Той спечели поредния златен медал на 21-вото издание на Жаутиковската олимпиада в Казахстан, състезава се в дисциплината математика. Българският отбор е спечелил 25 медала - 6 златни,10 сребърни и 9 бронзови. Веселин завоюва медали още от детската градина. Вече има около 150 и..

публикувано на 31.01.25 в 11:10

Навършват се 114 години от рождението на Данаил Бекяров - краевед, адвокат, почетен гражданин на Добрич

На днешния ден се навършват 117 години от рождението на  Данаил Стефанов Бекяров - краевед, адвокат, публицист, почетен гражданин на Добрич Данаил Бекяров е роден в Добрич. Завършил е право в Париж - Сорбоната. Бил е дългогодишен адвокат и окръжен съдия в Добрич. Написал е книга за Добрич и Добруджа. Почетен гражданин на Добрич. Постоянен..

публикувано на 31.01.25 в 08:00

Много въпросителни и без никаква версия за най-тежката самолетна катастрофа в САЩ от 16 години

Общо 28 тела са извадени до момента от ледените води на река Потомак във Вашингтон, след като самолет на авиокомпания "Американ еърлайнс" се сблъска снощи с военен хеликоптер "Блек хоук", в близост до летище "Роналд Рейгън". Към момента е ясно, че самолетът е паднал в реката, но издирвателната операция е силно затруднена заради лошото време...

публикувано на 30.01.25 в 16:32

31 януари – Освобождението на Балчик от османско владичество

Във връзка със 147- годишнината от освобождението на Балчик от турско робство Исторически музей- Балчик кани обществеността за отбелязване на тази историческа дата в центъра на града в 10.30 ч. на 31 януари, петък, пред паметника на загиналите във войните. На 31 януари се навършват 147 години от мразовития януарски ден на 1878 г., когато балчиклии..

публикувано на 31.01.25 в 08:05