Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тристранката не постигна единодушие за Бюджет 2025

Снимка: БГНЕС

По предлагания от правителството проектобюджет за следващата година няма единодушие в Тристранния съвет, предаде БНР.

Бизнесът иска замразяване на заплати и съкращения в администрацията, а синдикатите настояват за по-високи обезщетения за безработица и майчинство. 

Министърът на финансите Людмила Петкова заяви от своя страна, че предлаганите бюджетни закони за следващата година са на базата на действащото законодателство.

3% е предвиденият бюджетен дефицит, а повече приходи в Бюджета трябва да дойдат от акцизите на алкохол и цигари, които ще се вдигнат изпреварващо, данъчни амнистии за неплатени доходи и осигуровки, данък "подземно богатство", връщане на намалените ставки на нивата на ДДС от 20% в туризма, включително за хляба и брашното. 

Людмила Петкова подчерта пред социалните партньори, бизнес и синдикати, че всъщност тези параметри могат и да бъдат променяни, след като проекта на бюджет се внесе в парламента:

"Напълно сме наясно, че по-скоро трябва да има ограничаване на разходите. Не е моя функция да коментирам какви закони са приети, кой как е гласувал за тях. Законът е закон и ние сме длъжни да го прилагаме. Народните представители имат пълните правомощия, когато бъде внесен законопроектът да променят или да отменят, или да забавят, или каквото те решат, както и да предложат други мерки, включително приходни и разходни мерки".

От Асоциацията на индустриалния капитал в България поискаха пренаписване на този Бюджет с реалистични приходи, които според Кънчо Стойчев, сега са само на хартия и са са еднократно действие, без да са предвидени буфери заради сложното международно положение. 

Той поиска в началото на следващата 2025 година да продължи да действа настоящия Бюджет: 

"Разбирам, че сте притиснати от времето и че трябва да се представи в Народното събрание бюджет, но все пак считаме, ние от АИКБ, че една забава или дори почване със стария бюджет на новата година е по-малко опасно от това, което ни се предлага". 

Много спорно, от гледна точка на бизнеса, е вдигането на заплатите в бюджетния сектор с 10%, в отбраната и в МВР. Предлага се замразяване на настоящите размери на възнагражденията и дори съкращения на персонал с 10%, а пенсиите да се индексират само с ръста на инфлацията. 

При обсъждането на бюджета на общественото осигуряване, социалният министър Ивайло Иванов отбеляза, че догодина приходите от осигуровки ще се увеличат, ще се намали дефицитът. Това ще е в следствие на ръста на минималния и на максималния осигурителен доход: 

"Делът на трансфера от Централния бюджет за покриване на недостига на средства ще е само 39 процента от общите разходи и трансфери. В закона за 2024-та година това съотношение беше малко над 45%. Следователно, с проекта на закон се създават предпоставки, макар и благодарение на краткосрочни мерки, за подобряване на финансовата автономност на държавното обществено осигуряване".

От КНСБ обаче настояха с 2,5 процентни пункта от средата на следващата година да се увеличат осигуровките за пенсия; минималното обезщетение за безработица да е 30 лева, а не 18, както в момента, за да се доближи до линията на бедност; таванът на пенсиите, който сега е 3400 лева, да се актуализира с процента, с който от 1-ви юли ще се осъвременят пенсиите. Ася Гонева се обоснова: 

"Според нас, разходите за пенсии заплашват устойчивостта на финансите на държавата. При 11 милиарда приходи за нови пенсии, 10 милиарда е подкрепата. Какво по-очевадно от това?". 

От КТ "Подкрепа" остро критикуваха замразените плащания за обезщетения, включително и тези към майките - на 780 лева, каза Валери Апостолов: 

"Коя е тази майка, която ще се откаже от голямата заплата, за да се върне на работа, а ще остане с малко възнаграждение, за да си гледа детето? Значи, тя трябва да има много сериозни причини, за да направи това нещо. Този размер, като цяло, на обезщетението за отглеждане на дете не може да покрие нуждите само на детето, камо ли на майката".

