Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден на маслиновото дърво

Снимка: ЕПА/БГНЕС


26 ноември е Световният ден на маслината и маслиновото дърво. Древните гърци са вярвали, че маслиновото дърво е божествено и е пратено на хората от богинята Атина Палада. Още в древен Египет маслината била почитана като символ на справедливостта, маслиновата клонка е символ на мир.

Полезните съставки за човешкия организъм в маслината са многобройни, а зехтинът, вече е неизменна част от всяка кухня.

Маслините са изпълнени с антиоксиданти, витамини и минерали, от които тялото ни се нуждае. Освен това те не съдържат много калории, което ги прави подходящи за всякакъв тип диети. Имат и богато наличие на фибри. „Течното злато“, както от древността наричат зехтина, се свързва със здравословния начин на живот. Зехтинът задържа полезните си свойства до две години. Трябва да се съхранява на тъмно място, без пряка слънчева светлина, на хладно и да е добре затворен. След двете години започва постепенно да се превръща в олио. Най-високата категория зехтин е "Екстра върджин". Следващата е "Върджин". А третата е рафинираният зехтин.  Един от големите митове е, че със зехтина не трябва да се готви, но според варненеца Апостол Делудис, който е част от семеен бизнес за производство на висококачествен зехтин в Гърция, това за готвенето не е съвсем така.

Подробности в звуковия файл


По публикацията работи: Иван Барбов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Търсят се новите участници в космическите лагери на НАСА

200 български ученици на възраст между 11 и 15 г. ще могат да се включат в космическите лагери на НАСА в Турция това лято. Това каза за Радио Варна Диляна Георгиева, програмен мениджър на програмата Space Camp Türkiye 2025. Kонкурсът за участие в Space Camp вече е в разгара си, а крайният срок за подаване на творбите е 2 март.  Отсяването става,..

публикувано на 28.01.25 в 14:23

Демонтират коледната украса на Варна до 15 февруари

Коледната украса, която радваше варненци от края на месец ноември м.г., ще бъде напълно демонтирана най-късно до средата на февруари, информираха от фирмата-изпълнител. Над 90% от елементите на празничното осветление вече са свалени и ако времето се задържи благоприятно, демонтажът може да приключи още през следващата седмица. За демонтиране остават..

публикувано на 28.01.25 в 12:34

Лесна работа: Светът

Напоследък светът, в който живеем, изглежда като голямо парти. Няма организация, не е ясно кой е домакинът. Всеки си консумира любимите напитки и се грижи да му бъдат доставени. По възможност за чужда сметка. Някои вдигат безкрайни и неопределени наздравици, в които точно като в политическите си речи, се разпростират надълго и широко, но..

публикувано на 27.01.25 в 17:00
Изложба край Женевското езеро, посветена на оцелели в Холокоста, 28 януари 2024 г.

27 януари - Международният ден в памет на жертвите на Холокоста

27 януари е Международен възпоменателен ден на Холокоста.  На този ден през 1945 г. малцината оцелели в концентрационния лагер Аушвиц са освободени. Това става в процеса на победата на Съюзническите войски над Хитлер и влизането на Червената армия в лагера. Аушвиц остава символ на нацисткия геноцид. Датата е обявена през 2005 г. от ООН за Международен..

публикувано на 27.01.25 в 08:35

АМОРФА на 16!

Младежка фондация АМОРФА е основана на 25 януари 2009 г. във Варна с мисията да създава най-различните, автентични и интересни дейности на млади хора за млади хора и града. Вече 16 години програмите на фондацията са мост за варненските младежи към образованието, творчеството, креативността и свързването в общност. А 2024 г. беше една от..

публикувано на 25.01.25 в 15:45

Почитаме паметта на Свети Григорий Богослов

Православната църква почита паметта на Свети Григорий Богослов. Той е един от тримата кападокийски отци на Църквата заедно със Свети Василий Велики и брат му Свети Григорий Нисийски. Свети Григорий Богослов е известен със задълбочените си богословски трудове и изключителните си речи за християнската вяра. Григорий Богослов е..

публикувано на 25.01.25 в 10:48

Университетски ботанически градини публикуваха списъка със семена (INDEX SEMINUM) за 2025 г

И тази година Университетските Ботанически градини публикуваха своя INDEX SEMINUM (от латински „списък със семена“).  Ежегодно се осъществява обмен с над 120 ботанически градини и институции по света, като международните правила изключват частни лица да поръчват семена. Съгласно Международната конвенцията за биологично разнообразие, влязла в сила..

публикувано на 24.01.25 в 19:46