В чест на 90-годишнината на Радио Варна, медията ни, съвместно с Държавен архив Варна и Регионалния исторически музей открихме изложба, която разкрива историята на радиото през архиви, радиоапарати и уникални документи. Радиолюбителите са ключова част от началото на Радио Варна, чиито усилия поставят основите на радиопредаването в региона, каза Донка Николова, началник на Държавен архив Варна. Тя подчерта и важността и ролята на първите говорители и слушатели. Слушателите и работещите в радиото са определени като основни стълбове на успеха на Радио Варна. Акцент е поставен върху първата говорителка Гинка Алатова, чийто протокол за назначение също е включен в експозицията.
Изложбата включва архивни писма, първите реклами и ранните музикални програми, започнали с 34 грамофонни плочи. Сред експонатите са редки радиоапарати от фонда на музея, като модели „Москвич“ и „Комсомолец“, някои от които са от 1940 година. Сред тях е и може би най-познатият радиоприемник на аудиторията ни - VEW. Някои от тях са в изключително добро състояние каза Златка Антова - главен уредник на Отдел "Нова история" в РИМ - Варна. Тя сподели също, че във фондохранилището на музея има още интересни експонати, като радиошкафове и грамофони, които могат да бъдат представени при други поводи.
Наталия Чешмеджиева, директор на Радио Варна, изтъкна важността на съхранението на историята за бъдещите поколения и благодари на участващите институции за приносa към юбилея на Радиото. На 90 години Радио Варна отбелязва юбилея си с признателност към всички, допринесли за съхраняването на историята му. Изложбата представя трогателни текстове и документи, които връщат към началото и разкриват различната епоха с нейните морално-етични норми и стил на общуване. Те предизвикват усмивка и напомнят колко важно е да помним откъде сме тръгнали, каза още Наталия Чешмеджиева.
В деня на откриването на изложбата Радио Варна дари богат снимков материал и документи, свързани с медията ни от далечната 1946 г. до 1999 г. на Държавен архив Варна. Най-старата снимка в дарението е от 1946 г.
Изложбата може да бъде разгледана в Държавен архив Варна до края на месец януари 2025 г.
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, сред които и варненски възпитаници, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от Националното космическо общество в САЩ, съобщава БНР. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди..
Изминалият януари е бил най-топлият януари, измерван някога в света, по данни на европейската обсерватория "Коперник". По данни на НИМХ-Филиал Варна обаче не януари 2025, а този през 2023 година е бил най-топлият първи месец в годината досега за Варна, каза за Радио Варна синоптичката Венета Тодорова. По-топлите зими през последните..
На 10 февруари православната църква почита Св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата. Св. Харалампий е смятан за покровител на меда и пчеларите. А народът нарича този ден още Хараланбей, Араланбей, Чуминден, Харалапинден. Празникът остава в българската традиция като един от последните зимни празници. От този ден народът започвал да..
Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..