Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-строг контрол ще има при наемите в Airbnb и Booking

Снимка: Алами/Ройтерс

От следващата година в онлайн платформи за наем на апартаменти, като Booking и Airbnb, няма да се предлагат обекти, които не са регистрирани в общината. Това съобщи за Радио Варна Руслан Петков, управител на компания за туристическо настаняване. 

Във Варна са регистрирани над 3500 подобни места за настаняване, но активните през лятото са около 3 хиляди:

"Има много голяма част, които са видели, че апартаментите им не генерират достатъчно печалба по един или друг начин, и са напуснали играта, така да го кажем, но не са си дерегистрирали обектите, защото няма задължителен елемент," обяснява Руслан Петков.

Законът за туризма изисква задължителна регистрация на наемателите. Личните им данни се попълват в Единната система за туристическа информация. Ресорното министерство е контролният орган, но инспекторите са много малко и проверки почти няма, добави Петков.

"Единственият контрол, който се осъществява, е от НАП. Всяка година Booking и Airbnb изготвят едни доклади, които изпращат към НАП в България и на база на тези доклади данъчните започват да правят насрещна проверка кой какви приходи има. Ако лицето не е регистрирано по ДДС или не подава по ДДС справки всеки месец, глобата е 500 лева на месец", посочи Петков.

Секторът в София и Варна е обединил усилия да ограничи лошите практики. В момента не липсват наемодатели, които не се регистрират в общината, а предлагат своите места в двете големи онлайн платформи. Това ще се промени от следващата година, обещава Петков:

"Когато апартаментът се регистрира от община Варна, а и от всяка община, се издава специален лицензионен номер, сходен с този на хотелите, той трябва да се регистрира в Booking и Airbnb. Съответно доста хора се възползват от грешка в системата на Booking и Airbnb. Причината за това е, че системата е тестова и реално всеки може да си напише каквото си иска и това да му бъде лицензионният номер и ще бъде допуснат. След 2025 година ще е много по-затегнато и ще бъде проблем за нелоялната конкуренция, което ще е още по-добре за нас, защото ще има още един орган, който да проверява."

Руслан Петков казва, че се е увеличил броят на апартаментите, които се отдават за краткосрочен наем, но отбелязва, че предлагането изпреварва търсенето:

"Много сериозен бум има, но тази информация отново е подвеждаща и тя е подвеждаща от брокерите, защото тяхната цел е да продадат дадено жилище и започват да разказват истории от 1001 нощ – как едно жилище може да докара приход два, три пъти по-голям от стандартния наем, което в пазарен план е невъзможно," категоричен е Руслан Петков.

През последните две години над 70 процента от търсилите места за настаняване са били украински граждани. Но и при тях вече се наблюдава спад.

Подробностите чуйте в звуковия файл в началото на публикацията. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Черноморският път става част от Ком - Емине

Планинският маршрут "Ком – Емине" или "Е3" е с дължина около 600 километра. И е най-дългият маркиран пешеходен туристически маршрут в България. Движението е по билото на Стара планина. И пеша. И с велосипед. Маршрутът е предизвикателство за всеки турист. Който предпочита планината и горите пред бетона на курортите. От тази година маршрут „E3“ става още..

публикувано на 07.06.25 в 13:53
Милена Пехливанова на днешния протест

Милена Пехливанова: Във Варна има проблем със спазването на законите и защитата на обществения интерес

Варна е пример за завладян град. Тук от години има ендемичен проблем със спазването на законите и запазването на обществения интерес. Това каза в предаването на Радио Варна „Позиция“ Милена Пехливанова от сдружението „Варна диша“. Днес от сдружението организираха протест в защита на Морската градина и крайбрежната алея и срещу достъпа на..

публикувано на 07.06.25 в 12:53

Деца рисуваха пешеходна пътека

Деца рисуваха пешеходна пътека до кръговото кръстовище на улица "Девня" и булевард "Република". Всеки ден близо сто спортисти пресичат опасния участък, за да стигнат до тренировъчните бази по кану-каяк и ветроходство. Днес родители и деца се събраха на мястото отново да поискат монтирането на пешеходен светофар и пешеходна пътека. Чуйте техните искания в..

публикувано на 07.06.25 в 11:23
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев: Еврото не е проблем, ако администрацията си свърши работата

Еврото не е проблем, ако администрацията си свърши работата. Не трябва да има притеснения за цените на храните, има начини, с които да не се допуска увеличението им. С т.нар. инфлационни котви ще се удържи ценовата стабилност на определени стоки.  Въвеждане на мерки, като например, споразумение на държавата с търговски вериги да не променят цените за..

публикувано на 07.06.25 в 11:10

БНБ пуска в обращение възпоменателна монета на тема "100 години от рождението на Георги Парцалев"

Медна възпоменателна монета на тема "100 години от рождението на Георги Парцалев" пуска в обращение от 9 юни Българската народна банка, съобщават от институцията.Монетата, която е от серия "Български творци", ще се продава при пускане на цена от 60 лева, като тиражът възлиза на 6000 броя. Номиналната стойност на монетата е 2 лева, а изработката е..

публикувано на 07.06.25 в 10:55
Съюз на работодателите и ръководителите в системата на народната просвета в България

Красимир Димитров е новият общински председател на Съюза на работодателите и ръководителите в системата на народната просвета в България за Варна

Красимир Димитров (директор на ОУ "Васил Друмев" - Варна) е новият общински председател на Съюза на работодателите и ръководителите в системата на народната просвета в България (СРСНПБ) - Варна.  Това решение взеха директорите и заместник директорите, след като избраха и нов Управителен съвет и Контролна комисия.  Димитров заменя на поста..

публикувано на 07.06.25 в 10:38

Младежи от Добрич обсъдиха темата за приемането на еврото у нас

Ще намалеят ли джобните пари за децата след влизането на България в Еврозоната и приемането на единната европейска валута, по-малко пари ли ще са пенсиите на техните баби и дядовци, как биха постъпили учениците, ако в училищната лавка цените се повишат след 1 януари 2026 г.? Тези и още много други въпроси, свързани с еврото и как то ще се посрещне у..

публикувано на 07.06.25 в 10:00