Да бъде създаден филиал на Националната спортна академия "Васил Левски" във Варна, предложиха общински съветници от комисията по "Младежки дейности и спорт". Намерението влезе като точка в стратегията за развитие на спорта във Варна за периода 2025-2030 година.
Община Варна има нова стратегия за развитие на спорта, физическото възпитание, двигателната активност и спортно-туристическата дейност за периода 2025-2030 г. Документът беше одобрен след дебати на първото за годината заседание на комисията „Младежки дейности и спорт“ към местния парламент.
Стратегията поставя акцент върху здравето и физическата активност на всички възрастови групи, включително подкрепа за младите таланти и хората със специални потребности. Целта е се подобри качеството на живот, здравословното състояние и социалната интеграция на жителите на общината, беше изтъкнато на днешното заседание.
Особено внимание е отделено на децата, учениците и студентите. Те ще имат равнопоставен достъп до качествена спортна база и квалифицирани специалисти, какво и редица възможности за изява. Същевременно стратегията гарантира подкрепа за елитните спортисти и спортните клубове, които ще получат условия за високоефективни тренировки и участия в състезания.
Планът включва изграждане и обновяване на спортни площадки и бази и съоръжения чрез изпълнение на проекти, финансирани от европейски фондове. Освен това ще бъдат приложени модели на публично-частни партньорства за стимулиране на частни инвестиции, както и използване на национални и международни програми. Целта е да се гарантира достъп до съвременна и качествена спортна инфраструктура за всички възрастови и социални групи.
Спортът ще бъде използван като инструмент за борба със зависимости като наркотици, алкохол, тютюнопушене, хазарт. Той ще служи като ефективно средство за ограничаване прекомерната употреба на електронни игри, беше изтъкнато в зала „Пленарна“.
Акцент е поставен и върху създаването на оптимални условия за включване на хора със специални потребности и ветерани в различни спортни активности.
След приключването на предходната стратегия (2018-2022 г.) Варна остана без актуален план за развитие на спорта и двигателната активност. Новият документ запълва тази празнина, като очертава дългосрочна визия за стимулиране на физическата активност и подкрепа за спортните инициативи в региона.
От 18:30 часа в понеделник, пред входа на Професионалната техническа гимназия ще се състои протест. Целта му е да се осигури обществен достъп до двора на учебното заведение извън учебно време. Преди два месеца се е състояла тристранна среща в община Варна, на която са присъствали представители на общинската власт, РУО и ръководството на..
Загинал е един, а 28 души са ранени при пътнотранспортни произшествия през изминалото денонощие, съобщава на интернет страницата си МВР. На територията на страната за този период са възникнали 23 произшествия. От началото на месеца катастрофите са 216, с 11 загинали и 277 ранени.
Италианските пожарникари се борят с горски пожар по склоновете на вулкана Везувий. Всички туристически маршрути към кратера край Неапол бяха затворени. Националната пожарна служба съобщи, че на място работят 12 екипа и шест самолета Canadair, а огънят бушува в националния парк от петък. Допълнителни екипи пристигат от други региони, а дронове..
Бащата на Сияна Николай Попов дарява цялото обезщетение от 1,2 млн. лева на деца в неравностойно положение . Аз и семейството ми трябва да получим около 1.2 млн. лв. обезщетение от застраховката на водача, който отне живота на Сияна. Тези пари няма да ни направят щастливи… Няма да върнат детето ни. Но могат да направят някой друг..
През нощта ще е ясно и почти тихо. Преобладаващи минимални температури между 18° и 23°, за Варна около 21°. През деня ще е слънчево, още по-горещо. Ще духа слаб североизточен вятър, по Черноморието до умерен от източна четвърт. Максимални температури от 35° до 40 °, по Черноморието от 28° до 33°, за Варна около 33°. Вълнение на морето 2-3..
Премиерът на Гърция Кириакос Мицотакис ще обяви пакет от мерки, комбиниращ данъчни облекчения с увеличение на заплатите, особено за военнослужещите и полицаите, на стойност около 1,5 млрд. евро, по време на 89-ия Международен панаир в Солун на 6 септември, предаде ЕРТ. Ако се включат и предвидените за ноември компенсация в размер на един..
Ясни приоритети и граждански контрол са необходими при реализацията на проектите за модернизация на българската армия, това коментира президентът Румен Радев във Варна. Той присъства на военния ритуал по присвояване на първо офицерско звание на 44-та курсанти от випуск 2025 на Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров" и връчи пагоните на..