Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите:

Цената на хляба би се увеличила заради високите разходи

Снимка: архив

"Няма основание да бъде вдигната цената на хляба на база цената на пшеницата. На пшеницата не се начислява ДДС, така че не влизаме в тази пътека." Това каза за Радио Варна Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на  зърнопроизводителите. 

Според нея са се натрупали увеличения на разходите, догодина се вдига минималната работна заплата, което автоматично означава вдигане на заплатите в сектора.  

Жекова смята, че цената на хляба би се увеличила не толкова заради връщането на ДДС в размер на 20%, а заради високите разходи.

Тя припомни, че ДДС за хляба и хлебните изделия падна от 20 % на 0 % по време на Ковид кризата:  "Мярката беше с цел да даде на хлебопроизводителите възможност да оцелеят, а не да свали цената на хляба. Целта беше по-скоро изсветляване на сектора. "

Припомням, че зърнопроизводителите са в протестна готовност заради проектобюджета за 2025 г. Според бранша не са заложени средства, които са ключови за стабилността на сектора.

От Националната асоциация са изпратили писма до министъра на финансите и до всички парламентарни групи с искане за среща, в противен случай заявяват готовност да отстояват с всички законови средства правото си на поминък и достойно препитание.

Още за исканията за зърнопроизводителите чуйте повече в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деца, използващи вейпове

Тежки онкометали, открити в популярни вейпове

Вейповете за еднократна употреба от известни марки се оказаха по-опасни от очакваното. Проучване, публикувано в списанието ACS Central Science (ACS CS), откри високи концентрации на тежки метали в устройствата, десетки и стотици пъти по-високи, отколкото в обикновените цигари и други вейпове. Учените са установили, че с всяко дръпване..

публикувано на 28.06.25 в 12:38
Община Каварна

Община Каварна с призив към водачите на МПС за толерантност и спазване на правилата за движение

Община Каварна се включва в Националния ден на безопасността на движението по пътищата – 29 юни.  Датата е избрана дни преди лятната ваканция на децата, а причината е активното пътуване през летния сезон и най-вече месеците юли и август. Отговорни за пътища без произшествия са не само шофьорите на МПС, но и пешеходците и велосипедисте .Основната цел е да..

публикувано на 28.06.25 в 11:22

Сръбският Видовден започва в 18 часа, кулминацията ще е в 21 часа

Сръбският Видовден започва в 18 часа, кулминацията ще е в 21 часа Студентският протест „Ще се видим на Видовдан“ е насрочен за днес от 18:00 часа на площад „Славия“ в Белград, съобщи в "Данас" . Според програмата на протеста, от 19.11 часа ще се проведат 16 минути мълчание за 16-те жертви на рухналата козирка на жепе гарата в Нови Сад, а в 19.27..

публикувано на 28.06.25 в 11:15

Заловиха 30 непълнолетни в дискотеки и барове при полицейска акция във Варна

Акция на полицията се проведе в нощта срещу събота на крайбрежната алея във Варна. Минути след началото на акцията, още в първото заведение, бяха установени лица под 18 години и без придружител."Процедурата при такива случаи е:викаме родителите на място или настойниците, съставят се необходимите документи и ги предаваме с разписка на..

публикувано на 28.06.25 в 09:42

Големи щети след вчерашната градушка в Югозападна България

Много големи са щетите по земеделските насаждения след вчерашната градушка в Югозападна България, съобщава БГНЕС.  Градушка колкото орех нанесе сериозни щети в община Гърмен, в Рибново и Дебрен, а проливния дъжд предизвика свлачища по пътищата в района.  Общинската администрация също е пострадала - кметът на Гърмен Феим Иса още вчера..

публикувано на 28.06.25 в 09:00

"Възраждане" с пореден протест срещу влизането ни в еврозоната

Пореден протест срещу приемането на еврото организира днес партия "Възраждане“. Това се случва ден след като от партията внесоха в парламента предложение за вот на недоверие към правителството. Критиката е  срещу фискалната му политика и решението за влизане в еврозоната. Протестът започва в 18 часа пред Народното събрание. Кабинетът,..

публикувано на 28.06.25 в 08:31

Очакват се интензивни валежи. Възможни са и градушки

Днес облачността от запад ще се увеличава, още сутринта над западната част от района /области Русе и Разград / ще превалява дъжд. Около и следобед, с преминаването на атмосферен фронт, атмосферата ще се лабилизира, ще се развива купесто-дъждовна облачност, ще има краткотрайни валежи, на места интензивни с гръмотевици и резки усилвания на..

публикувано на 28.06.25 в 07:37