Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Папагал Жако от вилната зона на Балчик търси стопаните си

Какво да направим, ако намерим птица с пръстен?

Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно са полагали добри грижи за него. Декоративната птица е опръстенена.

„Жакото са едри видове папагали, по-тромави по отношение на полета и храната в природата ни не е достатъчна за тях. Може да се направи справка в РИОСВ дали има регистрирани птици на хора, които живеят в този район, но това не е сигурен подход. Социалните мрежи и форуми, когато се индикира мястото, е възможно да помогнат, защото тези птици не са добри летци. Не би могла да се отдалечи на повече от няколко километра от мястото, от което е избягала, и би следвало собственикът да е живущ от този район“ – коментира експертът.

Най-често намерените опръстенени птици са зърноядни и плодоядни, което насочва каква храна предпочитат. Най-важното е тя да се прибере на затворено и топло и да се потърси начин да се стигне до собственика. Храните са сравнително стандартни, няма нищо специфично. Спецификата е повече свързана с размножаването им и дългосрочното им отглеждане – обясни орнитологът.

„Най-често пръстените са самоделни, направени от собствениците или други техни колеги, които се занимават с декоративни птици. Реално нямат такава орнитологична стойност, тъй като този номер не влиза в база данни и не е достъпен извън кръга на самия собственик. Ако човек види птица и успее да разчете този пръстен (гълъбарите често маркират своите птици, които използват за различни цели, пускат за състезания например), по тези номера би могло да се намерят собствениците. Но нямам информация за обща система, в която качват информацията за конкретните птици – с кой номер пръстен каква птица е маркирана, кога и кой е собственикът. Информацията е различна от стандартните научни орнитологични пръстени, които се дават от Българската орнитологическа централа, която е част от Българската академия на науките и има стриктен контрол в това отношение как се ползват“ – посочи Михаил Илиев, че за декоративните птици няма единна система в рамките на Българската орнитологическа централа.

Той обясни, че в РИОСВ имат база данни за екзотични птици, които се отглеждат в обхвата на инспекцията, но не всички видове подлежат на регистрация. По-едрите папагали например подлежат и са защитени до голяма степен, но за по-дребните - не. Най-често чрез групи и форуми за декоративни птици се стига до собствениците. „Те са различна категория от орнитолозите и еколозите, имаме общи неща – любовта към птиците, изразена по различен начин при тях и при нас" - сподели специалистът.

Информация за намерената птица може да бъде намерена във фейсбук групите на Балчик или на телефон: 089 555 40 88.

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Идея за вендинг машини със здравословни храни в училищата представиха във Варна

Идея и бизнес план за поставянето на вендинг машини в някои от варненските училища бяха представени по време на първата за годината приемна на кмета Благомир Коцев. Проектът е ориентиран към продажбата на здравословни хранителни продукти, които да се наложат в дневното меню на учениците и така да заместят консумацията на вредни храни. Младият мъж,..

публикувано на 10.01.25 в 14:59

"Закуска в библиотеката" продължава и в 2025 г.

„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..

публикувано на 10.01.25 в 08:40

Петима ще са победителите в инициативата „Селфи в музея“

Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда.  Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..

публикувано на 09.01.25 в 15:28

Виктория, която дари косата си за кауза: Щом помогнеш, си на небето от щастие

Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..

публикувано на 09.01.25 в 11:45

Продължава услугата за грижа на самотни възрастни във Варна, подпомагат 417 нуждаещи

Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..

публикувано на 09.01.25 в 08:43

Зоопаркът във Варна кандидатства за евросредства за обновяване на пространството

Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...

публикувано на 08.01.25 в 15:25

Първото бебе на Балчик все още се чака, първият издаден акт е на дете от Полша

142 срещу 132 са издадените актове за раждане през 2024 спрямо предходната година. Това показват справките на дирекция Гражданска регистрация и административно обслужване в община Балчик. Първият издаден акт за раждане за 2025-а е в регистъра от дата 2 януари, но момченцето Николай Асенов е роден на 22 ноември миналата година в Полша. В балчишкото..

публикувано на 08.01.25 в 15:05