Кметът на Варна Благомир Коцев и аржентинският му колега от Мар дел Плата Гилермо Монтенегро подписаха Споразумение за побратимяване между двата пристанищни града. Официалната церемония се проведе в аржентинския град в присъствието на българския посланик в Аржентина Н. Пр. Стоян Михайлов, съобщава общинският пресцентър.
В документа се посочва, че двата пристанищни града ще си сътрудничат с общи програми и проекти в областта на туризма, образованието, икономиката, социалната и културната сфери. Споразумението не създава финансови задължения от какъвто и да е вид.
Подписването на това Споразумение за побратимяване е израз на общите ни стремежи към укрепване на връзките между нашите общности, култури и икономики. И двата града имат много общи черти – те са със стратегическо значение, културни богатства и икономическа енергия. Вярвам, че с това побратимяване ще създадем платформа за приятелство и сътрудничество, което ще допринесе за развитието на нашите градове, коментира след подписването кметът Коцев.
Той дискутира с аржентинския си колега четири основни теми – развитието на индустриалните зони, морските връзки, както и културния обмен и туризма. Кметът посочи, че интерес за него представлява темата как местната индустриална зона в Мар дел Плата, построена преди много десетилетия извън града, вече е погълната от новото строителство.
Четиридневното посещение на Коцев в Аржентина започна от Буенос Айрес, където бе проведена среща с представители на Аржентинската камара за търговия и услуги – CAC (Cámara Argentina de Comercio y Servicios) и на бизнеса. Основната ми мисия беше да представя България и конкретно Варна като алтернатива на Испания за входна точка на аржентинските инвестиции в Европейския съюз. България има по-благоприятна данъчна политика, по-добър достъп до квалифицирана работна ръка и може да бъде също толкова достоен приемник на задокеански инвестиции. А Варна, с нейния излаз на море, е позиционирана перфектно за тази цел, коментира срещата кметът Коцев, цитиран от общинската пресслужба.
По-късно във Военноморското училище „Висенте Лопес“ Коцев се срещна с адмирал Принципи - национален директор за Образованието на Военноморските сили на Аржентина. С него разговаряха за бъдещ обмен на курсанти и студенти. Това е важна стъпка за развитието на Военноморските сили, защото Аржентина има богата история и традиции в мореплаването, от които може да се почерпи полезен опит, каза Коцев.
На следващия ден, 10 декември, кметът посрещна научноизследователския кораб „Св. Св. Кирил и Методий“, който пристигна в Мар дел Плата по пътя си към българската база на остров Ливингстън. На събитието присъства и кап. II ранг Николай Данаилов, който е командир на първите две антарктически мисии и ще се присъедини към екипажа по време на плаването към о-в Ливингстън. Корабът бе посрещнат и от Ружка Николова – председател на Аржентино-българската фондация в Буенос Айрес.
Присъстваха още висши аржентински военноморски офицери, сред които о.з. контраадмирал Марсело Тарапов – председател на Антарктическата академия на Аржентина и командирът на Южното атлантическо командване на Аржентина - контраадмирал Патернестро. На борда на кораба Коцев бе посрещнат от неговия командир кап. II ранг Радко Муевски.
След церемонията по посрещането, Коцев бе поканен от заместник-кмета по икономиката на Мар дел Плата да се запознае с корабната индустрия на града. Той посети няколко корабостроителни и кораборемонтни завода, както и компании в сферата на корабните механизми и хранително-вкусовата промишленост - потенциални инвеститори в България и ЕС.
Представителите на Община Мар дел Плата изразиха интерес да се организират съвместни събития, които да популяризират нашата богата история и култура в Аржентина. По този повод кметът и посланикът в Аржентина обсъдиха възможността за представяне на златното съкровище от Варненския халколитен некропол на различни места в Латинска Америка, започвайки именно от Мар дел Плата.
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..