Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За Никулден ще заложи на черноморска риба

Шеф Марианна Александрова издава книга с традиционни варненски рецепти

Хубавата рибена чорба е с повече видове риба и по-малко зеленчуци, бульонът е много подценяван, смята действащият мастър шеф на България


Навръх Никулден ви срещаме с шеф Марианна Александрова. Тя е действащият мастър шеф на България. Преподавател в Колежа по туризъм и асистент доктор в Икономическия университет във Варна. 

Наскоро воденият от нея отбор на Колежа по туризъм се представи блестящо в инициативата "Да споделим Никулден" и спечели много призови места. Това кара Марианна да се гордее с младите и талантливи готвачи и е оптимист за бъдещето на професията. 

На 7 декември (събота) тя ще бъде жури на традиционния Фестивал на рибената чорба в Шабла. 

"Нямам търпение да опитам традиционните регионални рибени чорби, които с всяка година стават все по-разнообразни, креативни и красиви", каза Марианна. Според нея, за да е хубава една рибена чорба, тя трябва да съдържа повече видове риба. 


"В моето семейство се казва, че ако не е с поне 7 вида риба, не е рибена чорба", сподели с усмивка тя. 

Рибената чорба ще присъства и тази година на никулденската трапеза в семейството на Марианна, където се набляга на черноморската риба и не толкова на речната. 

"Това, което аз обичам да приготвям на Никулден, е рибена чорба, задължително с морска риба и скариди. Обръщам специално внимание на бульона. Истината е, че той е малко подценяван, но по него си личи професионализма на готвача. Затова обичам да добавям в бульона скариди и раци, които след това да пасирам и прецедя и да има един наситен морски вкус", сподели Марианна Александрова. 

Шеф Марианна, която отскоро е и майка, работи от дълго време по издаването на първата си кулинарна книга, която очакваме след около две седмици. Книгата е посветена на гастрономията на град Варна и съдържа 85 рецепти. 


"Проведох доста задълбочени проучвания за регионални рецепти. Някои от тях съм осъвременила, а други са напълно автентични. Трети пък са мои предложения, които са базирани на местни продукти. Отчела съм и мултикултурното влияние на различните етно групи във Варна", поясни тя и допълни, че това, което отличава нейната книга от другите кулинарни издания, е историческият елемент. 

"След всяка рецепта има история и описание какво е променено в нея, ако има такова", обясни Марианна. Книгата е рецензирана от трима от най-изявените кулинари в България - двама от журито на "Мастър шеф" и инструкторът по кулинарни изкуства шеф Калоян Колев. 

"Трябва да пазим тези рецепти и да ги предаваме от поколение на поколение", категорична беше Марианна Александрова. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да проходиш втори път – историята на Ана от Варна

На 14 години, с усмивка и воля по-силна от много възрастни — това е Ана Добрева от Варна. Тя живее с диагноза детска церебрална парализа. Родена преждевременно, още от шестмесечна възраст Ана преминава през рехабилитации. Но въпреки усилията, походката ѝ остава неправилна. Преди година лекарите решават, че има нужда от коригиращи операции – по една..

публикувано на 05.07.25 в 13:22

Създателят на Ахинора разработва нови дигитални образи

Създателят на първия инфлуенсър, генериран от изкуствен интелект - Ахинора, разработва нови дигитални образи. Това разказа самият Светослав Георгиев в предаването на Радио Варна "Новият ден". Ахинора от Варна е първият дигитален инфлуенсър у нас Основната дейност на Ахинора е тя да промотира здравословния начин на живот, опознаването на България -..

публикувано на 04.07.25 в 15:03

Експерт: България е на последно място в ЕС по навлизане на Изкуствения интелект в бизнеса

България е на последно място в Европейския съюз по навлизане на Изкуствения интелект в бизнеса, като една от причините е нежеланието на собствениците да модернизират и автоматизират процесите на работа, породено от неразбирането и страха от технологиите, коментира Николай Петканов, комуникационен експерт, предприемач и обучител. Повечето..

публикувано на 04.07.25 в 10:53

Невероятно откритие на варненския пещерен клуб "Торбалан"

Спелеологията е наука, която изучава пещерите. Спелеологът е човек, който се занимава със спелеология, т. е. научното изследване на пещерите. Тези хора са регистрирали и картографирали над 5000 пещери в България. Една от тях е „Приказна“ край Котел. За която само до преди месеци се е смятало, че е много добре проучена и в нея вече няма нищо непознато и..

публикувано на 04.07.25 в 10:13

79 участници се включиха в състезанието „Млад спасител“ във Варна

79 ентусиасти се включиха в националното състезание „Млад спасител“, което се проведе във Варна. Надпреварата бе част от програмата на седмицата на водното спасяване, която се организира от Български Червен кръст, с подкрепата на Община Варна и Българската асоциация „Спорт за учащи“, съобщават от БЧК-Варна. Участниците бяха на възраст от 11 до 18..

публикувано на 03.07.25 в 17:20

Наднорменото тегло и високите токчета основни фактори за заболявания на ходилата

Основните фактори за заболяванията на ходилата и глезените са наднорменото тегло, обездвижването и високите токчета.  Това коментира във Варна доцент Атанас Кацаров-председател на Българското дружество по хирургия на глезена и ходилото.  Според него редовното ходене с токчета над 7 сантиметра е пагубно за краката. Той каза още, че напоследък са..

публикувано на 03.07.25 в 15:39

Събития с вход свободен на сцена "Раковина" (ПРОГРАМА)

През юли сцена „Раковина“ в Морската градина отново ще оживее с разнообразна културна програма. Варненци и гостите на града ще могат да се насладят на безплатни концерти в почти всеки ден от месеца.  Сред акцентите в програмата са концертът на 18 юли, посветен на рождението на Апостола на Свободата Васил Левски, с участието на състави при НЧ „Васил..

публикувано на 03.07.25 в 15:21