Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По празниците хапвайте от всичко по малко

По време на Коледно-новогодишните празници се увеличават пациентите на  д-р Албена Кирова. Повечето са преяли и препили, тогава се обаждат  жлъчки и стомаси:

"Човек трябва да си контролира храненето като вид храна и като количество. Хората, които са постили, в никакъв случай не бива да се нахвърлят на храната, трябва да ядат от всичко по малко. Не случайно през първия ден се ядят само постни храни, като месната храна трябва да се включи постепенно. Не бива да се яде прекалено мазно, въпреки че са свински празници. Прекалено мазната храна не е добра за стомаха, за жлъчката и за другите органи в корема. Не бива да се прекалява и с пиенето, тъй като се обострят и чернодробните заболявания след обилни нахранвания и препивания. Да започваме със салата и аперитив, да се храним бавно, да се раздвижваме между храненето. Целта е да общуваме с приятели и близки на хубава трапеза, а не да се натъпчем“, съветва д-р Кирова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рибар: Все по-малко млади хора искат да се занимават с тази професия

В професионалния риболов няма млади хора, все по-малко са тези, които искат да се занимават с тази професия. Това каза Емил Милев, председател на сдружение "Черноморски изгрев". Всички искат да работят на бюро с чисти дрехи, добави той и посочи, че риболовът трябва да бъде страст, а не само начин за изхранване. Милев изрази оптимизъм за модернизацията..

публикувано на 27.06.25 в 15:20

Жители на "Цветния квартал" излязоха на протест срещу намерение за строителство

Жители на "Цветния квартал"  от ул. "Роза" във Варна отново излязоха на протест срещу намерение за строителство пред блок 21. Недоволните посочват, че сагата продължава вече повече от десетилетие. Те настояват там бъде обособена обществена зона с детска площадка, а не да бъде изградена поредната кооперация. Живеещите в района настояват да се извърши..

публикувано на 27.06.25 в 11:06

Рибарят Виктор Лучиянов: Няма ден, в който не си представям, че съм за риба

Никога на един рибар не му омръзва да чака голямата риба, много рядко я хваща, но я очаква постоянно – поздравява за Световния ден на риболова – 27 юни, балчишкият рибар Виктор Лучиянов. Тази дата се ч ества от 1985 г. по решение на Международната конференция по регулиране и развитие на риболова, проведена през юли 1984 година. Риболовът..

публикувано на 27.06.25 в 09:20

27 юни - Световен ден на риболова

На 27 юни се отбелязва Световният ден на риболова.  Празникът се чества  от 1985 г. в България и някои други страни, по инициатива на Международната конференция по регулиране и развитие на риболова на Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО) в Рим, Италия (27 юни - 6 юли 1984).  Световният ден на риболова /World Fisheries Day/ се отбелязва..

публикувано на 27.06.25 в 06:30

75 на сто от завършилите 7-ми клас трудно "връзват" тройка по математика

Подписка в подкрепа на прогимназиалното образование по математика внесоха в Министерството на образованието и науката, Министерския съвет и в парламента от гражданската група „Математика за всички деца“ . В нея те настояват за разкриване на повече математически паралелки в страната, извън приема в Математическите гимназии (т.е. разширяване на..

публикувано на 26.06.25 в 15:53

10 години на сцена: "Палячи" със спектакъл във Варна

Десет години от своето създаване ще отбележи в петък, 27 юни, арт-формацията "Палячи". Събитието започва от 20 часа при вход свободен в парка в квартал "Аспарухово". Водещи артисти от сферата на огнените изкуства от Чехия и САЩ, гости от Швейцария и Германия, родни изпълнители, ще се качат на сцената. За нас огненото изкуство е език, с който..

публикувано на 26.06.25 в 14:30

Голям успех за първия по рода си Европейски фестивал на плажните спортове в Бяла

С впечатляващо участие, отлична организация и силен спортен дух завърши първото издание на Европейския фестивал на плажните спортове в Бяла – EU Beach Fest Byala 2025. Събитието се реализира по проект, финансиран от програма „Еразъм+ Спорт“ и организиран от Община Бяла с партньори от десет европейски държави. Фестивалът се проведе от 16 до..

публикувано на 26.06.25 в 12:21