На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие.
Насилието над жени остава “невидимо”, често незабелязано, защото от страх за това, както ще кажат хората, от срам, от страх от последствията, които самите жертви или техните деца ще търпят, жените жертви на насилие нерядко не подават сигнали, не свидетелстват и не завеждат съдебни дела, старателно криейки синините и болката.
Всичко започва от възпитанието, смята Йоана Елми – журналистка и писателка, част от портфолиото на литературната агенция RCW, работеща с нобеловите лауреати Казуо Ишигуро и Олга Токарчук, която живее между България и Съединените щати.
На всеки 10 минути една жена по света бива убита от свой близък, а най-малко 85 000 жени и момичета са били умишлено убити по света през 2023 г., повечето от които от близки членове на семейството, сочат данни, предоставени от ООН. Организацията определи това като „тревожно ниво“ на убийства, които въпреки това могат да бъдат „предотвратени“, предаде АФП.
„Домът остава най-опасното място за жените, като 60% от тях са станали жертва на „съпруга си или други членове на семейството“, се посочва в доклада на Службата на ООН по наркотиците и престъпността (СНПООН) във Виена и базираната в Ню Йорк организация „ООН Жени“.
Това са 140 жертви всеки ден или по една на всеки 10 минути.
Това е явление, което „надхвърля границите и засяга всички социални категории и възрастови групи“.
На американския континент и в Европа по-голямата част от убийствата на жени се извършват от партньори, докато в останалата част на света най-често са замесени членове на семейството.
Повече може да чуете в звуковия файл.
79 ентусиасти се включиха в националното състезание „Млад спасител“, което се проведе във Варна. Надпреварата бе част от програмата на седмицата на водното спасяване, която се организира от Български Червен кръст, с подкрепата на Община Варна и Българската асоциация „Спорт за учащи“, съобщават от БЧК-Варна. Участниците бяха на възраст от 11 до 18..
Основните фактори за заболяванията на ходилата и глезените са наднорменото тегло, обездвижването и високите токчета. Това коментира във Варна доцент Атанас Кацаров-председател на Българското дружество по хирургия на глезена и ходилото. Според него редовното ходене с токчета над 7 сантиметра е пагубно за краката. Той каза още, че напоследък са..
През юли сцена „Раковина“ в Морската градина отново ще оживее с разнообразна културна програма. Варненци и гостите на града ще могат да се насладят на безплатни концерти в почти всеки ден от месеца. Сред акцентите в програмата са концертът на 18 юли, посветен на рождението на Апостола на Свободата Васил Левски, с участието на състави при НЧ „Васил..
Във Варна ще учат хората как да рециклират и да участват в кръговата икономика. Екофестивал „Варна - Морето“ откриват днес ( 3 юли ) на сцена „Раковина“. Инициативата ще продължи до 20 юли. Акцентите на фестивала са поставени върху екологичните практики, устойчивия живот и отговорността към природата. Датата за откриването е избрана..
Ледената пързалка в "Младост" ще работи до 28 юли, след което започват ремонтни дейности и отваря отново врати на 15 септември. Съоръжението работи до 13.00 ч. заради топлото време и нагряването на покрива, което размразява леда и възпрепятства пързалянето, обясни Борис Георгиев, главен организатор на ледената пързалка от 15 години. Съоръжението..
И днес ще е слънчево, следобед - още по-горещо. Ще духа слаб северен вятър, по Черноморието следобед до умерен от изток-североизток. Максимални температури 30°-35°, по Черноморието 26°-31°, за Варна около 30°. Вълнение на морето 2, следобед 2-3 бала. Температура на морската вода между 22° и 25°. Изгрев на Слънцето за Варна в 5 часа и 36 минути, залез..
Новината за уловена риба балон край бреговете на Севастопол предизвика широк обществен интерес. Причината – този вид е тропически и не е характерен за Черно море. Присъствието му повдига въпроси за промените в морската екосистема и потенциалните рискове за рибарите и околната среда. Рибата балон произхожда от Червено море и е навлязла в..