Напоследък наблюдавах странни случки. Докато купувах талони за паркиране, служителката любезно ми се оплака, че има много работа. Ако може да не издава фактура, защото това допълнително усложнява напрегнатия й ден. Също, да платя в брой, че отчитането на картовите разплащания е по-времеемко и затрудняващо. Няма да предавам детайлно, но докато слушах, се запитах: „Тази жена защо продължава да работи на въпросното място? Очевидно работата й е сложна, неприятна и мъчителна“.
По-късно в един автобус се качи възрастна жена, която трудно се движеше. Помогнахме й да преодолее стъпалата. Личеше си, че действието е болезнено за нея. Логично беше да се качва много по-бавно от останалите. Жената, която управляваше автобуса, не спря да нарежда какво безобразие е всякакви бавни хора вместо да си стоят вкъщи, само да се мотаят наоколо и да пречат на другите да си вършат работата. Впрочем по време на безумната тирада на два пъти се опита да затвори вратите и да потегли.
Имаше и други ситуации и хора, които ме караха да мисля, че работата им е много лоша, щом я вършат с такава неприязън. Естествено идваше въпросът: „ Насила ли са ги накарали да работят именно това?“ В крайна сметка, ако човек не харесва работата си, значи не харесва голяма част от живота си. Така мисля.
Но това не е от първостепенна важност. Какво работи човек понякога може да е въпрос на обстоятелства, само че дали го прави професионално, съвестно и качествено – това вече е изцяло въпрос на личен избор, на приоритети и на морален кодекс.
Аз обаче ви занимавам с въпроса по друга причина.
Децата.
Във всяка от ситуациите деца наблюдаваха какво се случва. Деца, които запомнят историята, приемат модели на поведение и вероятно продължават да ги дооформят в ежедневието. Подобни ситуации предават на децата информация, че с празна душа също може да се живее, може да си груб, мънкащ, нехаресващ, неподкрепящ, лош. Всичко може.
Не желая да отваряме за децата си духовна територия на недоволство и безсмислени делнични войни, които накрая погубват хората.
Искам да им показваме, че усмивката е хубаво нещо; че ръката се ползва не да удряш, а да я подаваш за помощ на онзи, който се нуждае; че гневът не е добър съветник; че обичта, състраданието и грижата са важни и че... оставиш ли душата си празна, тогава е страшно..., защото духовната нищета е най-голямата бедност.
Какво оставяме на децата си?
Нямам предвид материалните придобивки, а онези важни и сигурни основи, без които човек едва ли би могъл дълго да поддържа житейския си баланс, стабилно да върви напред и да има силите и куража да постъпва правилно, да се грижи за себе си и за близките си, да подкрепя добри и достойни каузи.
Какво оставяме на децата си?
Не в квадрати, нотариални актове и парични единици, а в мерните единици, които също са важни за достоен живот. Любов, доброта, елегантност, смирение, убраност, грижа, внимание. Светът може да бъде много хубав и човечен и, ако показваме това на децата, ще им дадем смисъл и добра посока.
Тогава ще е лесна работа да вървят достойно и щастливо напред.
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..