Образователен форум за позитивно образование ще събере представители на училища и образователни институции от Варна и региона днес. Началото е от 10ч. в концертната зала на Младежкия дом във Варна. Основната му цел е да представи новите подходи и методи за внедряване на позитивно образование, които могат да помогнат за развитието на бъдещите поколения. Форумът обещава да бъде важна стъпка в изграждането на мрежа от училища и институции, които се стремят да въведат иновации в образователната система. Организатор на събитието е Варненският свободен университет "Черноризец Храбър", с подкрепата на Регионалното управление на образованието – Варна и Дирекция „Образование и младежки дейности“ – Община Варна.
„Важно е да говорим позитивно, особено когато става въпрос за образованието и бъдещето на децата. Днешният форум е само началото на нещо голямо, което започнахме преди две години“, заяви доц. д-р Елеонора Танкова - зам.-ректор на ВСУ "Черноризец Храбър". Тя добави, че проектът вече има сериозен успех. Събитието не само стартира нови инициативи, но и надгражда предишните постижения, започнали с пилотен проект в училище „Гео Милев“ във Варна, припомни доц. Танкова.
Проектът, който беше реализиран в това училище, получи положителни отзиви, както от учениците, така и от техните родители, което вдъхнови организаторите да разширят обхвата му. „Тези резултати ни дадоха увереност, че трябва да продължим да развиваме и разширяваме този модел. Вече имаме пет училища, които са готови да се включат в новия образователен център и да въведат позитивни методики в своята работа“, сподели доц. Танкова.
Ключов момент за успешната промяна в образованието е осъзнаването на необходимостта от нея и желанието за промяна. „Когато всички разбират, че позитивното образование не е просто нова концепция, а нещо, от което имаме нужда, тогава промените започват да се случват“, добави тя.
Позитивните резултати от проекта в училище „Гео Милев“ показват, че подходите на позитивното образование могат да имат значителен ефект върху децата и техните отношения с връстниците и родителите. Специален акцент беше поставен върху развитието на добрите мисли и социалното поведение на учениците, които са в състояние да преодоляват конфликти чрез позитивни действия и подкрепа.
„Важно е да започнем промяната от самите себе си. Ако искаме да внедрим нови методи и подходи в училищата, трябва първо да ги приложим и в нашия университет“, подчерта още доц. Танкова. Така, наред с обученията за учители в средното образование, в университетската среда също ще бъдат внедрени нови методики, за да се осигури последователност и ефективност на промените.
Форумът за позитивно образование продължава да събира подкрепа и от различни образователни институции, които вече проявяват интерес към интегрирането на новите подходи в своите програми. Успехът на проекта не е само в количеството на участващите училища, но и в качеството на осъществяваните промени в учебния процес, каза още доц. Елеонора Танкова.
„Промяната е необходима и трябва да започне от нас самите. За да дадем най-доброто на нашите ученици, трябва първо да сме готови да променим себе си“, завърши тя, подчертавайки, че бъдещето на образованието зависи от готовността за позитивни промени и адаптация към новите методи на преподаване.
Цялото интервю може да чуете в прикачения файл по-горе.
20 млн. лева европейски средства се очакват за възстановяването на панорамния път Варна - Златни пясъци. Участъкът на свлачище "Трифон Зарезан" ще бъде премостен. Това обясни зам.-кметът Димитър Кирчев по време на брифинг. С изграждането на естакада пътят, който е затворен повече от 20 години, отново ще стане ключов маршрут към североизточната част на..
След изтичане на срока на заповедта на кмета на Варна Благомир Коцев за избора му на изпълняващ функциите кмет, докато той отсъства, отново само той може да определи кой да го замества. Това уточни изпълняващият длъжността кмет на Варна Павел Попов, който коментира напрежението между кметския екип на общината и председателя на Общинския съвет..
Първият транш за изграждане на сграда на Математическата гимназия във Варна ще бъде от 20 млн. лева, строителството ще започне не по-рано от догодина, обяви изпълняващият функциите кмет на Варна Павел Попов. Община Варна започва да събира прогнозни оферти за новата сграда на МГ Община Варна е отправила процедура за пазарни консултации за..
Зелената зона ще заработи от септември месец. Това обяви зам.-кметът Илия Коев по време на пресконференция, на която бяха коментирани актуални теми, свързани с града. Тя ще има 7 подзони, 5 часа е максималното време за престой, обясни той. Паркирането за един час ще е на цена от 1 лев. Зоната ще работи от 9:00 часа до 19:00 часа, обясни зам.-кметът...
Пожарът още снощи е локализиран, каза тази сутрин началникът на пожарната Стелиян Стойчев, но огънят не е напълно овладян. На критичните места остават дежурни екипи. Припомняме, че в ърхов пожар над 400 дка борова гора в района на надписа Балчик в Белия град се разрази вчера. От обяд на 5 август огнеборците на районна служба "Пожарна безопасност и..
Местната власт да въвежда глоби за използването на питейна вода за поливни цели, за да стигат подаваните количества през летния сезон и да бъде избегната необходимостта от въвеждане на режим в някои балчишки и добрчки села. За това апелира директорът на ВиК - Добрич Николай Николов. Той каза, че през лятото за балчишките села Сенокос, Дропла и Змеево..
Правителството създава държавно дружество "Магазин за хората". Разпореждане за създаването му ще бъде взето на днешното заседание на кабинета. В тази връзка ще бъдат одобрени промени в бюджета на земеделското министерство за тази година, предаде БНР. Дружеството "Магазин за хората" ще бъде под шапката на земеделското министерство. Държавните магазини..