Основните критики към Бюджета на Здравната каса са, че няма нови политики и реформи. Там повечето средства от 1,4 млрд. лева, които ще са в повече като приход, идват от новата минимална заплата и осигурителни прагове. Критиките, които се чуха, са липса на контрол при изразходването на парите за здраве и предотвратяване на злоупотребите.

Обсъжданията продължават.

По-късно днес Държавният бюджет и този на Здравната каса и общественото осигуряване ще бъдат приети от правителството, за да се внесат за обсъждане в парламента. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова финансова измама използва името на ГДБОП

От Главна дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП) предупреждават за финансова измама, при която се злоупотребява с името на службата. Така измамниците заблуждават хора по телефона за това, че съдействат за предотвратяване на престъпление и опит за източване на банковите им сметки. В същото време, целта на процеса е тегленето на кредит или..

публикувано на 22.07.25 в 12:50

Светослава Георгиева: Община Варна не премахва "Алея на книгата", решението е на организаторите

Съветниците от Постоянната комисия „Култура и духовно развитие“ към варненския Общински съвет подкрепят провеждането на „Алея на книгата“ във Варна, но не са органът, който може да определи къде ще се проведе изложението. Това каза на днешното заседание председателят на комисията Димитър Чутурков, след обсъждане на отказа на организаторите на..

публикувано на 22.07.25 в 12:30
Улица

Завърши ремонтът на улица "Никола Вапцаров" (СНИМКИ)

Завършиха ремонтните дейности на ул. „Никола Вапцаров“ в район „Приморски“ във Варна. Основният ремонт обхвана цялата дължина на улицата – от бул. „Осми приморски полк“ до бул. „Княз Борис I“, която е ключова пътна артерия за района. В рамките на ремонтните дейности беше извършена цялостна рехабилитация на уличното платно, включваща полагане на нова..

публикувано на 22.07.25 в 12:23

Улици в район "Владислав Варненчик" ще носят имената на обичани български актьори

Десет улици в район „Владислав Варненчик“ във Варна ще носят имената на български актьори. Предложението на кмета на района Николай Костадинов получи подкрепата на членовете на Постоянната комисия „Култура и духовно развитие” към Общинския съвет. Имената, предложени за варненските улици, включват едни от най-обичаните български актьори: Стефан..

публикувано на 22.07.25 в 12:11

На комисия одобриха част от кандидатурите за званието "Почетен гражданин на Варна"

Комисията по култура и духовно развитиe към Общинския съвет във Варна разгледа предложенията за присъждане на званието „Почетен гражданин на Варна“. Четири от общо осем кандидатури бяха приети почти с пълно единодушие. Една от номинациите събра равен брой гласове „за“ и „въздържал се“, а останалите три бяха отхвърлени. Сред отличените е проф. д-р..

публикувано на 22.07.25 в 11:45
temida

Софийската улица е променяла съдбата на България

Пореден протест в защита на кмета на Варна Благомир Коцев ще се проведе от 19 часа пред Съдебната палата в София. Насловът е „Bън Capaфoв, бyxaлĸaтa нa Πeeвcĸи!“  С уговорката, че не са известни всички доказателства по воденото досъдебно производство, Иван Брегов от Правната програма на Института за пазарна икономика /ИПИ/ коментира, че все още..

публикувано на 22.07.25 в 11:21
Пожар в местността Ален мак край Варна

197 пожара са загасили в понеделник българските пожарникари

197 пожара са погасени в понеделник, 21 юли, а на 5 места продължава сериозната работа на пожарникарите. Това заяви Николай Николов, съветник на министъра на вътрешните работи и бивш директор на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Т ой отрече да има забавяне при гасенето на пожара край Костинброд. "Той е станал заради..

публикувано на 22.07.25 в 11:15