Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Донка Николова: Радио Варна започва преди 90 години с 34 плочи, за да стигне до богатия си фонд днес

Директорът на Радио Варна Наталия Чешмеджиева (вляво) и Донка Николова - началник на ДА-Варна (вдясно) на откриването на изложбата "Радио Варна на 90 - Началото"
Снимка: Нина Милошевич

Изложбата "Радио Варна - 90 години в ефир. Началото" беше открита днес в Държавния архив в морската столица в чест на 90-годишния юбилей на медията ни. Експозицията, дело на ДА-Варна и отдел "Най-нова история" към РИМ-Варна,  разкрива историята на радиото и неговите първи години. "Никога няма да успеем в една изложба или предаване да включим всички документи, които се съхраняват за Радио Варна. Но най-важното в една институция е началото - начинът, по който тя тръгва, начинът, по който се организира. 30-те години са най-силните години - това е периодът с най-много документи, които се съхраняват в Архива за Радио Варна", подчерта в интервю за предаването "Гравитация нула" Донка Николова, началник на ДА-Варна. 

Радио Варна започва с 34 плочи, за да стигне до богатия фонд днес, който притежава за радост на своите слушатели, допълни Николова. 

Началото на Радио Варна започва от Варненския клуб на радиолюбителите - с любовта на хората към радиопредаванията, към излъчването в ефир, заяви Донка Николова. По думите ѝ 30-те години са най-отдалечени във времето, а епохата и хората са различни. "Преценихме, че това би било по-любопитно и интересно за хората", каза още Николова. 

В изложбата могат да бъдат видени и писма на слушатели в оригинал. "Посетителите биха се затруднили в разчитането... Наблегнали сме на интересната комуникация - от писмата става ясно, че това са редовни слушатели, които следят предаванията и музиката на Радио Варна и имат една много твърда собствена позиция какво трябва да се излъчва по Радио Варна. Не липсва и критиката - градивна критика с ултиматуми", съобщи Донка Николова. 

Сред експонатите са редки радиоапарати от фонда на музея, като модели „Москвич“ и „Комсомолец“, някои от които са от 1940 година. Сред тях е и може би най-познатият радиоприемник на аудиторията ни - VEW. 

Любопитен факт е, че ако водещият прочете реклама по радиото без фиш през 30-те години на миналия век, са му били удържани 120 лева от заплатата. За да бъде пусната реклама по Радио Варна тогава, това е ставало само и единствено с представяне на този фиш, допълни Николова. 

Началникът на ДА-Варна благодари на Радио Варна за дарението, направено днес от директора Наталия Чешмеджиева. "Приятно бяхме изненадани, защото това е един значителен обем от снимков материал. Това са снимки от 40-те години до днес, с хора, които са работили са Радиото и са свързали живота си с него", каза още Донка Николова.

С нея разговаря Светлана Вълкова. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Търсят археолози за разкопки на Петрич кале

Варненският археологически музей с е обръща към любителите на археологията, старините и приключенията с покана да се присъединят към разкопките на крепостта Петрич кале.  Разкопките ще се проведат през месец май и началото на юни в рамките на 21 работни дни.  Работното време е от 7 до 13.30 часа, а тр анспортът се поема от Археологическия музей...

публикувано на 16.04.25 в 11:50

Връчиха отличията на лауреатите от Регионалния конкурс "Възкресение Христово"

На официална церемония в Младежкия дом във Варна бяха връчени отличията на лауреатите от тазгодишното издание на Регионалния конкурс "Възкресение Христово". В двата раздела - "Великденска украса" и "Великденско писано яйце", отличените са 23 деца от училища, читалища и детски градини. При най-малките първи места завоюваха Ния Димитрова от СУ "Неофит..

публикувано на 15.04.25 в 12:14

Иван Мутафов с изложба живопис във Варна

Изложба живопис открива Иван Мутафов в зала "Север" на Археологическия музей във Варна на 16 април, сряда, от 17 часа.  Иван Мутафов е художник, но също така краевед,  планинар, алпинист и пътешественик. Роден е на 2 декември 1948 г. в с.  Черни Осъм, Троянско. Завършил е Факултета по изобразителни изкуства във  Великотърновския университет „Св. св...

публикувано на 14.04.25 в 15:58
mario_vargas_liosa_bgnes_2

Носителят на Нобелова награда за литература Марио Варгас Льоса почина на 89 години

Нобеловият лауреат за литература Марио Варгас Льоса е починал на 89-годишна възраст в перуанската столица. Това съобщи семейството му в социалната мрежа X, предаде АФП. „С дълбока скръб съобщаваме, че нашият баща, Марио Варгас Льоса, почина днес в Лима, заобиколен от семейството си и в мир“, пише най-големият му син Алваро в съобщение, подписано и от..

публикувано на 14.04.25 в 09:41

Велобиблиотеката подновява обиколките си във Варна

От вторник, 15 април, библиотечната услуга във Варна - Велобиблиотека, се завръща. Всяка седмица от 10.30 до 12.30 часа библиотеката ще бъде на различни точки в града, по график, съобщиха от РБ "Пенчо Славейков".  Графикът за месец април: Градинката зад часовника – 15 и 29 април (вторник), от 10:30 до 12:30 ч. Морска градина,..

публикувано на 14.04.25 в 09:20

Фолклорен празник „Великденска плетеница“ зарадва варненската публика

Истинско богатство на сцената на Фестивален комплекс разцъфна при откриването на фолклорен празник „Великденска плетеница“, който се организира от Община Варна. Грандиозното начало бе поставено от фолклорният ансамбъл при Националното училище по изкуствата "Добри Христов" – Варна, които със своите над 60 талантливи ученици на сцената завладя сърцата..

публикувано на 13.04.25 в 12:07

Николай Табаков представя романа „Концерт за жаби и оркестър в ми бемол мажор“

14 април, понеделник, Арт салон на Радио Варна, 17.00 часа „Концерт за жаби и оркестър в ми бемол мажор“ е последният роман на Николай Табаков, в който авторът ни представя отново интересен поглед към света, в който живеем. И основният му въпрос е: Къде е мястото на всеки един от нас в този свят? И още: Потънали ли сме до гуша в идеалния..

обновено на 11.04.25 в 12:59