До 16 декември се обявени обществени консултации по предложените промени в две общинските наредби - за местните данъци и за таксите и цени на услуги в община Балчик.
Граждани и организации могат да изпращат писмени становища, мнения и коментари до кмета на общината – адрес пл. „21 септември" № 6, Информационен център, или на електронна поща: mayor@balchik.bg. Те ще бъдат публикувани във вида, в който са постъпили. Отговори ще бъдат помествани също на страницата на администрацията, в раздел Общински съвет.
Наредбата за местните данъци е от януари 2008 г., като за това време е претърпяла промени, наложени от изменения в Закона за местните данъци и такси. Акцент в работата през годините е повишаване на събираемостта при запазване данъчната тежест на налозите, като е достигнато трайно ниво на събираемост, което не може да бъде значително повлияно чрез допълнителни административни процедури. „С оглед на това бюджетът на Община Балчик в частта на собствените приходи от местни данъци не може да разчита основно на мерки по увеличаване на събираемостта за продължаване на нормалното финансиране на многократно увеличените разходи в различните дейности и ангажименти на Общината и следва да се вземат решения в посока промяна на данъчната политика“, се казва в докладната записка на кмета Николай Ангелов, вносител на проектите за изменение на наредбите в Общински съвет. В аргументите за покачването се посочва, че официално измерената годишна инфлация в страната за периода 31.12.2016 г. - 31.10.2023 г., по данни на НСИ е 43,8 %. За този период минималната работна заплата от 460 лв. през 2017 г. нараства до 933 лв. за 2024 г., а за 2025 година е 1077 лв.
Предвид всичко това се предлага увеличение на размера на данъка при придобиване на имущества по дарение и по възмезден начин да стане от 2.6% на 3 процента, данък върху недвижимите имоти - от 1.8 на хиляда върху данъчната оценка на 2.5, при превозните средства - средно с около 25% увеличение на данъчната ставка.
При предвидени в закона размери от 0.1 на хиляда до 4,5 на хиляда,данъкът върху недвижимите имоти в Община Балчик, приет през 2016 г. и непроменян до момента, е 1.8 на хиляда върху данъчната оценка на имотите. След анализ се предлага данъчна ставка около средните размери на подобни общини - 2,5 на хиляда върху данъчната оценка. Така годишният му размер се планира да достигне 3,203 млн.лв., или увеличението за 2025 ще бъде с около 874 880 лева. Към момента в община град Добрич тя е 2.5 промила, в Созопол и Поморие - 3 промила.
Другият основен приходоизточник в бюджета – данъкът върху превозните средства, от от 2019 година се определя по два компонента: имуществен и екологичен, като в община Балчик оттогава са в сила минималните ставки за страната. За отделните групи автомобили се предлага данъчната ставка да се увеличи средно с 25%:
а) до 55 kW включително - от 0,34 на 0,43 за 1 kW;
б) над 55 kW до 74 kW включително - от 0,54 на 0,68 за 1 kW;
в) над 74 kW до 110 kW включително - от 1,10 на 1.38 за 1 kW;
г) над 110 kW до 150 kW включително - от 1,23 на 1,54 за 1 kW;
д) над 150 kW до 245 kW включително - от 1,60 на 2,00 за 1 kW;
е) над 245 kW - от 2,10 на 2,63 за 1 kW.
Третият данък, за който се предлага промяна, е данъкът при придобиване на имущества по дарение и по възмезден начин. При предвидени от ЗМДТ размери на данък при възмездно придобиване на имущество от 0,1 до 3 на сто върху оценката на прехвърляното имущество, а при замяна - върху оценката на имуществото с по-висока стойност, при досегашния 2.6% се предлага да стане 3%. Основна причина за исканото увеличение е занижената стойност на основата за начисляване на данъка, най-често данъчната оценка, която не е променяна от 2009 г., което предполага и нисък данък. Към 31.10.2024 г. приходът е близо 2, 330 млн. лв., като с предложената ставка данъкът за 2025 г. ще се увеличи с около 354 хиляди лева лв., са част от мотивите на данъчната администрация.
Приходите от предложените нови размери на трите данъка са предвидени за покриване разходите за персонала и издръжка, които от 25.5 млн.лв. през 2017 г., достигат почти 40 милиона лева за 2023 г., което означава, че за седем години общите разходи на Община Балчик са нараснали с 57%. „Това създава финансови трудности за покриване на ръста на разходите, свързан с обективни причини като ръст на цените на стоките и услугите и ръст на минималната и средната работна заплата“, се подчертава в докладната и се припомня, че през 2021 г. Община Балчик влезе временно в групата на общини с финансови затруднения.
