Освен църковния празник Богоявление (Йордановден), днес във Варна ще бъдат отбелязани и 177 години от рождението на големия поет и революционер Христо Ботев.
Празничната програма ще започне от 10:00 часа в понеделник на площад „Св. св. Кирил и Методий“ пред Катедралния храм „Успение Богородично“ с ритуал по освещаване на бойните знамена на Военноморските сили на Република България.
Следва празнично общоградско шествие по маршрут от пл. „Св. св. Кирил и Методий“, пл. „Независимост“, бул. „Княз Борис I“, бул. „Сливница“, площад „Антон Новак“ до Морската градина.
От 11:00 часа пред паметника на Христо Ботев в Алеята на Възраждането в Морската градина с военен ритуал ще бъдат положени цветя и венци в памет на великия поет и революционер.
По-късно, около 11:45 часа, от Първа буна ще бъде отслужен Велик Богоявленски водосвет и ритуал по традиционното за християнския празник спасяване на кръста от водите на Черно море.
Организатори на събитията са Община Варна, Военноморските сили на Република България и Варненската и Великопреславска света митрополия.
Днес ще бъде отслужен Велик Богоявленски водосвет на рибарското пристанище „Карантината“, както и oсвещаване на всемирните води и изваждане на Христовия кръст от морето в 12.30 часа. Всички желаещи да се включат в ритуала по изваждането на Христовия кръст от морето може да заповядат в 11:00 ч. днес на рибарско пристанище „Карантината“, съобщава районният кмет на "Аспарухово" Ивайло Маринов. Предварително записване на тел: 0894 351 949 / 052 370 040.Инициативата „Правосъдие за всеки“ организира протест под надслов „Вън Сарафов, бухалката на Пеевски!“. Той се провежда тази вечер пред Съдебната палата и ще премине в шествие до историческата сграда на Народното събрание и до Орлов мост, съобщава БНР. Протестът е провокиран от решението на Прокурорската колегия да остави безсрочно Борислав Сарафов..
Ози Озбърн, легендарният фронтмен на Black Sabbath и една от най-емблематичните фигури в рок музиката, почина на 76-годишна възраст, предаде Гардиън. Семейството му съобщи: „С дълбока скръб, която думите не могат да опишат, съобщаваме, че нашият любим Ози Озбърн почина тази сутрин. Той беше заобиколен от семейството си и любов. Молим за уважение към..
Тежък пътен инцидент е възникнал снощи около 21.40 ч. на спирка „Севастопол“, посока центъра на Варна, съобщават от пресцентъра на Министерството на вътрешните работи. По първоначални данни, 19-годишен водач на „Опел Астра“ блъснал спрелия пред него л.а. „Дачия Лоджи“, който пък от своя страна ударил стоящия пред него л.а. “Тесла“. В резултат на удара..
Два леки автомобила са изгорели и два са с щети, след като в едната е възникнал пожар пред блок 21 в квартал "Владислав Варненчик" във Варна. Няма пострадали хора, съобщи Николай Костадинов, кмет на района.
Катастрофа между лек автомобил и микробус е възникнала около 14 часа днес на бул. "Цар Освободител" във Варна, срещу голям автомагазин, съобщиха от пресцентъра на варненската полиция. Лекият автомобил е управляван от 37-годишна жена, която движейки се посока жк „Владислав Варненчик“, в близост до пешеходната пътека, губи управление и навлиза в..
Правителството иска до края на следващата седмица в парламента да бъдат приети промените в Закона за еврото. Това заяви премиерът Росен Желязков, цитиран от БНР, на свиканото от него заседание на Механизма за координация на наблюдението и контрола във връзка с въвеждането на еврото в България. "Затова до ваканцията на парламента този..
Полицаи са помогнали на човек със симптоми на инфаркт, който е бил в задръстване на магистрала "Хемус", съобщиха от МВР. По първоначални данни около 11 часа в тръбата на тунел "Витиня", в посока Варна, са се ударили камион и две коли, предаде БТА. Цветелин Хубанов и Георги Жеков са получили сигнал, че в образувалото се задръстване в посока София на..