Този път творческият екип се отправя към Северна Европа, за да продължи музикалното пътешествие за брас и глас, което започна през 2021, с най-красивите старинни песни на Скандинавия, Германия и Нидерландия. Обогатяваме зимните ни празнични традиции с нови идеи и нов подход към любими песни и писатели, от чийто светове се възхищаваме, разказват от екипа на сдружението.
Мелодията на “Тиха нощ, свята нощ” позволява да бъде превърната в изящна, елегантна зимна пиеса за 5 тромбона и 5 гласа във вещия аранжимент с джаз хармонии на Даниел Николов (основен аранжор на проекта “Коледни истории за брас и глас”). Традиционните 5 тромбона вече звучат в изпълнение на колеги от 4 държави: Мустафа Халилов (първи тромбон) Азербайджан, проф. Атанас Карафезлиев (втори тромбон) и Димитър Стоев (бас тромбон) България, Катрин Шул (трети тромбон) САЩ и Хорхе Нието (четвърти тромбон) Испания.Особеният чар на пиесата се дължи на езика, на който пеят вокалистите от група Spectrum: синдарин - един от двата елфически езика, създадени от Дж. Р. Р. Толкин. Стиховете са в превод на немския поет и калиграф Алфред Тютинг. Кръстина Денчева е артистичният директор на сдружение "Брас перспективи", създател на концепцията и продуцент на проекта "Коледни истории за брас и глас". В интервю за Радио Варна тя разказва за интересната идея и за процеса на работа за нейното осъществяване:
Сингълът Sedhel I Fuin (“Тиха нощ, свята нощ” на синдарин) открехва елфическите порти към следващия LP албум “Коледни истории за брас и глас: Северно сияние” 2025г.
Община Варна издаде разрешение за разполагане на 20 шатри на изложението „Алея на книгата“ в центъра на града - пешеходната част на бул. „Княз Борис I“. Събитието, което традиционно се провежда в началото на август, ще бъде подкрепено и финансово от общината чрез бюджета на дирекция „Култура и духовно развитие“, съобщиха от общинския пресцентър...
Варненският драматичен театър „Стоян Бъчваров“ учредява в края на септември свой международен фестивален форум. Първото издание на Международния черноморски театрален фестивал (МЧТФ) ще се проведе в морската столица от 24 до 28 септември. Фестивалният слоган „Театърът се вълнува“ търси асоциативно емоционален паралел между изкуството и морето...
Констелационен театър "Звездни хора" гостува във Варна с представлението "Искам, но Трябва" на 19 юли в Арт салона на Радио Варна. В него през играта на Аватари, се разкриват вътрешните драми на Човека, които изпиват енергията му. За петима души от публиката, избрани на случаен принцип, ще бъдат изиграни пет етюда, в които чрез езика на тетралната..
Концертът „Разходка из Виена“ ще бъде представен на 19 юли, събота, от 18 ч. в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. Организатор на събитието, което събира на варненска сцена двете талантливи пианистки с успешна концертна и преподавателска кариера в САЩ и Европа - Венета Нейнска и Пепрон Пилибосян , е Общоарменският благотворителен съюз..
Във Варна е подредена финалната изложба от 18-ия Международен фотографски салон. Най-силните и въздействащи творби са показани на пана в пространството между Фестивалния и конгресен център и сградата на бившия хотел „Одесос“. Или с други думи - площад „Антон Новак“. Днес е официалното откриване. Присъдени са 121 награди – индивидуални и..
„Тютюн“ – най-гледаната постановка на Варненския драматичен театър, удостоена с Награда Варна за 2022 г., излиза на откритата сцена на Летния театър на 1 септември. Калин Врачански е в ролята на Борис Морев, а Александра Майдавска талантливо изгражда образа на Ирина в разтърсващия и чувствен спектакъл за невъзможната любов на фона на жестокостта на..
122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание ще бъдат отбелязани на 19 юни във Варна. Програмата започва в 10 часа в парка на район "Аспарухово" с официално откриване и заупокойна молитва и продължава с фолклорна програма. Организатори на събитието са Македонското културно-просветно дружество "Гоце Делчев" и Регионалното тракийско..