До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти.
В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти (това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр.), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се измерва в хиляди в национален мащаб, а за някои специалности като детска хирургия, инвазивна кардиология и редица други, лекарите се броят на пръсти за няколко области.
Не са достатъчно и местата за млади лекари специализанти на фона на общия брой завършващи медицина, сочат още статистиките.
Един от начините за преодоляване на липсата на медици както у нас, така и по света, е наемането на работа на чужди лекари. Вече има и няколко десетки успешни истории с медици от Албания, Сирия, Палестина, а вече и от Украйна и Русия. В списъка са например лекар от Близкия изток, който стана директор на общинската болница в Исперих и няколко години награждаван като най-успешният болничен директор в България, инвазивният кардиолог Владимир Шурупов, който от няколко месеца работи активно в Русе и десетки други.
У нас обаче – въпреки европейските директиви, медици от 3-ти държави (т. е. извън ЕС) не могат да учат и да специализират в дадена медицинска област.
Проблем с медицинските специализации има и за българските млади лекари – местата по държавна поръчка са единици, а платената специализация е непосилна за всички. Това е и едно от обясненията защо толкова току-що завършили медицина лекари напускат страната и заминават извън нея, коментира за Радио Варна Ваня Добрева от "Асоциация Хипофиза".
Неправителствената пациентска организация също е внесла предложения за промени в Наредбата за специализациите, която към днешна дата не позволява медици с временна закрила или с продължително пребиваване да специализират у нас, вкл. и по европейски проект „Специализация в здравеопазването+“.
Какъв точно е проблемът със специализациите на младите лекари? Чуйте в звуковия файл.
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..
Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...
Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...
Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..
Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..
Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..
Когато Иван дойде да тренира на 5 години и половина, бяхме като деца на лунапарк - забавление безкрай, а резултатите са впечатляващи - създадохме плашещо добър на корта човек. Така описа работата си с шампиона на "Уимбълдън" първият треньор на Иван Иванов - Пламен Радев. Всичко, което съм постигнал, е благодарение на усилията, вложили в мен..