Въпреки напредъка, дискриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на съвремието ни. И ако за насилието над жени все пак се говори, то дискриминацията отдавна се е превърнала в част от живота ни като общество и дори, за жалост, сме свикнали с нея.
Какво би могла да направи Европа по темата – и много, и малко.
Мая Донева е добре позната във Варна, но не само.
Тя е международен експерт и лектор в областта на социалната политика, която работи в подкрепата на екипи от Украйна, Газа и различни държави от Европейския съюз. Между 2017 и 2021 година Донева беше изпълнителен директор на една от най-големите организации за социални услуги на Балканите - „Карин дом“.
В периода 2021-2023 година Мая Донева бе генерален секретар на EASPD - Европейската асоциация на доставчиците на услуги за хора с увреждания, която представлява над 20 000 неправителствени организации, работещи за качествени услуги. Вече не е там, защото след като установява, че е обект на дискриминация на база пол и произход, повежда борба за равно третиране и заплащане.
„Преди няколко години заминах за Белгия, след като спечелих конкурс за ръководна позиция в една организация, която е партньор на Европейската комисия. Много голяма организация с добър публичен имидж, хубави ресурси за управление и всъщност в рамките на по-малко от две години работих там. Това, което беше интересното всъщност, е, че на четвъртия месец от моята работа там съвсем случайно ми попадна справка, свързана със заплатите, обща справка за няколко години назад и там всъщност осъзнах, гледайки всички екселски таблици, че моята заплата на годишна база е почти с 30% по-различна от тази, която е получавал мъж на позицията преди мен", разказва Мая Донева за Радио Варна.
Опитах се да разбера защо това е така, поисках някакъв отговор. Има ли нещо, което не знам, или нещо, което трябва да науча и което не мога, което е довело до по-ниската заплата, но всъщност нямаше такова нещо. Пък паралелно месеците си вървяха, аз продължавах да бъда на ниската си заплата, въпреки че през това време организацията растеше, екипът се увеличи, бюджетът ни се увеличи, разказва Мая.
За времето, в което е изпълнителен директор на EASPD, Мая успява да се споразумее за най-голямото финансово партньорство, което организацията някога е имала в последните 30 години.
Обективно можем да обобщим, че си върших работата добре, допълва тя.
За мен вече беше наистина безкрайно лицемерно и унизително, че за всяка една среща, на която аз исках да говоря за заплатата ми, все не оставаше време.
Все това беше последната точка в дневния ред, която нямаше как да обсъдим и днес. Това доведе до така доста влошена комуникация между мен и моите работодатели и всъщност в един момент доведе до моето уволнение, без предупреждение, без формална причина.
Премествайки се за тази позиция в Брюксел, Мая Донева напуска работата си във Варна. Съпругът ѝ, както и трите им деца също се преместват с нея.
Това не е просто някаква работа, която сменяш. За нас това беше житейско решение.
Така някъде по пътя на цялото това нещо почнах да се консултирам с адвокат, който също така ме увери, че това, което ми се случва, не е само неетично, защото организацията, в която работех, се занимава със социално равенство, права на хора, хора с увреждания, и че всъщност освен че е безкрайно неетично и не отговаря на публичния имидж на организацията, всъщност е безкрайно незаконно.
Подадохме иск в съда в Брюксел, който е за неправомерно уволнение, за дискриминация на база пола и произход и за всякакви репутационни и морални щети, които са всъщност дошли към мен заради това събитие.“
До момента в платформата, създадена в тази връзка, има повече от 150 истории на жени, обект на дискриминация.
Мащабно събитие, организирано от Ротари клуб - Балчик, с което ротарианци и общественост заявяват „Не на дрогата“, стартира днес на два етапа в Балчик. Над 650 деца от три училища са част от богатата програма на събитието, което се провежда със съдействието на Община Балчик, СОНИК СТАРТ и Държавен културен институт "Двореца". Започна тази сутрин..
За втора поредна година конкурсът в район „Владислав Варненчик“ във Варна „Пъстро и създадено с любов“ за най-красива градинка и междублоково пространство, спечелиха хората от блок 205, вход 2, за който са гласували в интернет 258 души. Диана Тодорова получи почетната грамота от кмета на района Николай Костадинов. Наградите за победителите са..
Детска градина №36 „Морска звездица“ във Варна ще отбележи своя 45-и рожден ден с тържество на 23 май, петък. По случай празника на северната фасадна стена в двора на детското заведение изгря първият графит с логото му. ДГ "Морска звездица", която е носител на Награда "Варна" за Екип на годината в предучилищното образование за 2024 г., отваря..
Мащабно събитие, организирано от Ротари клуб - Балчик, с което ротарианци и общественост заявяват „Не на дрогата“, ще се проведе в два етапа в Белия град на 22 май. Над 650 деца от три училища ще се включат в богатата програма на сутрешния блок на събитието, което се провежда със съдействието на Община Балчик и СОНИК СТАРТ. Започва в 9.00 часа с..
В началото на седмицата Гурково си засади 450 рози. "Не викаме неволята и не очакваме награди за добро представяне! Нашият малък колектив при кметство Гурково си върши работата - за една добра визия пред гостите, които посещават Гурково. Благодаря за всеотдайния труд, който полагат Гинка, Юлия, Стоянка,..
„За мен животът е и колело, и стълба – и двете са верни.“ Така описва Дуйгу Сабриева темата, по която днес писаха абитуриентите на държавния зрелостен изпит по български език и литература. Темата, свързана с образите на колелото и стълбата като метафори за житейския път провокира лични размисли у мнозина дванайсетокласници. За Дуйгу, стълбата..
В 10 часа в сградата на Технически университет-Варна на 22 май ще бъде представен европейският проект "Фуудлайз". Той е насочен към черноморските общини, които за кратък срок генерират много хранителни отпадъци, особено през летния сезон. Целта е подкрепа на участниците в отделните етапи на хранителната верига да предприемат ефективни мерки за..