„Чистата Коледа“– една от малкото коледни кампании в България, посветени на опазването на околната среда, отново ще обедини усилията на десетки малки и големи доброволци. Седмото ѝ издание е подкрепено от три черноморски общини – Созопол, Приморско и Царево, а акциите по почистване ще се проведат на плажовете Аркутино (28.12) и Ахтопол (29.12) с начален час 10:00 ч. Както винаги, организаторите обещават много добро настроение, коледна музика и награди за участниците, и призовават: след като направим подаръци на близките си, да направим подарък и на природата.
До момента чрез кампанията „Чистата Коледа“ са почистени над 3 тона отпадъци, а миналогодишното издание беше с рекорден брой от 92-ма доброволци на плаж Аркутино. И тази година организаторите приканват всички присъстващи да се включат в тематичния дрескод с коледни костюми, шапки или пуловери, и напомнят, че “Чистата Коледа” подпомага храносмилането от празничната трапеза и е известна с доброто настроение, екологичното самосъзнание и подкрепата на важни каузи.
Тази година мотото на кампанията е „Чист дом за обитателите в Черно море“.
Нашето море е живо и е хабитат на над 3700 вида морски организми, сред които 168 вида риби, 3 вида бозайници, 175 вида гъби, 1444 вида растения и 1983 вида безгръбначни. През 2020 и 2021 г. учени от Института по океанология във Варна изследват стомасите на 31 делфина – афала и муткур. В стомасите на 26 от тях (83,87%) са открити пластмасови фрагменти, a общото количество на погълнатите пластмасови частици от всички индивиди наброява 197! Редица други проучвания показват подобно замърсяване в пясъка на брега и морското дъно, в миди, хамсия, сафрид, барбун, паламуд и лефер. „Черно море е техен дом, а отговорността е да го опазим чист е наша!“ – напомнят от кампанията.
Организатори на „Чистата Коледа“ са LessPlastic Bulgaria и Akasha Surf School.
LessPlastic Bulgaria е неправителствена организация, която предоставя научна информация за негативните ефекти от замърсяването с пластмасови отпадъци. От създаването ѝ през 2016 г. основната ѝ мисия е да насърчава хората да използват алтернативи на пластмасата за еднократна употреба. LessPlastic Bulgaria следи замърсяването с пластмасови отпадъци по Българското Черноморие, организира почиствания, провежда семинари в училища и корпорации и участва в изследователски проекти.
Akasha Surf School е организация с 10-годишна история, която се занимава активно с популяризиране на сърф спортовете в България чрез преподаване на водни спортове на две локации по Българското Черноморие. Мисията на училището е да популяризира морската култура сред обществото, a от 2018 г. води инициативата WIND2WIN за чисто Черно море, която до момента е събрала над 7 тона отпадъци от българските плажове, благодарение на над 550 доброволци. Училището представя позитивите за психическото и физическото здраве за хората със специални нужди в инициативата YES,SURF! и работи активно в посока създаване на информационни кампании за безопасност в морето.
Илияна Стоилова е съосновател на сърф училище Akasha, където е и инструктор по уиндсърф. Тя разказа повече за тазгодишното издание на „Чистата Коледа“, за важността на грижата за околната среда и за годината, която тя и Akasha изпращат. Разговора с нея слушайте чрез плейъра в началото на статията.Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..
Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център. Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..
От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..
Учени откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан, чийто произход остава загадка, съобщава БГНЕС. По време на експедиция на Националното управление за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), изследователи попаднали на серия от подредени дупки на океанското дъно. Те са разположени близо до Азорските острови на дълбочина от 2500..