До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти.
В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти (това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр.), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се измерва в хиляди в национален мащаб, а за някои специалности като детска хирургия, инвазивна кардиология и редица други, лекарите се броят на пръсти за няколко области.
Не са достатъчно и местата за млади лекари специализанти на фона на общия брой завършващи медицина, сочат още статистиките.
Един от начините за преодоляване на липсата на медици както у нас, така и по света, е наемането на работа на чужди лекари. Вече има и няколко десетки успешни истории с медици от Албания, Сирия, Палестина, а вече и от Украйна и Русия. В списъка са например лекар от Близкия изток, който стана директор на общинската болница в Исперих и няколко години награждаван като най-успешният болничен директор в България, инвазивният кардиолог Владимир Шурупов, който от няколко месеца работи активно в Русе и десетки други.
У нас обаче – въпреки европейските директиви, медици от 3-ти държави (т. е. извън ЕС) не могат да учат и да специализират в дадена медицинска област.
Проблем с медицинските специализации има и за българските млади лекари – местата по държавна поръчка са единици, а платената специализация е непосилна за всички. Това е и едно от обясненията защо толкова току-що завършили медицина лекари напускат страната и заминават извън нея, коментира за Радио Варна Ваня Добрева от "Асоциация Хипофиза".
Неправителствената пациентска организация също е внесла предложения за промени в Наредбата за специализациите, която към днешна дата не позволява медици с временна закрила или с продължително пребиваване да специализират у нас, вкл. и по европейски проект „Специализация в здравеопазването+“.
Какъв точно е проблемът със специализациите на младите лекари? Чуйте в звуковия файл.
Изби от Североизточна България отвориха врати тази събота и неделя за всички готови да тръгнат на вино пътешествие между р. Дунав, Черно море и старите български столици. Тази година са се включили 17 винарни и 3 специални локации за дегустация на висококачествено българско вино. За пета поредна година през май винопроизводители и технолози..
Силата на Българското национално радио е в регионалната мрежа. Не само, че не трябва да бъдат закривани регионални станции, а дори тази мрежа трябва да се развива, за да присъства в живота на все повече хора. Това мнение изрази, в предаването на Радио Варна „Позиция“, Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти. По повод протеста..
Много често застрашаваме собствените си животи заради своеволия на туристи, които не спазват правилата на плажа и флаговата сигнализация. Плажна полиция трябва да следи за реда. Това каза Стефан Калинков, воден спасител, работещ на Златни пясъци, който бе удостоен с грамота от Българския червен кръст - Варна за активната му доброволческа дейност...
Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, се срещна с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г. Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът разказа за своя необикновен житейски и професионален път и какво се крие..
Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развиваме естествения интелект. Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям, което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..
Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..
Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна. Диляна..