Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пластмасовите кутии за еднократна употреба поскъпват от днес

От 1 януари 2025 г. кутиите за насипна храна ще се таксуват по минимум 30 стотинки, а чашите за напитки и техните капаци и капачки – по минимум 15 стотинки. Мерките са в изпълнение на влязлата в сила през 2023 г. Наредба за намаляване на въздействието на определени пластмасови продукти върху околната среда, с която в българското законодателство беше транспонирана Директива (EC) 2019/904 относно намаляването на въздействието на определени пластмасови продукти върху околната среда.

Габриела Руменова от онлайн платформата „Ние, потребителите“ коментира пред Economic.bg, че въвеждането на санкции за нарушителите, включително за липса на достъпни за клиентите алтернативи, все още предстои.

Директивата е част от новите правила на Европейския съюз за намаляване на морските отпадъци, 70% от които са пластмасови продукти за еднократна употреба. Сред тях са съдовете за хранителни продукти и пластмасови чаши, опаковките и обвивките за хранителни продукти (напр. на чипс или бонбони), съдовете за напитки и чашите, тютюневите изделия с филтри (напр. цигарени фасове), мокрите кърпички, балоните и леките пластмасови торбички, пластмасовите клечки за уши, прибори за хранене, чинии, сламки, бъркалки, пръчки за балони и др.

Европейските институции настояват, че когато са налични алтернативи на достъпни цени, ще е забранено предлагането на съответните пластмасови продукти за еднократна употреба на пазара и това ще ограничи нарастващото замърсяване на околната среда.

Как се изпълнява целта на директивата в България?

В търговските обекти у нас не се предлагат достъпни за потребителите алтернативи, с което няма как да се изпълни целта на Директива (ЕС) 2019/904. На клиентите категорично се отказва поставяне на насипна храна в собствени кутии, докато в десетки държави в Европа и останалата част от света се предприемат мерки за стимулиране на търговците да обособяват в своите обекти „зони без опаковки“ и да разкриват такива магазини, дори се провеждат комуникационни кампании за насърчаване на хората да купуват храна, като носят собствени контейнери. Има и изградени депозитни системи.

Нелоялни търговски практики

От наблюденията на практиката в България, жалбите на гражданите (вкл. до „Ние, потребителите“) и достъпните в дигиталното пространство коментари на потребители в първата година след въвеждането на Наредбата може да се направят изводи за нарушения на законодателството относно обозначаването на цените и коректността на практиките.

В някои от станалите известни през 2023 г. случаи, когато потребителят пожелае, напр. маслините да му бъдат поставени в плик (с цел употреба на по-малко пластмаса) и служителят на щанда се съгласи на това (по изключение), на касата се начисляват 20 ст., независимо от това, че клиентът не е получил пластмасова кутия с аргумента, че така е заложено в системата за тези групи продукти. В други случаи, в някои обекти, където на хладилни щандове са били подредени предварително напълнени кутии с маслини, салати, гозби и др., е липсвала информация, че опаковките се таксуват по 20 ст. (клиентите разбират за това едва когато видят касовите си бележки). И в двата примера е налице нарушение на Закона за защита на потребителите.

Експеримент на „Ние, потребителите“

През февруари 2023 г. (месец след влизането в сила на Наредбата) експеримент на „Ние, потребителите“ потвърди, че в повечето търговски обекти за продажба на гозби в насипно състояние, потребителите са задължени да използват пластмасовите кутии и да заплащат за тях по 20 стотинки (съгласно подзаконовия нормативен акт), като категорично им се отказват каквито и да било алтернативи. При запитване на продавачите: Как с тази практика се ограничава употребата на пластмаса?, никой не може да даде разумен отговор – в повечето случаи служителите вдигат рамене или казват, че изпълняват законите на „веригата“. При повече настояване, насочват към гише Информация или към шефовете в обекта, където пък заявяват: „Обадете се на телефона за клиентите“, а при посочване на пример с други държави, въвели практиката за поставяне на храна в кутии на потребителите, отвръщат: „За съжаление, тук сме в България!“.


По публикацията работи: Иван Барбов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Не достигат 30 хиляди медицински сестри у нас, 30 % от работещите са в пенсионна възраст

Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри.  Това заяви доц. Камелия Богданова, която ръководи Катедрата по здравни грижи към Факултета по обществено здраве на Медицинския университет, цитирана от БНР.    "Това поставя нашето здравеопазване в риск", подчерта тя. Общият брой на..

публикувано на 04.04.25 в 10:45

По ваш сигнал: Подлезите в кв. "Чайка" продължават да са опасни въпреки козметичните ремонти

50 са подлезите във Варна, най-много от които се намират в район "Приморски". По-голяма част от тях не са ремонтирани основно, правят се козметични ремонти, но варненци негодуват заради лошото изпълнение на дейностите. Пропадане на мазилка точно пред краката на Мая Георгиева накара в края на месец февруари редовната слушателка на Радио Варна да се..

публикувано на 04.04.25 в 09:44
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Образователният министър на посещение във Варна днес

Министърът на образованието Красимир Вълчев ще бъде на посещение във Варна днес. Той ще присъства на заседание на Академичния съвет на Икономическия университет, съобщиха от висшето учебно заведение.  От Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" предлагат отсъствията на ученици по домашни причини, които преди година бяха увеличени от 10 на 15..

публикувано на 04.04.25 в 08:40

Първи протест след смъртта на 12-годишната Сияна

В Плевен излизат на протест довечера заради лошото състояние на пътищата. Общественото недоволство нарасна след катастрофата при местността Хумата, в която загина 12-годишната Сияна. В социалните мрежи се организира протест тази вечер от 18 часа пред Съдебната палата в Плевен, съобщава БНР.  Подадено е уведомление до Общинската администрация и..

публикувано на 04.04.25 в 08:29

Пожар изпепели покрива на Националната гимназия "Тревненска школа"

Покривът на Националната гимназия по приложни изкуства в Трявна е изгорял след пожар, пламнал около 3 часа тази нощ, съобщава БНР.  Учениците в общежитието, които през този период са на учебна практика, са евакуирани. Няма пострадали и ранени, посочват от ръководството. Работата на пожарникарите на терен продължава. Причините за възникването на..

публикувано на 04.04.25 в 08:26

Митата на Тръмп сринаха акциите по света

Рекорден спад на световните борси, след като американският президент Доналд Тръмп наложи мита на десетки държави. За първи път от 2020 година насам, един от основните американски индекси "Стандарт енд Пуърс" се срина до рекордни нива.  Друг основен индекс - "Дау Джоунс", също регистрира огромни загуби.  В часовете след обявяването на митата,..

публикувано на 04.04.25 в 07:48
Морска градина, Варна

Петък с валежи от дъжд

Мъгла с намалена видимост до 100 метра има в районите на Разград и Шумен. Дъжд вали в Русе и Силистра, димка има на нос Калиакра. Видимостта в района на Разград и Добрич е намалена от гъста мъгла. Температурите на въздуха в Източна България и край морето измерени в 6.00 часа тази сутрин са от 6 градуса в Разград до 10 в Силистра и на..

публикувано на 04.04.25 в 05:48