Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Варна представиха за първи път копие от първия исторически трактат на Петър Богдан

580 години от битката при Варна бяха отбелязани днес с военен ритуал и поднасяне на венци и цветя

2
Снимка: Даниела Стойнова

580-ата годишнина от битката при Варна беше отбелязана с военен ритуал и поднасяне на венци и цветя пред мавзолея на крал Владислав ІІІ Ягело (Варненчик) в присъствието на официални лица и дипломати.

По-късно беше открита изложбата "Варна. Последната битка", в която най-важният експонат е сертифицираното копие на първият исторически трактат, посветен на България "За древността на бащината земя и за българските дела" на Петър Богдан Бакшев. Оригиналът му е открит през 2017 г. в частна колекция в град Модена, Италия, след което се превежда на български език, припомни за Радио Варна директорът на парк-музей "Владислав Варненчик" Милен Димов. 

Историческият трактат е създаден през 1667 г. и предхожда с около век Паисиевата история, допълни Димов. Трактатът остава скрит за българите много дълго време, а неговият автор Петър Богдан е духовен водач, интелектуалец и човек, който владее свободно 10 чужди езици. "Той прави няколко дипломатически совалки до централноевропейски дворове като този в Австрия, в Полша, в опит да убеди католическия християнски свят в необходимостта от организиране на общохристиянски съюз и военна кампания, която да доведе до освобождението на България", каза още директорът на музея във Варна:

С минута мълчание във Варна днес беше отдадена почит към загиналите в битката при Варна унгарски, полски, български, румънски, чешки, словашки, босненски, украински, хърватски, саксонски, литовски войни и папските рицари. Бяха поднесени венци и цветя пред мавзолея на крал Владислав ІІІ Ягело (Варненчик) и паметника на трансилванския воевода Януш Хуняди.

В приветственото си слово заместник-директорът на Националния военноисторически музей Деяна Костова изтъкна, че последният кръстоносен поход на Балканите е част от един по-голям процес, водещ до осъзнаване на нашата обща европейска идентичност.

„Той е част от колективната памет на народите, която ни учи да се борим за нашите ценности, да помним онези, дали живота си за тях, и да ценим мира“, подчерта тя.

Подготвената специално за случая изложба „Варна. Последната битка“ е реализирана в партньорство с Националния археологически институт с музей при БАН, Регионален исторически музей – Русе, Регионален исторически музей – Силистра и Регионален исторически музей – Шумен. Тя може да бъде разгледана до края на януари 2025 г.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Ограничения на движението по „Тракия“ и „Хемус“ – как ще се пътува събота и неделя

В събота и неделя ще се променя организацията на движение в участъците в ремонт на АМ „Тракия“ и АМ „Хемус“ . За улеснение на трафика може да се шофира и в аварийната лента. Целта е да се улесни пътуването при интензивния трафик през уикенда. Апелът към шофьорите е да карат внимателно, да спазват стриктно пътните знаци и въведената временна..

публикувано на 04.10.25 в 10:00

Ограничения в движението на 4 и 5 октомври заради състезанието „Аладжа манастир“ 2025

Във връзка с подготовката и провеждането на автомобилното състезание „Планинско изкачване Аладжа манастир“ 2025, организирано в памет на Тодор Славов, на 4 и 5 октомври 2025 г. (събота и неделя) се въвеждат временни промени в организацията на движение на пътни превозни средства. На 04.10.2025 г. (събота) в часовия диапазон от 13:00 до 19:00..

публикувано на 04.10.25 в 09:57

Постепенно се нормализира обстановката в Елените, токът засега остава спрян

Обстановката в област Бургас постепенно се нормализира. През изминалата нощ на терен в Елените останаха екипи на Пожарна безопасност и защита на населението, полицията и жандармерията, които осигуряваха спокойствието и сигурността на евакуираните граждани, предаде БГНЕС. По информация на Българския червен кръст, през пункта, разположен в..

публикувано на 04.10.25 в 09:51

Проходът „Петрохан“ остава затворен

След обилните снеговалежи в първите дни на октомври проходът „Петрохан“ беше затворен за всички превозни средства, днес остава затворен. Все още има дървета и клони, затрупани от сняг, които могат да паднат върху пътното платно. „Първо се извинявам за неудобството, което се причинява затварянето на прохода „Петрохан“. Но за нас е важна преди..

публикувано на 04.10.25 в 09:48

И в събота ще вали, но по-слабо

Днес облачността ще е променлива, до обяд по-често значителни с валежи от дъжд. Условията за временно по-интензивни валежи се запазват, но следобед постепенно навсякъде ще спират. Вятърът ще е слаб над Североизточна България до умерен от западна четвърт. Максималните температури по крайбрежието ще се понижат и преобладаващи ще са между 11° и 16°, за..

публикувано на 04.10.25 в 07:38

Общинските съветници Николай Стефанов и Йордан Кателиев остават в ареста

Задържаните и обвинени в участие в организирана престъпна група за корупционни престъпления заедно с кмета на Варна Благомир Коцев общински съветници от "Продължаваме промяната" Николай Стефанов и Йордан Кателиев остават в ареста. Това реши състав на Софийския градски съд по искането за промяна на мярката им за неотклонение "задържане под стража"...

публикувано на 03.10.25 в 22:04

Прокуратурата е разпитала повторно бившия заместник-кмет Диан Иванов

Бившият заместник-кмет на Варна Диан Иванов, смятан за основен свидетел по делото срещу задържания кмет на Варна Благомир Коцев, е бил разпитан от прокуратурата вчера - 2 октомври. Диан Иванов: Не съм уличил кмета Коцев в престъпление Бившият зам.-кмет Диан Иванов във Фейсбук: Никой не се е свързал с мен, за да бъда разпитан по повод..

публикувано на 03.10.25 в 18:47