Изложбата „Отвъд Дунава: Въображаемо пътуване през духовните карти на българското изгнание 1820-1870 година“ проследява чрез подбрана колекция от лични вещи, скулптури, литографии, картини и географски карти връзките между българските и румънските земи от първите големи преселнически вълни на север от Дунава след войната от 1806–1812 г. между Русия и Османската империя до Освобождението на България през 1878 г.
Проектът е оформен и реализиран след покана от Регионален исторически музей - Варна към румънския музей да предложат тема и събитие за начало на сътрудничество между двете културни институции.
Експозицията включва 84 експоната от фондовете на Общинския музей на Букурещ и представя света от двете страни на Дунава през XIX век. На север са васалните за Османската империя княжества Влашко и Молдова, обединени във втората половина на периода в единна княжеска Румъния, а на юг – българските земи, владение на султана. Река Дунав е географска, но и политическа, и духовна граница между два свята – единият в сърцето на империята, а другият – в нейната периферия. Реката винаги е била и мост между културите - мост, който много българи преминават през XIX век в търсене на по-добър и справедлив живот на север. Българските изселници създават колонии в големи градове Букурещ, Браила, Гюргево и извън тях.
Сред ценните документални свидетелства за българското присъствие в румънската столица Букурещ, включени в изложбата, са две писма и счетоводна книга на братята Христо и Евлоги Георгиеви, оставили следа като меценати не само в България, но и в Румъния. Интересен е и показаният медальон от бронз и мрамор, открит при строителни работи през 60-те години на ХХ в., с образа на Христо Ботев, който също е живял в румънската столица през емигрантските си години.
От историческа гледна точка сред най-ценните експонати са и тези, които дават представа за дунавските пристанища от средата на XIX век. Уникални са заради реалистичните детайли, уловени в онова време от създателите им, и благодарение на тях имаме възможност да видим щрихи от градското ежедневие на българските емигранти от XIX век.
Осем информационни табла са посветени тематично на обединението на Влашко и Молдова и модернизацията на столицата новото княжество Букурещ, на създаването и развитието на българските павликянски общности в Чопля и Попещ и други интересни моменти от българо-румънските контакти в предосвобожденската епоха.
В България всички експонати се излагат за първи път, а много от тях не са показвани досега извън Румъния - пример е картата на окръг Гюргево, включена в изложбата.
Културните връзки са проследени до 1947 г., когато е сключена българо-румънската културна спогодба и е организирана голяма съвместна изложба за изящни изкуства.
Водещ куратор на изложбата „Отвъд Дунава“ е директорът на Общинския музей в Букурещ, Адриан Маджуру. Той е завършил със специалност „История“ Букурещкия университет, където защитава и докторска степен в областта на човешката география. По-късно специализира и преподава градска антропология в магистърски и докторски курсове в Университета по архитектура и урбанизъм „Йон Минку“ - Букурещ. Известен е на широката публика с книгите си за Букурещ, сътрудничи активно като автор и на много периодични издания.
Детската театрална академия "Питър Пан" представя премиера на спектакъла "Измислици-премислици" от 18 часа на 24 ноември, неделя, на сцената на Държавния куклен театър във Варна. "Измислици-премислици" е необикновено пътешествие в света на приказките. Какво би станало, ако на детската площадка, в играта на децата, се намесят трима малки..
Документалният филм "Отвъд предела" за житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън беше представена в рамките на фестивала "Киномания" във Варна. Лентата е дело на режисьора Еленко Касалийски и разказва за историческите предпоставки, формирали проф. Пимпирев и първото..
"Нощно кино" отново ще оживи варненския културен календар с алтернативен подход към филмовите прожекции. Дългогодишният проект с фокус върху художествени заглавия извън стандартното разпространение предлага различно кино преживяване и създава уютно пространство за ценителите на седмото изкуство. В петък, на 22 ноември, в зала 5 на ФКЦ-Варна,..
"Два вкуса" е дебютна изложба на младите варненски художници Лилия Кунева и Крис Николов, която ще бъде открита днес от 18:30 часа в Морско казино. Основен акцент в картините, които ще са 17 на брой е красотата на град Варна , каза в интервю за Радио Варна художникът и графичен дизайнер Лилия Кунева. Тя допълни, че двамата рисуват по два..
Министерството на културата обяви имената на читалищата, одобрени за финансиране по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" - 2024. Библиотеката към балчишкото читалище "Паисий Хилендарски-1870" кандидатства с проект за близо 5 000 лева. Отпуснатата..
В Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна в 17 часа ще бъде открита гостуващата изложба „America through Мy Еyes” / “Америка през моите очи“. Експозицията включва селекция фотографии от ХI фотоконкурс „Америка през моите очи“, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в САЩ. Изложбата е част от..
"Опитвам се да предам в картините си своето огромно възхищение от земята на Намибия и от духа на мястото, от неговата безкомпромисна красота и сила, но... трябва да вдишате въздуха там … да пропътувате дълги часове, обвити в бял прах до някое жадувано място и едва тогава да усетите поне малко тази страна. Едва тогава... А аз ще продължа да се боря..