Очакваните резултати след приемането на проекта за изменение на Наредбата е да се увеличат приходите по бюджет 2025 г. с около 1, 413 млн.лв.
Проектът за промени в общинската данъчна наредба е поместен на сайта balchik.bg, където заинтересованите могат да се запознаят подробно, за да изразят своите мнения и предложения.
На същото място могат да видят и новата план-сметка за чистотата, както и предложенията за промени в наредбата за местните такси и цени на услуги, които залагат нови промили за такса смет, непроменяна от 2017-а. Измененията се налагат за осигуряване на средствата, нужни за чистотата на градската среда, събиране на отпадъците и тяхното депониране. Предлага се увеличение в частта за събиране и транспортиране на битови отпадъци до съоръжения и инсталации за тяхното третиране да е 2.25 промила за всички населени места, а за поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места и селищните образувания - 2.5 промила за всички населени места.
Към настоящият момент размерът на такса за битови отпадъци за отделните дейности е:
1. събиране и транспортиране на битови отпадъци до съоръжения и инсталации за тяхното третиране от 1.05 до 2.25 промила за различните населени места;
2. третиране на битовите отпадъци в съоръжения и инсталации 1.5 промила за всички населени места;
3. поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места и селищните образувания в общината от 0.69 до 1.49 промила за различните населени места.
Завишението на промила за дейност събиране и транспортиране на битови отпадъци до съоръжения и инсталации за тяхното третиране е основно за жилищни имоти на граждани, еднолични търговци и юридически лица за всички населени места, което в досегашния вариант на крайно ниски промили за гр. Балчик и вилните зони е несправедливо. За имоти на граждани, еднолични търговци и юридически лица, използвани за производствени и/или търговски цели за тази дейност - промилите не се променят, уточняват от данъчната администрация.
Становища и по този нормативен документ заинтересованите могат да подават на посочените по-горе адреси, а на 18 декември е общественото обсъждане на план-сметката за чистотата за 2025-а година.
Приходите от нощувки през ноември миналата година във Варна и областта бележат ръст от 26%, спрямо същия месец от предходната година. Те достигат 5,1 млн. лева. С 20% повече са били и реализираните нощувки, сочат данни на Националния статистически институт. Българите, посетили Варна и областта, са 34 000, а чужденците - 29 700. Най-предпочитани за..
По граждански сигнал във Варна бяха почистени няколко междублокови пространства и детска площадка в район „Одесос“. Зоната около карето на ул. „Братя Миладинови“ 150, ул. „Ангел Кънчев“ 22-26, ул. „Г. С. Раковски“ и ул. „Страхил Войвода“ беше освежено за няколко часа от сметопочистващата фирма, съобщиха от общинския пресцентър По информация на..
Агенцията за социално подпомагане е превела на Общините средства за заплатите на личните асистенти, веднага след като Министерството на труда и социалната политика е получило лимит за плащането от Министерството на финансите, съобщават от ведомството. По този начин над 76 хиляди лични асистенти в цялата страна ще могат да получат заплатите си за..
Финансовата комисия към местния парламент даде съгласието си в бюджетите на Община Варна за тази, следващата и по-следващата година да бъдат заложени средства за развитие на общинските лечебни заведения. Прогнозният размер на инвестициите е близо 50 млн. лева. Заложените пари ще позволят обновяване на материалната база, купуване на модерна..
Музикалният наркотрилър „Емилия Перес“ оглави тазгодишните номинации за „Оскар“. Филмът получи 13 номинации при обявяването им, което беше отложено заради опустошителните пожари в Лос Анджелис. Мюзикълът на френския режисьор Жак Одиар, заснет в Мексико, счупи рекорда за най-много номинации за наградите „Оскар“ за неанглоезичен филм. След него се..
Двамата български моряци - капитан Любомир Чанев и старши помощник-капитан Данаил Веселинов, се върнаха успешно на родна земя след 430 дни в плен на хутите. След кацането на правителствения самолет те дадоха изявление пред медиите, в което благодариха на семействата и близките си, на институциите и на целия български народ. Българските моряци вече..
След 14 месеца в плен на йеменските хути от групировката Ансар Аллах - капитан Любомир Чанев и старши помощник-капитанът Данаил Веселинов, бяха освободени и вече са на родна земя, съобщава БНР. Преди минути правителственият самолет кацна на летище София. "Благодаря на цялата морска общественост у нас и по света, за усилията на държавата, на..