Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сдружение VarnaSpaces отбелязва третия си рожден ден

Част от екипа споделя равносметката за изминалата и надеждите за тази година

3
Веселин Петров, Дарин Дучев, Венцислава Недялкова

На 18 януари сдружение VarnaSpaces (Пространствата на Варна) отбелязва третия си рожден ден. Купонът е от 18 ч. в HashtagSTUDIO (Варна, ул. "Хан Аспарух" 2) и са поканени всички, свързани с дейностите и каузите на сдружението, както и гражданите с отношение към средата, в която живеем. Освен музика на живо и голяма торта, организаторите ще представят ретроспекция на изминалата година и събитията, които от Varna Spaces инициираха.

А за Пространствата на Варна 2024 г. беше наситена с активности в подкрепа на развитието както на градската среда, така и на едно ангажирано с проблемите на тази среда общество. Членовете на сдружението посетиха десетки обществени обсъждания, заседания на Общинския съвет и съответните комисии; включиха се в и организираха многобройни срещи с администрацията, разходки и посещения на обекти - както във Варна, така и в Бургас и София; участваха в учредяването на Еко Клъстер България и се бориха за една по-чиста Варна; обсъждаха магазии, общи устройствени планове, пешеходни трасета и пътеки, велопланове; допринесоха за превръщането на Севастопол в пешеходна зона, макар и за кратко, където организираха благотворителния базар “От деца за деца”. Важно е да се отбележи и “Форум за Варна 2024 - добрите примери”, привлякъл гости от Нидерландия, Полша и Дания, които споделиха ползотворни практики от своите градове и държави.


Благотворителен базар "От деца за деца" (01.06.2024)

Венцислава Недялкова, председател на сдружение VarnaSpaces, споделя, че неосъществените и незавършените проекти през миналата година са дори още повече.

Много от усилията, които положихме, останаха извън светлините на прожекторите - проведохме безкрайно много разговори и срещи за бъдещи проекти, които засега остават неосъществени, но се надяваме, че някои от тях все пак ще се осъществят. Още преди две години започнахме да разсъждаваме как допълнително да отворим града към морето с една стълба или рампа, която да свърже ул. "8 ноември" с Пристанище Варна-Изток. За целта организирахме срещи със старата и новата администрация на Община Варна, както и с всички замесени страни; получихме положителна обратна връзка, но засега проектът няма развитие. Освен това заедно с представители на скейт и кънки обществото във Варна имахме разговори с администрацията за изграждането на скейт паркове в града, в момента чакаме отговор на второто ни писмо по темата. С момичетата от Varna Dance Theater и една общност от културни оператори повдигнахме въпроса Магазия 7 - едно от халетата на Пристанище Варна-Изток, да се превърне в културно пространство. Очакваме становището на една агенция, която да потвърди дали това би било възможно.

Това са само част от идеите, върху които сдружение VarnaSpaces работи през миналата година и които ще преследва през тази. А какво още предстои, Венцислава Недялкова, Веселин Петров и Дарин Дучев споделиха в предаването Улица "Събота". Разговора с тях слушайте в началото на публикацията.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Радио Варна в таксито: Масово пешеходците във Варна не спазват правилата

По закон пешеходецът е цар на пътя, но във Варна масово се пренебрегват правилата. Това каза таксиметровият шофьор Петър Милушев в седмичния си коментар по Радио Варна в рубриката "Такси" на предаването "Новият ден".  Той се пошегува, че в понеделник точно на него му се е случило да попада само на такива неразумни пешеходци. Успял е да улови..

публикувано на 12.11.25 в 08:30
Николай Цаневски

Учител от Варна кара колата си с олио над 15 години

Ако сте с кола в трафика във Варна и внезапно усетите миризма на пържени картофи, то най-вероятно се движите след може би единствения човек във Варна, който кара колата си с олио. Той е учител по философия, но инженерството му е в кръвта – и по бащина и по майчина линия. Казва се Николай Цаневски и кара баничарка на 25 години.  Николай..

публикувано на 12.11.25 в 08:15

В Дом "Гергана" отпразнуваха 100-годишен юбилей на Гена Енчева

С празнична торта и почерпка отбелязаха 100-годишния юбилей на Гена Енчева в общинския Дом за стари хора „Гергана“. Заместник-кметът с ресор социални дейности Снежана Апостолова лично поздрави рожденичката и ѝ пожела здраве и радост. Щастливи сме да виждаме позитивни, ярки и силни примери като вас, изтъкна Апостолова. Тя връчи и поздравителен адрес от..

обновено на 11.11.25 в 17:10

Италианската кухня е на път да стане обект на световното културно наследство

ЮНЕСКО даде първото си положително техническо становище за италианската кухня като обект на световното културно наследство, съобщава БНР. Окончателно решение ще бъде взето от Междуправителствения комитет на организацията, който ще се срещне в Ню Делхи, Индия, от 8 до 13 декември. Агенция АНСА предаде, че одобрението признава идентичността, социалната и..

публикувано на 11.11.25 в 17:10

Библиотеката на читалище "Васил Левски 1945“ отвори врати с напълно обновен облик

След месеци на усилена работа, библиотеката на Народно читалище “Васил Левски 1945“-Варна посреща своите читатели с изцяло обновено пространство, съчетаващо уют, съвременен дизайн и дигитални технологии. След основен ремонт, продължил повече от година, библиотеката вече предлага модерна и комфортна среда за четене, учене и културни срещи...

публикувано на 11.11.25 в 14:25

Светлана Вълкова с годишната награда "Златен будилник" на програма "Христо Ботев" за предаването "Другият до мен"

Журналистите от националната програма за култура и образование "Христо Ботев" на БНР раздадоха своите Златни будилници за 24-ти път. По традиция от 2002 година насам наградите "Златен будилник" се връчват на 1 ноември, но този път церемонията се състоя на друга знакова дата – 10 ноември. Лауреатите се избират чрез пряко гласуване от всички журналисти в..

публикувано на 11.11.25 в 08:59

Православната църква почита св. Мина

Днес православната църква почита паметта на св. великомъченик Мина. Посечен е с меч за вярата си през трети век. Приема се за покровител на семейството и пътуващите. Смята се също, че помага за намирането на изгубени вещи.    С твърдост, мъжество и думите: "Христов съм и Христов ще бъда!" египетският воин Мина засвидетелствал вярата си и приел..

публикувано на 11.11.25 в 07:43