Мечките у нас са застрашени от изчезване. Те са защитен вид и са вписани в Червената книга на България и убиването им е криминално престъпление. И все пак всяка година близо 100 мечки стават жертви на бракониерство. В седмицата на Мечкинден природозащитната организация WWF насочва вниманието към шест мечета-сираци, получили втори шанс за живот. Хуба, Вихър, Горан, Никола, Мишо и Анета днес отново тичат из планинските масиви на България. В рамките на три години и благодарение на всеотдайната подкрепа на загрижени партньори експертите на WWF спасиха малчуганите от сигурна смърт в поредица от координирани акции. С кампанията си „Абонирай се за природата“ WWF разказва тяхната история.
Първи епизод – спасяването на Хуба, Вихър и Горан
Историята на трите мечета започна през лятото на 2021 г., когато бяха намерени от местни горски служители в Родопите – стресирани, уплашени и без майка. Те веднага бяха откарани в ПАРК ЗА МЕЧКИ - Белица, управляван съвместно от ЧЕТИРИ ЛАПИ и фондация „Бриджит Бардо“, където бяха прегледани от специалисти. След това със съдействието на МОСВ трите мечета бяха транспортирани до специализирания център за рехабилитация „Арктурус“ в Гърция, където месеци наред бяха подготвяни за живота в дивата природа. В този период те усвоиха умения, без които не биха могли да оцелеят.
„Когато едно мече остане без майка, то няма от кого да усвои необходимите за живот умения. Няма откъде да научи как да си набавя храна, как да се защитава, да се крие, да различава опасностите и да се катери по дърветата. Престоят му в рехабилитационен център, където да се научи да бъде истинска мечка в спокойна среда, незастрашена от хората, е неговият единствен шанс за оцеляване. Така, освен че опазваме неговия живот, работим и за превенция на евентуални бъдещи конфликти с потенциални щети“, разказва Александър Дуцов, старши експерт в програма „Опазване на видове“ във WWF.
След като преминаха през необходимия период на укрепване и изграждане на жизненоважни навици, Хуба, Вихър и Горан бяха върнати в България и пуснати обратно в техния роден дом – дивата природа.
Втори епизод – спасяването на Никола, Мишо и Анета
През юли миналата година Спасителният мечешки отряд на WWF получи сигнал за петмесечно мече, останало само и намерило убежище на дърво в двора на имот в село Костенец. След внимателно планиране на операцията и разпределяне на задачите малчуганът, получил името Никола, бе свален на земята в прегръдките на член на Отряда, който се покатери на дървото, за да прихване изтощеното от глада и жегата мече.
Същата есен Отрядът спаси две мечета-сирачета, привлечени от хранилка за животни край елинпелинското село Крушовица. Реакцията на експертите бе мигновена. Те пристигнаха на мястото и поставиха специализирани капани за улов, както и фотокапани за постоянно наблюдение. Така малката Анета и братчето ѝ Мишо получиха още един шанс за живот.
Няколко месеца по-късно трите мечета, преминали през същата адаптационна процедура, бяха пуснати на свобода на подбрано местообитание на кафяви мечки на територията на Национален парк „Рила“. Това стана възможно след като техните рехабилитатори в „Арктурус“ прецениха, че мечетата са достигнали подходяща възраст и килограми, гарантиращи, че няма да имат естествени врагове.
Защо WWF опазва мечките?
Кафявата мечка изминава десетки километри на ден. Храни се с диви плодове и допринася за разнасянето на семената им, а с това и за генетичното разнообразие на растителните видове. През пролетта, когато храната все още е оскъдна, мечката се храни и с умрели през зимата животни, като стомахът ѝ е достатъчно устойчив, за да смели всички патогени. По този начин тя спомага за ограничаването на разпространението на опасни болести. Мечката също така е индикаторен вид, т.е. нейната защита косвено гарантира благоприятна среда за много други видове от същата екосистема.
Голямата мисия на WWF е да спомогне за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели. „Абонирай се за природата“ и стани част от каузата на WWF с месечно дарение по твой избор. Единственият начин да не допуснем епизодите на природата да приключат преждевременно е да действаме заедно. Виж как на dari.wwf.bg.
Кризата в управлението на централно ниво и липсата на приет Закон за държавния бюджет водят до нестабилност за общините. В това са категорични мнозина от кметовете. Минималната финансова рамка за нашата община я имаме, но докато няма приет Закон за държавния бюджет, няма как да пристъпим към каквито и да е действия. Дисбалансът идва и от факта, че..
Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозират от Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. С 20% повече са резервациите за изходящи пътувания на българите в сравнение със същия период на миналата година. През 2025 г. традиционните дестинации ще останат Гърция, Турция, Италия, но има и..
На 7 януари Българската православна църква почита паметта на Св. Йоан Кръстител – последният старозаветен пророк, наречен още Предтеча, защото подготвял хората за идването на Спасителя. Снимка В България Ивановден е един от най-тачените празници от древността до днес. Иван означава „Божия благодат”, но за българите това е името..
Здравейте в първия понеделник от годината и в първото за 2025 година издание на рубриката "Лесна работа"! Януари е чудесен. Празникът в него се разтяга и разтяга, продължава още и още. След шампанското в полунощ идват следващи празници, имени дни, радостни поводи. Стари приятели се завръщат от далечни места, нови приятели предлагат следващи..
Българската православна църква чества един от най-големите християнски празници - Богоявление (Йордановден). На този ден вярващите отдават молитвена почит към описаното в светото евангелие кръщение на Божия син във водите на река Йордан от Йоан Кръстител. В момента на кръщението небето „се отваря“ и Светият дух слиза върху..
6 януари ( понеделник ), Богоявление: Утреня - 08:00ч. Василиева Литургия - 09:00ч. Велик водосвет - 11:00ч. По традиция на този ден в курорта Албена ще се осъществи традиционното хвърляне на кръста Господен във водите на Черно море. Мястото е на кея срещу хотел Арабела, с начален час 12:30ч.Входът при кк. Албена ще е свободен в рамките на..
И тази година ще бъде спазена традицията, свързана с водосвет по спасяване на Светия кръст на Богоявление в Каварна. В ранните утринни часове камбаните на православния храм „ Свето Успение Богородично“ ще привлекат миряните, за да чуят празничната Богоявленска литургия, отслужена от ставрафарен свещеноиконом Василий. От църквата всеки,..