На 8 януари се празнува Денят на родилната помощ, известен още като Бабинден - (по стар стил празникът е на 21 януари, по нов - на 8 януари).
Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на "бабите" - жените, които помагали при раждане на младите булки и невести, които са раждали. Обредността през този ден е подчинена главно на желанието да се засвидетелстват почит и уважение към възрастните жени, които са "бабували" на родилките.
Този празник е езически и идва от далечните праславянски времена, но се е запазил и по време на Възраждането е бил изключително почитан. Днес Бабинден губи доста от обредните си обичаи, но пък се празнува от по-възрастните и е свързан с много смях и веселие. Още преди изгрев слънце майките с деца от една до тригодишна възраст отиват на чешмата да налеят прясна вода. В котлето с водата пускат стрък босилек или здравец. Вземат калъп сапун и една нова кърпа и се отправят към дома на бабата да "полеят". Обредното поливане на бабата-акушерка се извършва под плодно дърво в градината, върху дръвника или отпред на стълбите. Всяка жена подава на бабата сапуна, полива вода да се измие и я дарява с пешкира, който е донесла. След това бабата избърсва мокрите си ръце в полите на невестите – да са плодовити и лесно да раждат. Бабата закичва невестата и с китка здравец, вързана с "мартеничка" - червен и бял конец. Често при поливането бабата хвърля с шепите си вода нагоре и подскача три пъти, като изрича: "Да рипкат децата и да станат бели и червени! Колкото капки, толкоз берекет и здраве!". След поливането жените даряват бабата с ризи, чорапи, платно, които премятат на дясното рамо. От своя страна, бабата връзва на дясната ръчичка на децата, които е отродила ("хванала") червено и бяло конче със сребърна монета и също им дава чорапки и ризки. После измива лицето на детето, тъй като се вярва, че на Бабинден водата, минала през бабините ръце, притежава пречистваща сила.
В някои райони обичаят е майките да водят на Бабинден децата си при бабата, докато навършат три годинки, за да ги благослови. "Бабата" има и друга важна обредна роля за майката и детето. Още след като завърши раждането тя напълва стомна с вода, потапя в нея китка босилек и я отнася в черквата. Свещеникът освещава водата и благославя бабата. После тя връща "молитвената вода" при родилката, която си мие лицето и сипва по малко в коритото на детето при всяко къпане чак до 40-ия му ден – периодът за пречистване след раждането. На обяд булките и невестите се събират на празнично угощение в дома на бабата-акушерка. Всяка жена носи прясна погача, баница, варена или печена кокошка и бъклица с ракия или вино. Целува ръка на "бабата" и й подава подноса с храната. Дъщерите и снахите подреждат дълга и богата трапеза, около която сядат всички присъстващи. Започва весело и буйно пиршество, придружено с песни, танци и понякога с твърде пиперливи и разюздани закачки и сценки. Често бабата поставя около врата си наниз от червени чушки и с керемида кади под полите на жените, за да раждат повече деца. Наричанията и припевките имат в повечето случаи сексуален символичен смисъл. След обеда на трапезата у бабата започват да идват и мъжете. От 1951 година Бабинден е обявен за Ден на родилната помощ и на акушерките и гинеколозите.
В неделя ще преобладава ясно и слънчево време, следобед с временни незначителни увеличения на облачността. Ще духа слаб север-северозападен вятър, следобед по крайбрежието ще духа умерен бриз. Максималните температури във вътрешността ще се повишат и ще са от 30° до 35°, само по крайбрежието ще се запазят малко по-ниски предимно между 28° и..
Група деца, приятели на Социалната чайна във Варна, се заемат с вдъхновяваща мисия: приготвяне и продажба на домашна лимонада с кауза. Инициативата има за цел не само да разхлади минувачите в горещите дни, но и да събере средства за насърчаване на детската инициативност и развитието на пространството за деца и младежи в Чайната...
Кампания "Неволя" се провежда на входа на Морската градина във Варна. Варненецът Емил Ефендулов и приятелката му Милена Димитрова раздават безплатно комплекти чували за смет, ръкавици и щипки за събиране на отпадъци на всички, които искат да участват в кампанията им. Идеята е да не викаме неволята, а сами да участваме в превръщането на..
Петото измерение, отговорите на човечеството, въпросите за времето и духовността във физиката - това са темите, които бушуват в съзнанието на Кристиан Ивковски, 16-годишният физик от Международния френски лицей "Шарл Перо" във Варна. Той прилага различен подход в точните науки и вярва, че това, което все още не може да се обясни, се крие в петото..
Българският фермерски съюз организира във Варна специализирано изложение на местни фермерски и млечни продукти. Събитието се провежда днес и утре в градинката между Община Варна и Археологическия музей и събира десетки производители от цялата страна. Участие в изложението вземат регистрирани земеделски стопани и представители на малки и средни..
Зоопаркът във Варна призовава гражданите да се въздържат от носенето на гларуси, чайки, гълъби и други многобройни птици, за спасяване там. Това е спасителен център основно за защитени видове животни и няма как да се спасяват всички повсеместно разпространени видове, обясни Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Тя добави, че това са агресивно..
За пореден път виненият фестивал WINEkend 2025 ще събере във Варна младите технолози и винари. Около 30 малки семейни, градски или крафт винарни ще представят над 300 вида вина, произведени в България, каза за Радио Варна един от организаторите - Владислав Ванков. Тази година темата на фестивала е посветена на "Духът на 90-те", време не толкова далеч..