Има основна връзка между функцията на стомашно-чревния тракт и главния мозък. При нарушение на функциите на стомашно-чревния тракт може да възникнат заболявания свързани и с централната нервна система, вкл. невродегенеративните заболявания. Това каза в интервю за Радио Варна доц.Светлана Фоткова-Георгиева от факултета по фармация на варненския Медицински университет.
За да подобрим състоянието на нашият микробиом, първата стъпка е наблюдението – как реагира организма ни на приема на различните продукти, подчерта доц. Фоткова. Нашият организъм има свойството много бързо да ни покаже какво е полезно за нас и какво не е.
Няма унифицирана диета, подходът трябва да е индивидуален
При наличие на симптоматика като болки, възпаление, газове, диария и т.н., трябва да се потърси гастроентеролог, а понякога и с алерголог.
Лекар да ни изпише подходящия пробиотик за нас в момента
Нашият стомашно-чревен тракт е дом на над 400 бактерии, като само 4-5 от тях са полезни. Всички останали са условно патогенни. Това означава, е при спад на имунната система, те се активизират, отделят токсини или се умножават твърде много и могат да предизвикат съответната патология.
Така че - приемът на пробиотици е добре да е с точно тези полезни щамове от микроорганизмите, те да са в най-голямо количество. А не да се приемат безброй много микроорганизми, за да имаме балансирана стомашно-чревна флора.
В зависимост от това дали имаме някакво заболяване, тогава е необходимо да приемаме някакви хранителни добавки. Би било добре това да става под контрпл на лекар-специалист, предвид на това, че особено при възрастните хора се наблюдава полипрагмазия, тоест прилагане на много лекарства (за хипертония, сърдечно-съдови заболявания и т.н.).
Излишното внасяне на хранителни добавки може по-скоро да предизвика лоши странични ефекти, отколкото положителен. Затова трябва да се прецени от специалист необходимостта от употребата на хранителни добавки. Трябва да сме внимателни и с т.нар. суперхрани, подчерта доц.Фоткова.
Цялото интервюто може да чуете в аудиофайла.
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..