На заключителна среща в град Варна бяха обявени резултатите от десетмесечна програма целяща да повиши осведомеността за темите, свързани с човешките права, ограничаването на дискриминацията, дезинформацията и изключването от живота на обществото на уязвими групи и потребители на социални услуги.
Инициативата „По-активни и по-неуязвими“ на сдружение „Гаврош“ стартира през март тази година. За периода до месец декември организаторите ѝ са провели 5 обучения за човешките права, 5 посещения на доброволци в социални услуги във Варна и региона, 6 срещи с институции и 100 супервизии на служители на социални услуги. Дейностите на инициативата са обхванали 11 социални услуги от различни населени места в региона като Варна, Дългопол, Суворово, Аксаково, Долни чифлик, Горен чифлик, Солник, Опанец.
“Целта ни е да повишим знанията и уменията за зачитане правата и ценностите на ЕС на служители и потребители в социални услуги, на граждани и местни институции. В социалните услуги работата с уязвими групи е трудна, потребителите често са жертва на дискриминация, дезинформация и лесно могат да бъдат изключени от живота в обществото, но могат да бъдат подкрепени по различен начин, най-вече с приемане, разбиране и повишаване на информираността.“, разказва Гергана Енчева от сдружение „Гаврош“, която е един от организаторите на програмата.
Кристина Илиева, която се включва активно като доброволец в инициативата, споделя уроците, които е научила през изминалите месеци:
„Оказва се, че не познаваме добре човешките права. Ако ние като активни граждани на обществото имаме свободен достъп до тях, често не си даваме сметка, че около нас има уязвими групи, които по една или друга причина са лишени от права, които се полагат на всички нас и по този начин остават изключени от живота на обществото. Можем да помогнем, влизайки в ролята на застъпници и давайки възможност на хората от уязвими групи да бъдат чути и подкрепени от останалите членове на обществото.“
Създателят на първия инфлуенсър, генериран от изкуствен интелект - Ахинора, разработва нови дигитални образи. Това разказа самият Светослав Георгиев в предаването на Радио Варна "Новият ден". Ахинора от Варна е първият дигитален инфлуенсър у нас Основната дейност на Ахинора е тя да промотира здравословния начин на живот, опознаването на България -..
България е на последно място в Европейския съюз по навлизане на Изкуствения интелект в бизнеса, като една от причините е нежеланието на собствениците да модернизират и автоматизират процесите на работа, породено от неразбирането и страха от технологиите, коментира Николай Петканов, комуникационен експерт, предприемач и обучител. Повечето..
Спелеологията е наука, която изучава пещерите. Спелеологът е човек, който се занимава със спелеология, т. е. научното изследване на пещерите. Тези хора са регистрирали и картографирали над 5000 пещери в България. Една от тях е „Приказна“ край Котел. За която само до преди месеци се е смятало, че е много добре проучена и в нея вече няма нищо непознато и..
79 ентусиасти се включиха в националното състезание „Млад спасител“, което се проведе във Варна. Надпреварата бе част от програмата на седмицата на водното спасяване, която се организира от Български Червен кръст, с подкрепата на Община Варна и Българската асоциация „Спорт за учащи“, съобщават от БЧК-Варна. Участниците бяха на възраст от 11 до 18..
Основните фактори за заболяванията на ходилата и глезените са наднорменото тегло, обездвижването и високите токчета. Това коментира във Варна доцент Атанас Кацаров-председател на Българското дружество по хирургия на глезена и ходилото. Според него редовното ходене с токчета над 7 сантиметра е пагубно за краката. Той каза още, че напоследък са..
През юли сцена „Раковина“ в Морската градина отново ще оживее с разнообразна културна програма. Варненци и гостите на града ще могат да се насладят на безплатни концерти в почти всеки ден от месеца. Сред акцентите в програмата са концертът на 18 юли, посветен на рождението на Апостола на Свободата Васил Левски, с участието на състави при НЧ „Васил..
Във Варна ще учат хората как да рециклират и да участват в кръговата икономика. Екофестивал „Варна - Морето“ откриват днес ( 3 юли ) на сцена „Раковина“. Инициативата ще продължи до 20 юли. Акцентите на фестивала са поставени върху екологичните практики, устойчивия живот и отговорността към природата. Датата за откриването е избрана..