Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Улица в община Варна ще носи името "Домостроителна"

Снимка: varna.bg

Улица в община Варна ще пази паметта на някогашния Домостроителен комбинат. Комисията по култура и духовно развитие одобри предложение на кмета на с. Тополи, в чието землище попада, улицата да се казва „Домостроителна“.

„Името на улицата е изцяло съобразено с духа и традициите на Западна промишлена зона –  Варна. Искаме да запазим паметта на „Домостроителен комбинат – Варна“, на мястото на което той е съществувал. В района вече има други фирми и няма да остане спомен, че там е бил най-големият домостроителен комбинат, който е построил голяма част от Варна и околностите“, заяви в зала „Пленарна“ кметът на село Тополи Благовест Георгиев.

На днешното заседание на комисията беше представена Светослава Георгиева, която е новият директор на Дирекция „Култура и духовно развитие“. Към нея беше отправен въпрос кога ще бъде отворен фонд „Култура“ на Община Варна така, че проектите, които биха искали да получат финансиране, да могат още от сега да кандидатстват, а не след приемането на общинския бюджет.

„В момента в дирекцията се работи по провеждане на дискусионни срещи с културни оператори и артисти, с които работи фонд „Култура“ от години. Срещите са разделени по видове изкуства, за да се внесат определени промени по точки, за които има много оплаквания. В процес на подготовка сме, за да може в рамките на 20 дни да започнат хибридни срещи, които ще позволят на хората не само присъствено, но и онлайн да се включат в тях. На базата на това, което получим като критики, ще изготвим предложение към ПК „Култура и духовно развитие“ за корекции в Насоките за кандидатстване и евентуално ще сезираме за някои належащи промени и в Правилника“, заяви Светослава Георгиева.

В зала „Пленарна“ общинският съветник Биляна Раева съобщи, че днес, в деня, в който се навършват 10 години от обявяването на Варна за Европейска младежка столица, ще бъде даден символичен старт на реставрационните дейности в ReBonkers. Церемонията ще се състои в 18:30 часа на ул. „Барутен погреб“ №4.

„Най-голямото пространство за независимо изкуство във Варна ще бъде реставрирано и запазено за бъдните поколения. Това ще позволи да се организират в града ни повече събития в по-добри условия за артисти и публика“, изтъкна Раева и допълни, че възстановяването на 200-годишният барутен погреб се реализира благодарение на „Посланическия фонд за опазване на културното наследство – САЩ“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хотелиер: Не може да говорим за ръст на туристите, на база приходи, инфлацията е висока

Сезонът е добър, но не може да се говори за ръст. Трудно е да се съпоставят данните от миналата година с тази, на база приходи от туризма, тъй като заради повишаването на цените, и разходите са по-големи.  Това каза Атанас Крагеоргиев, хотелиер от Варна. Според него инфлацията е много по-висока, отколкото сочат официалните данни.  Всеки ден плащам..

публикувано на 08.08.25 в 14:45

Тридневна празнична програма за Деня на Варна

Богата и разнообразна програма за празника на Варна - 15 август Свето Успение Богородично, очакват варненци и гости на града. Тя обхваща дните от 15 до 17 август, а събитията са на няколко различни локации и включват музика, спорт, изобразително изкуство. Всички прояви от празничния афиш са напълно безплатни за варненци и гостите на града. В основната..

публикувано на 08.08.25 в 12:35

Буйове измерват вълнението на морето и температурата на водата на шест места по Черноморието ни

Буйове, които измерват вълнението на морето и температурата на водата, са инсталирани на шест места по Българското Черноморие.  Проектът за създаване на системата е на НИМХ, информира директорът на института - Иван Иванов. Националният институт по метеорология и хидрология във Варна участва в консорциум от осем научни институти и университети, които..

публикувано на 08.08.25 в 12:00

Д-р Тасков: Очакванията са за силен летен сезон, може да надминем предпандемичната 2019

Очакванията са да имаме най-силния сезон и да надминем предпандемичната 2019 година. До края на лятото ще бъде отчетен 60% ръст на немските туристи по Черноморието ни. Това коментира д-р Десислав Тасков, председател на парламентарната комисия по туризъм. Той посочи, че равносметката за сезона ще може да се направи в края на септември, но добрите резултати..

публикувано на 08.08.25 в 11:15

Цените днес вече в евро и лева

От днес е задължително двойното обозначение на цените на стоки и услуги в лева и в евро. Двете трябва да са изписани с еднакъв шрифт върху етикетите, а търговците получават два месеца гратисен период, за да приведат в съответствие софтуера на касовите си апарати, предаде БНР. Законът за въвеждане на еврото предвижда задължително от 8 август тази..

публикувано на 08.08.25 в 10:02

Специалист за фишинг атаките: SMS, изпратен в час, извън стандартното работно време, е сигнал за имама

Нова измама - фишинг офанзива със SMS в България се представя от името на куриерски компании. Целта е да се източат лични данни, както и финансова информация на потребителите. Новите измами се засичат все по-трудно, предупреждават експерти, тъй като новите технологии в комбинацията с изкуствения интелект дават все по-голяма преднина на престъпните групи...

публикувано на 08.08.25 в 09:05
Снимката е илюстративна.

Четвърти ден продължава ликвидирането на пожара до летището край Балчик

Четвърти ден продължава ликвидирането на пожара до Летището край Балчик , засегнал стотици декари борови гори и сухи треви. Произшествието е регистрирано в 12,33 ч. на 5 август, работата по него продължава близо 70 часа, като все още остава неприключено, отбелязва началникът на Районната служба Пожарна безопасност и защита на населението - Балчик..

публикувано на 08.08.25 в 08:35