Важно е в следващите 5 години как Европа ще реагира на предизвикателствата на средата, за да запази потенциала на Европейския съюз, като важен глобален фактор, но и като подкрепа за страните членки. Това коментира бившият министър на външните работи Ивайло Калфин в предаването на Радио Варна "Позиция", по повод на встъпването в длъжност на колегиума на членовете на новата ЕК, начело на която е Урсула фон дер Лайен.
През последните години има голяма разлика между това, което се планира и това, което се прави. Винаги се появяват някакви събития, които отнемат точки от дневния ред - ковид пандемията, войната в Украйна, войната в Близкия Изток, посочи Калфин.
На въпрос заявката на фон дер Лайен, че следващите 5 години ще определят мястото на Европа в света през следващите 5 десетилетия пресилена ли е, Калфин се съгласи, че звучи нескромно.
Кондицията на Европа е такава, каквато я знаем, но средата около нея е съвсем различна и не трябва да се гледа толкова напред в бъдещето, каза той.
По думите му за първи път толкова близо до границите на ЕС се води война, никога досега от Втората световна война насам Европа и САЩ са нямали обтегнати отношения по отношение на сигурността и на търговската политика. Той даде пример и с големия заем, който тегли ЕС, за да запази работните места по време на ковид пандемията, за да не допусне икономически спад. Калфин прогнозира, че Европа ще се изправя и пред други неочаквани обстоятелства.
Калфин е реалист и каза, че не може да очакваме, че Европа ще бъде хегемон в света и най-големият играч по отношение на сигурността и на икономиката.
На въпрос как ще се повиши конкурентоспособността на Европа предвид деиндустриализацията и изнасяне на производството, той отговори, че винаги е имало зависимости и даде пример с Китай, който държи монопол над редките метали, както и доскорошната енергийна зависимост на ЕС от Русия.
Калфин не изключва възможността да се обтегнат търговските отношения между Европа и САЩ след встъпването на новата президентска администрация на Доналд Тръмп. Според него налагането на 20% трансгранични мита на целия внос от САЩ, ще е неизгодно за икономиката на ЕС, но ще разцентрова и тази в САЩ. Тези търговски войни никога не водят до укрепване на националната икономика, подчерта той.
Той припомни, че през последните години Европа отново е била в позицията на свръхзависима от САЩ в сферата на сигурността. Големият инвеститор в отбрана в рамките на НАТО са САЩ, каза той и допълни, че сега Европа трябва да предвиди разходи по това перо. Военните индустрии в Европа сега са в конкуренция, ЕС трябва да подреди собствената си къща. Калфин изрази убеждението си, че ЕС трябва да е обединен, защото всяка една членка, която не се придържа към политиките на общността, показва слаби резултати.
Чуйте повече от разговора на Жоро Бекяров с Ивайло Калфин.
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..