Общинската организация на хората с увреждания Клуб "Св. Марина" организира концерт по случай 3 декември - Световен ден на хората с увреждания. Благотворителното събитие ще бъде на 2 декември в залата на НЧ "Паисий Хилендарски - 1870", с начало в 17,30 ч. Във фоайето на читалището ще бъде подредена изложба-базар "И аз мога!". Входът е 5 лева. Всички хора с добри сърца са добре дошли, кани председателят на клуба Деспина Маринова.
С част от събраните дарения ще бъдат осигурени пакети с козметика за десетимата лежащо болни членове на клуба, от общо над 80 души с ТЕЛК. С останалите пари ще бъде подпомогната рехабилитацията в чужбина на Димитър Стоев от балчишкото село Оброчище, който се нуждае спешно от средства.
През 2014 г., по време на студентски стаж във Франция, след травма на шиен прешлен при гмуркане в морето той се парализира. След операции се раздвижва леко, но като цяло остава парализиран. Състоянието му се подобрява след трансплантация на стволови клетки през 2021 г. в Сърбия. Рехабилитацията му продължава там, след това у нас. Вече се изправя на крака, раздвижват се и двете му ръце. В момента Димитър е в Гърция, където продължава възстановяването му, а сумата за престой е по-малка, отколкото в София.
За благотворителното събитие на 2 декември е подготвена богата програма с местни изпълнители, както и участници от Каварна, Шабла, Добрич, със специалното участие на Екоцентър Кранево за младежи с увреждания, които ще покажат, че освен че могат да помагат в общественополезните дейности, те са въвлечени и в изкуството – ще се представят с песни, танци и изпълнения на гайда.
Предметите в базара - сувенири, картини, празнична украса, са изработени от сръчните ръце на членовете на клуб „Света Марина“.
"3 декември е обявен за Международен ден на хората с увреждания от Генералната асамблея на ООН през 1992 г.
В световен мащаб над един милиард души, или около 15% от населението, има някаква форма на увреждания. В България по данни на НСИ почти 700 000 души са с призната намалена работоспособност или степен на увреждане. От тях над 10 000 са деца.
Стряскаща статистика ...Целта на този ден е постоянно да се мотивират политиците и институциите да предприемат по-ефективни действия за подобряване живота на хората с увреждания. Но… как ли се чувстват тези хора на този ден?! Дали им е до празнуване?! А как ще празнуваш увреждането си?!
Да, много от хората с увреждания не са си решили социалните проблеми и животът ги е поставил с гръб към света - като наказани дечица на колене! Подхвърля им се понякога по нещо, имитиращо милосърдие.
Не, тези хора нямат нужда от такова милосърдие!
Не, тези хора, преди да влязат в "друго измерение", са били в своето измерение, имали са сили, мечти, характери, биография! И макар че в живота им така фатално нещо се е счупило, те не са престанали да са личности! Човешката воля и дух са неподвластни на физическите несъвършенства. Грижата за хората с увреждания е задължение не само на институциите, но и на обществото! Хората с увреждания показват, че граници на човешките възможности НЯМА! Благодарение на силния си дух нерядко те застават на най-високото стъпало на състезания - световните и в живота! Нека да насърчаваме хората, които тепърва изпадат в безизходица, в отчаяние! Да ги подкрепяме и бъдем съпричастни като им вдъхваме надежда! Те трябва да имат възможност да развиват своите способности! Да бъдат полезни на себе си и на обществото.
Важно е - път и слънце да има и в най-лютата зима!" - апелира за съпричастност Деспина Маринова - председател на общинската организация на СИБ в Балчик.
Чуйте повече в репортажа на Албена Иванова.“55,7 % от използващите Тик Ток имат симптоми на депресия, а 31,5 % - симптоми на прекомерна тревожност“. Това каза Аглая Кацирумпа, докторант в катедрата по сестрински грижи. Според него Тик Ток служи като „убежище“ за хората, които се опитват да избягат от ежедневието си. Първото проучване на пристрастяването към тик Ток в Гърция, проведено от..
Две училища във Варна, по едно в Добрич и Опака, както и училищата в с. Приселци и с. Медовец ще преминат специализираната двугодишна програма на фондация „Заедно в час“ за надграждане на уменията на учители и директори. Общо 45 училища от 34 населени места в България стават част от випуск 2025/2027 на програмата. Това е рекорден брой участници,..
Професионален празник имат днес българските психолози. Той се отбелязва от 1995 година, по идея на студенти психолози, като е създадено и "Сдружение на младите психолози в България", наречено "4-ти Април". Професията на психолога стана много модерна през годините. Много млади хора я припознаха като своя, но и не малка част от тях се отказаха..
138 са дърветата в парковата част до сцена "Филиал" на Драматичен театър "Стоян Бъчваров"-Варна. Едно от тях ще бъде премахнато по препоръка на еколозите на район „Одесос“. Те са преценили, че това дърво е станало опасно. Това каза за Радио Варна Янислава Шопова, кмет на район "Одесос". Тя коментира и наличието на два високи дънера до..
Разруха, боклуци и графити, навяващи асоциации с постапокалиптичен сериал - така може да се опише бившето военно поделение на Строителни войски във варненския квартал "Владислав Варненчик". Мястото тъне в разруха от години, парчета бетон са хиляди, остатъците от кенчета от бира, безалкохолни и енергийни напитки поне няколкостотин. Следите от престой на..
"Дух и форма" е заглавието на втората сборна изложба на преподаватели и служители на ЦПЛР - Общински детски комплекс, Варна, която ще бъде открита официално от 17:30 часа на 7 април във фоайето на първия етаж на Фестивалния и конгресен център. В експозицията са включени маслени платна, графики, акварели, фотографии, приложни занаяти и др...
Добротата е едно от най-хубавите човешки качества, които би било добре да проявяваме по-често. В изобилие от това качество притежава един млад германски шофьор на такси, който се прочу по света с една благородна инициатива. Оливер Бекман предлага безплатни превози с такси всеки петък и събота вечер, но услугата му е достъпна само за дами, с които..