Какво да направим, ако намерим птица с пръстен?
Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно са полагали добри грижи за него. Декоративната птица е опръстенена.
„Жакото са едри видове папагали, по-тромави по отношение на полета и храната в природата ни не е достатъчна за тях. Може да се направи справка в РИОСВ дали има регистрирани птици на хора, които живеят в този район, но това не е сигурен подход. Социалните мрежи и форуми, когато се индикира мястото, е възможно да помогнат, защото тези птици не са добри летци. Не би могла да се отдалечи на повече от няколко километра от мястото, от което е избягала, и би следвало собственикът да е живущ от този район“ – коментира експертът.
Най-често намерените опръстенени птици са зърноядни и плодоядни, което насочва каква храна предпочитат. Най-важното е тя да се прибере на затворено и топло и да се потърси начин да се стигне до собственика. Храните са сравнително стандартни, няма нищо специфично. Спецификата е повече свързана с размножаването им и дългосрочното им отглеждане – обясни орнитологът.
„Най-често пръстените са самоделни, направени от собствениците или други техни колеги, които се занимават с декоративни птици. Реално нямат такава орнитологична стойност, тъй като този номер не влиза в база данни и не е достъпен извън кръга на самия собственик. Ако човек види птица и успее да разчете този пръстен (гълъбарите често маркират своите птици, които използват за различни цели, пускат за състезания например), по тези номера би могло да се намерят собствениците. Но нямам информация за обща система, в която качват информацията за конкретните птици – с кой номер пръстен каква птица е маркирана, кога и кой е собственикът. Информацията е различна от стандартните научни орнитологични пръстени, които се дават от Българската орнитологическа централа, която е част от Българската академия на науките и има стриктен контрол в това отношение как се ползват“ – посочи Михаил Илиев, че за декоративните птици няма единна система в рамките на Българската орнитологическа централа.
Той обясни, че в РИОСВ имат база данни за екзотични птици, които се отглеждат в обхвата на инспекцията, но не всички видове подлежат на регистрация. По-едрите папагали например подлежат и са защитени до голяма степен, но за по-дребните - не. Най-често чрез групи и форуми за декоративни птици се стига до собствениците. „Те са различна категория от орнитолозите и еколозите, имаме общи неща – любовта към птиците, изразена по различен начин при тях и при нас" - сподели специалистът.
Информация за намерената птица може да бъде намерена във фейсбук групите на Балчик или на телефон: 089 555 40 88.
Чуйте повече в звуковия файл.Две училища във Варна, по едно в Добрич и Опака, както и училищата в с. Приселци и с. Медовец ще преминат специализираната двугодишна програма на фондация „Заедно в час“ за надграждане на уменията на учители и директори. Общо 45 училища от 34 населени места в България стават част от випуск 2025/2027 на програмата. Това е рекорден брой участници,..
Професионален празник имат днес българските психолози. Той се отбелязва от 1995 година, по идея на студенти психолози, като е създадено и "Сдружение на младите психолози в България", наречено "4-ти Април". Професията на психолога стана много модерна през годините. Много млади хора я припознаха като своя, но и не малка част от тях се отказаха..
138 са дърветата в парковата част до сцена "Филиал" на Драматичен театър "Стоян Бъчваров"-Варна. Едно от тях ще бъде премахнато по препоръка на еколозите на район „Одесос“. Те са преценили, че това дърво е станало опасно. Това каза за Радио Варна Янислава Шопова, кмет на район "Одесос". Тя коментира и наличието на два високи дънера до..
Разруха, боклуци и графити, навяващи асоциации с постапокалиптичен сериал - така може да се опише бившето военно поделение на Строителни войски във варненския квартал "Владислав Варненчик". Мястото тъне в разруха от години, парчета бетон са хиляди, остатъците от кенчета от бира, безалкохолни и енергийни напитки поне няколкостотин. Следите от престой на..
"Дух и форма" е заглавието на втората сборна изложба на преподаватели и служители на ЦПЛР - Общински детски комплекс, Варна, която ще бъде открита официално от 17:30 часа на 7 април във фоайето на първия етаж на Фестивалния и конгресен център. В експозицията са включени маслени платна, графики, акварели, фотографии, приложни занаяти и др...
Добротата е едно от най-хубавите човешки качества, които би било добре да проявяваме по-често. В изобилие от това качество притежава един млад германски шофьор на такси, който се прочу по света с една благородна инициатива. Оливер Бекман предлага безплатни превози с такси всеки петък и събота вечер, но услугата му е достъпна само за дами, с които..
Във Варна няма специализиран център за почасова грижа за пълнолетни с разстройство в аутистичния спектър. Това каза за Радио Варна Йорданка Ненчева, председател на Асоциация „Да съхраним жената“, която създаде Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания от аутистичния спектър „Живот под дъгата“. 25 деца на възраст..