Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Виртуален кабинет" – дигиталният асистент на личния лекар

В забързаното ни ежедневие, ефективната комуникация между лекар и пациент е от ключово значение. Тя трябва да е бърза, изчерпателна и навременна. В същото време личните лекари са затрупани от работа, защото техният брой намалява с около 100 всяка година, а броят на обслужвани пациенти за всеки лекар наства с 3% на годишна база. Възможностите за подобрение на тази ситуация са 3 основни:

· Увеличаване на броя на регистрираните лични лекари чрез подобряване на условията за работа, заплащането и престижа на професията.

· Намаляване на административната тежест.

· Подобряване на комуникацията между лекар и пациент

Как новите технологии могат да помогнат на личните лекари?

Дигиталните технологии са комплексни и могат да допринесат за подобряване на състоянието на медицинската среда, като адресират и трите стълба от потенциални решения. Българският стартъп Zdravochnik.bg представя уникална за България услуга наречена "Виртуален кабинет". Решението е разработено в тясно сътрудничество с практикуващи лекари, за да улесни тяхната работа и да подобри обслужването на пациентите.


С "Виртуален кабинет" пациентите получават бърз и лесен достъп до важна информация, без да е необходимо посещение в кабинета или телефонно обаждане. Информацията за работно време, отпуски, заместващ лекар, точен адрес и навигация до кабинета, неотложни кабинети и дори платени услуги, предлагани от лекаря, е достъпна денонощно.

"Виртуален кабинет" предлага редица предимства за личните лекари:

· Повече време за пациентите: Намален брой на телефонните обаждания и възможност за пълен фокус върху медицинската работа.

· Допълнителни възможности за приходи: Системата дава информация за платените услуги, които предлага личният лекар.

· Проактивна комуникация: Споделяне на важни съобщения, ключова информация и промени в графика.

· Модерен и професионален имидж: Възможност лекарската практика да се покаже в най-добрата светлина с дигитален кабинет, достъпен по всяко време.

· Без технически затруднения: екипът на Здравочник се грижи за актуализирането на информацията в "Виртуален кабинет".

· Дигитална библиотека за пациенти - Постоянно обновяваща се библиотека с често задавани въпроси, на които личните лекари се налага да отговарят. Библиотеката дава възможност на пациентите да намират отговорите лесно, удобно и да са сигурни, че информацията е актуална без да е нужно да звънят на лекаря.

· Възможност за онлайн записване на часове - при желание, всеки лекар може да се възползва и от допълнителна услуга за онлайн календар, която позволява онлайн записване на часове за преглед.

· Лесно откриване в интернет - информацията лесно и удобно може да бъде намерена в интернет, което я прави реално използваема.

Достъпна дигитализация

В 21 век, обществото се дигитализира и сега общопрактикуващите лекари могат да са част от тази дигитализация лесно и изключително достъпно. Благодарение на Здравочник ОПЛ могат да се възползват в пълна степен от ползите, които новите технологии носят чрез платформа създадена специално за тях и съобразена с техните нужди.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

11-годишният пианист Антонио Паван: За мен музиката е felicità!

Клавирен рецитал изнесе в рамките на Международния фестивал "Варненско лято" снощи Антонио Паван.  Той е само на 11 години с българо-италиански произход, а биографията му вече е забележителна, репертоарът му се простира от барока до XXI век, свирил е в престижни зали в Италия, където живее, и в Европа, печелил е само първи награди от конкурси, често..

публикувано на 23.07.25 в 16:15

Николай Филипов: Българинът, който поставя огнени рекорди с най-лютите чушки в света

Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..

публикувано на 23.07.25 в 13:31

Фестивалното изложение "Порода - Любов" ще обедини природозащитниците на Варна

Предстои едно изключително вълнуващо и заредено с обич събитие във Варна, което ще събере на едно място представители на природозащитни организации, доброволци, любители на животните и всички хора със сърца, отворени за доброто. В събота, 27 юли, от 10:00 до 22:00 часа, на входа на Морската градина в морската столица ще се проведе фестивалното..

публикувано на 23.07.25 в 12:35
Модният експерт Румяна Димитрова в студиото на Радио Варна

Мока мус - цветът на 2025-а

Мока мус е цветът на 2025 г. - той създава усещане за лукс и мекота и напомня за кремчетата от детството ни. Именно този цвят диктува самата мода, а другите актуални нюанси на лято 2025 са ментово зелено, цвят праскова, съчетан с пастелно синьо, както и всички пастелни гами. Това обобщи за предаването "Новият ден" модният експерт Румяна Димитрова...

публикувано на 23.07.25 в 10:15

Кукленият театър във Варна с летни представления за децата (ПРОГРАМА)

Държавният куклен театър поставя представления за деца на лятната и основната си сцена през юли.  В програмата днес е предвиден спектакълът "Полянката с малките гъбки" за деца до 3 години, който започва от 18 часа. Останалите представления в афиша на Кукления театър са следните: 25 юли, петък, 18.00 ч. - "Полянката с малките гъбки", за деца до 3 г...

публикувано на 23.07.25 в 09:36

Младо семейство дари апаратура на родилното отделение в МБАЛ "Св. Анна"

Младо семейство дари ценна апаратура на родилното отделение на Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) „Св. Анна“ във Варна, съобщиха днес от лечебното заведение. Подаръкът е в знак на благодарност за грижите, положени за 31-годишната Меглена Рачева от крайморския град.  Жената е приета бременна в седма гестационна седмица, след припадък и с..

публикувано на 22.07.25 в 17:10

Обсерваторията в Камен бряг отваря врати за посетители

От миналата седмица обсерваторията в село Камен бряг край Каварна отново работи след отстраняване на технически проблем. Съоръжението е отворено всеки вторник и петък от 21 часа и наблюдения са възможни при хубаво време. Туровете са напълно   безплатни и се водят от варненския астроном Георги Георгиев. Обсерваторията е сред..

публикувано на 22.07.25 в 14:10