Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото начало. Жалко, че вече не можем да мислим и казваме "до следващото ново начало", без да се включи лампичката на политическите асоциации.
Ноември беше емоционален. Както винаги, започна с мисъл за будните, светли хора, отдадени на каузи и опитващи се да показват пътя на развитието и доброто бъдеще.
И по утвърдена през последните години рецепта, още с ноемврийската закуска, дойде горчивото, свръхгорчиво кафе. Очакването за палачинки с кленов сироп или пелмени със сметана беше залято със сюрпризиращи нови рецепти за кюнефе и кадаиф. И докато хора парламентарно протягаха лакоми ръце, още на закуска вместо да ухае на прясно препечени филийки, миришеше на провал, обилно полят със старо, горчиво кафе. Да. И лекета. По покривката... Вие какво си помислихте?
Така потегли ноември и не ни остави друг избор, освен колебанията между поредното разочарование в обществен план и поредното очарование колко красота рисува природата на границата между спокойствието на жълто-червения листопад и трогателната прелест на снега.
Още малко ноември. Още малко почивка след приключенията на циганското лято. Един автор, когото харесвам - Жоел Дикер, нарича приключенията ваканциите на живота. Силно, нали? Още малко ноември. Още малко покой между две житейски ваканции - в лично и в природно отношение. В обществен план отново следваме законите на баланса: природата ни дарява приятни моменти, а политическият живот шокиращо се тресе. Не че нещо..., но в името на баланса. И след всички емоционални сценки, на които се нагледахме, не издържам на изкушението да кажа:
- Не всичко е в злободневието и в горещите точки на деня, въпреки че те определят голяма част от обществените посоки, а следователно и от личните ни съдби.
Но има там, в съседните абзаци, много природни и общочовешки моменти, много красота, очарование, вдъхновение, емоция и смисъл, които се връщат към нас година след година и период след период. Може би оцветени по различен начин, одухотворени с друго присъствие, променени или надградени, но се връщат. Има неща, които са били преди нас и ще продължават много след това. Морето нежно ще докосва брега след нашето присъствие и звездното небе ще грее над други хора много след като ние сме си тръгнали, изгревите ще радват сърцата, а белите шапки на планинските върхове ще привличат други смели и устремени хора. И листата отново ще се впускат в елегантен ноемврийски валс, в своя последен път между клоните и земята, в спираща дъха жълто-червена феерия. И всичко отново ще е вдъхновяващо или разочароващо, весело или тъжно, замислено или безметежно, но винаги прелестно и много красиво, като живота в нас и наоколо.
И всичко това е понякога нежният, друг път - груб и неприемлив, но винаги увлекателен и завладяващ микс на живота и фокусирането само в някой от детайлите не води до добри резултати.
Още малко ноември. Още малко красота по неговия особен начин, в топли нюанси, загърнати в пухени якета.
Лесна работа е да потънем в яростта на политическото злободневие, но колко по-смислено и хубаво за нас е да не затваряме очи и за другите – прелестни моменти, с които изобилства животът и които го правят пълноценен и неустоим.
автор: Даниела ИвановаЦентърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..
Варненската регионална библиотека "Пенчо Славейков" се сдоби с хуманоиден робот, който беше представен по време на честването на 20-годишнината на американския център, в присъствието на аташето по култура и образованието на Посолството на САЩ в България Ерик Брасил и заместник-кмета на Варна Павел Попов. Роботът се казва Емма и е част от проект,..