Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Бело Айше" - старата якорудска песен, която разказва за една истинска любовна история

ИДЕНТИЧНОСТ е заглавието на албума, създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, чиято премиера ще бъде на 6 декември в ефира и YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и пиеси, които създават музикален разказ за корените, паметта и вдъхновението, пречупени през призмата на модерния артистичен поглед на 13 водещи музиканти.

За участие в тази кросоувър продукция Радио Варна покани някои от най-забележителните български народни певци и водещи джаз пианисти. Сред тях са пиринската певица Юлия Гатдерова, чийто емоционален вокал намери перфектен партньор в пианото на Събин Тодоров, създавайки нежна мелодична магия в разказа за белото Айше.

"Бело Айше" е стара, якорудска песен, която разказва за една истинска любовна история. Любопитен факт е, че хората, които участват като имена, са реални, поясни пиринската певица Юлия Гатдерова. Връзката с Якоруда е нещо изключително важно за Юлия Гатдерова, която споделя, че амплоато на песента е много близко до нейното усещане за това точно как трябва да се изпълнява тази музика. "Бело Айше" е една от обичаните песни на Якоруда. В нея пиринската певица влага собствения си стил на изпълнение. 

"Самата песен е добре орнаментирана, а мелодията е чудесно сътворена. Самият текст върви в оригинал. Мисля, че в нашия край приемат такива експерименти", каза още Юлия Гатдерова. 


Песента "Бело Айше" Гатдерова изпълнява под пиано акомпанимента на Събин Тодоров. "Песента "Бело Айше" е много красива, с различни "ходения" нагоре и надолу по регистъра. Реших да кача с половин тон нагоре тоналността с импровизациите. Отправната точка при създаването на този красив аранжимент беше самата атмосфера, която създава песента. Привлече ме самата мелодия на песента, а и много обичам неравноделните размери", подчерта Тодоров. 

Той допълни, че в джаза е много важно да има свобода, за да може човек да бъде креативен по всяко време. По думите му е важно да се запази звученето на фолклорната песен и да не се наруши нейната цялост. Пианото е инструмент, който много добре съпровожда тази музика, подчертаха изпълнителите. 

Юлия Гатдерова и Събин Тодоров работят по записа на песента поотделно. Въпреки това симбиозата между тях се усеща във всеки един тон от "Бело Айше". И двамата споделят, че са благодарни на колаборацията, дадена им като възможност със записите в албума "Идентичност". 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Красен Станчев

Красен Станчев за "Лукойл": Поскъпването на горивата ще е краткосрочно и с не повече от 10%

Ако има ръст на цените на горивата заради американските санкции върху руските петролни компании "Лукойл" и "Роснефт", той няма да надхвърля 10%, а поскъпването ще е краткосрочно за не повече от две седмици. Това прогнозира икономистът Красен Станчев , основател на Института за пазарна икономика. По думите му от 2000-та година насам делът на..

публикувано на 24.10.25 в 17:20

Учителка по изобразително изкуство организира безплатни зелени часове във варненските училища

Учителката по изобразително изкуство Наталия Николова, която от повече от две десетилетия организира творчески работилници с еко насоченост за децата във Варна, организира безплатни зелени часове в училище. Заниманията са адаптирани спрямо възрастта на децата и се провеждат и в детските градини. Часовете започват с презентация тип лекция на тема..

публикувано на 24.10.25 в 07:55
доц. Евгения Кръстева-Благоева, НБУ

Евгения Благоева, автор на романа "Реките на времето": Не бива да се превръщаме в продължение на злото, дори не бива да се докосваме до него

Впечатляваща семейна история, която обхваща някои от най-болезнените години за България през 20. век, вдъхновява  дебютния роман „Реките на времето“ на Евгения Кръстева-Благоева, доцент по антропология в Нов български университет . Всичко в тази книга наистина се е случило. То е съхранено в родовата памет на два български рода, а чрез съдбите на..

публикувано на 23.10.25 в 07:40

Светлозар Тенев преди околосветската обиколка: Не се тревожа за себе си, моля се само яхтата да издържи

Варненският ветроходец к.д.п. Светлозар Тенев тръгва на околосветска обиколка със своята лодка. Очаква се той да потегли от Варна днес вечерта и да измине 26 хиляди морски мили, броени дни след като отбеляза 70-ия си рожден ден. Днес текат последните приготовления. Не се тревожа за себе си - знам какво мога и какви са възможностите ми. Надявам се..

публикувано на 22.10.25 в 08:10
Атанас Аргиров, председател на РС на НСНИ, Варна

Атанас Аргиров: Фалшивите обяви са най-големият проблем на пазара за недвижими имоти

Най-големият проблем на пазара за неждвижими имоти в момента са фалшивите обяви. Това каза за Радио Варна Атанас Аргиров, председател на регионалната структура на Националното сдружение „Недвижими имоти“ /НСНИ/ във Варна. Клиентите не могат да ги различават, като това е трудно дори и за брокерите, но ние познаваме пазара и можем да се..

публикувано на 21.10.25 в 10:00

Шеф Пламен Петров: От 24 часа в денонощието - сме заети 26

Професията на главен готвач изисква много лишения. От 24 часа в денонощието сме заети, ментално и физически - 26. Това каза шеф Пламен Петров в предаването на Радио Варна "Новият ден". Той е потомствен готвач, опитен и уважаван майстор, на когото се доверяват много влиятелни личности от различни сфери на живота. Приготвял е ястия и на самия Тодор Живков...

публикувано на 21.10.25 в 07:40

Експерт: Трябва да има строг контрол върху автошколите заради корупцията и фалшифицирането на обучението

След трагедията край Созопол експертите настояват за спешни мерки и реален контрол върху автошколите. Днес Европейската комисия обяви последните данни за пътната безопасност, според които България отново е сред държавите с най-много жертви по пътищата – 74 загинали на милион жители, веднага след Румъния (78). На този мрачен фон страната бе разтърсена от..

публикувано на 20.10.25 в 17:35