Общинските съветници от Постоянната комисия "Обществен ред, сигурност и безопасност на движението" във Варна одобриха предложението на групата на "Възраждане" за залагане на нови велоалеи в Генералния план за организация на движението във Варна. Съветниците от групата предлагат нови трасета да бъдат изградени по бул. „Владислав Варненчик“ (от „Елдом“ до кръговото кръстовище за с. Тополи), по целите булеварди „Атанас Москов“, „Девня“, „Република“, както и по бул. „Христо Ботев“ до началото на Аспарухов мост. Нови велоалеи да има също по Аспарухов мост до входа на кв. „Аспарухово“, по бул. „Първи май“ до кв. „Галата“ и по крайбрежната алея „Кап. Георги Георгиев“, предлагат още вносителите.
Съветниците одобриха и изготвянето на подробен велосипеден план на община Варна. Предложението е на граждански организации, които настояват в документа да бъдат заложени всички необходими условия за качествено планиране и изграждане на велосипедната мрежа, конкретни цели за постигане, както и съпътстващи мерки.
Членовете на комисията дадоха съгласието на кръстовището на бул. „Владислав Варненчик“ с ул. „Георги Бенковски“, от източната страна на булеварда, да бъде положена пешеходна пътека. Одобрено бе и поставянето на изкуствени неравности по ул. „Зевс“ в селищно образувание Добрева чешма. Съветниците приеха също предложението на техния колега Евгений Станимиров да се предприемат мерки по обезопасяване на пътен участък в местност Ракитника.
В дневния ред фигурираше и предложение за провеждане на информационна кампания „Ефективно движение в трафика“. То е на общинския съветник Давид Киркоров, който на база чуждестранния опит предлага да се обясни на шофьорите предимствата и необходимостта от престрояване най-отпред или т. нар. метод на ципа при ремонтни дейности. Т.е. при стеснения вследствие на въведена временна организация на движението водачите да се престрояват непосредствено преди затворената лента за движение, а не по-рано. Според изследване, проведено в Минесота, САЩ, методът на ципа редуцира задръстванията с до 40% и намалява напрежението между водачите. Предложението получи подкрепата на членовете на комисията.
С пълно мнозинство Общински съвет – Варна гласува отпускането на 720 хил. лв. в подкрепа на две големи спортни събития, които ще се проведат в града през 2026 г. – Европейското първенство по волейбол за мъже и Европейското първенство по художествена гимнастика. Предвиденото финансиране ще бъде включено в общинския бюджет за следващата година, след като..
Сгради на социални услуги във Варна ще бъдат оборудвани с фотоволтаични системи по проект. С пълно единодушие местният парламент даде съгласието си администрацията да кандидатства с проектно предложение за инсталиране на фотоволтаици по процедура чрез директно предоставяне на средства от Механизма за възстановяване и устойчивост. Тази мярка ще доведе до..
Антикорупционната комисия спаси кмета на Варна Благомир Коцев от позора, който щеше да изживее. Това, което се случи в София - че арестуваха зам.-кметове за корупция и всички други избягаха, щеше да се случи във Варна само след няколко месеца. Всички заместник-кметове и партньори напуснаха кмета Васил Терзиев, останаха само знамето и той. Това..
Председателят на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че няма да се кандидатира за президент, но смята, че има кандидати, които биха събрали подкрепа от три-четири партии, за да спечелят президентските избори. Този въпрос ми се задава откакто съм се родил, и винаги отговорът ми е такъв и действията са ми го доказали, каза още той. Борисов даде добра..
През Дюлинския проход ще минава трасето на АМ "Черно море". Това е дългоочакван проект, който трябва да бъде реализиран през идните години, тъй като този път е връзка между Европа и Азия. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. Той, заедно с председателя на парламентарната Комисия по регионална политика,..
Изменение и допълнение на Наредбата за обществения ред ще бъдат внесени на заседанието на Общинския съвет в Балчик на 1 август, след като по-рано бе създадена временна комисия за изготвяне на проект. Целта е да се въведат ясни правила и забрани относно движението, паркирането и безопасната експлоатация на индивидуални електрически превозни средства..
Административен съд – Варна образува дело по жалба на Община Варна срещу налагането на запори на сметките й поради предявен иск от собственик на имот за 2.7 млн. лева за пропуснати ползи. Сметката на общината не запорирана от частен съдебен изпълнител единствено до размера на иска по изпълнително дело — 2 698 156,87 лв. С останалата наличност..