Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките.
Тепърва предстои много неща да бъдат изучени около тази поредица от трусове в района, затова тя е много интересна от научна гледна точка и ще даде данни за неща, които може би досега не сме видели, каза още доц. Райкова.
Очакваме да разберем какво причинява трусовете, както и какво ще се обособи след тях.
Тя коментира, че е малко вероятно вулканът на Санторини да изригне. По принцип треморите, които се регистрират преди изригване на вулкан изглеждат по малко по-различен начин по честота. Те са характерни преди изригването, но щом към момента няма такива индикатори, най-вероятно все още няма опасност да изригне вулканът, още повече, че за него се знае, че е спящ неактивен вулкан, каза още специалистът.
Няма опасност за земетресения в България поради силната сеизмична активност в Бяло море, защото няма връзка с нашата страна, категорична е още доц. Райкова.
Националният университет в Атина отбелязва, че от 26 януари до 3 февруари тази година са регистрирани над 6400 земетресения, от които над 4800 с магнитуд 1 и над 800 с магнитуд 2,5 по Рихтер. Магнитудът на най-силното земетресение е 4,6 на 2 февруари, а на 3 и 4 февруари са регистрирани три земетресения с магнитуд 4,9–5 и още четири с магнитуд 4,8. В ранните часове на 5 февруари сеизмичната активност продължава близо до Андирос, като са отчетени над 30 земетресения, а най-голямото от тях е с магнитуд 4,4.
По повод 90-годишнината от създаването си екипът на Радио Варна ще приеме в понеделник ценно дарение – бронзова скулптура на Йордан Каранов (1892 – 1975), музиковед, общественик и началник на радиостанцията в периода 1944 – 1950 г. Паметникът е дарение от художничката Калия Йорданова и нейния съпруг – скулпторът проф. Пламен Братанов. Произведението..
Постоянно се появяват нови хранителни добавки за отслабване. Но една билка успя да устои на времето и да запази доверието на потребителите – цикорията . Изсушен и смлян на прах, коренът от цикория не само потиска глада, но и подхранва полезната чревна флора, подпомагайки здравословното отслабване и цялостния баланс в организма. Какво е..
Йордан Каранов е български певец, вокален педагог, музиковед, завеждащ музикалния отдел на Радио София през 30-те години на ХХ век. От средата на септември 1944 г. до март 1950 г. е началник на Радио Варна. Два важни момента в развитието на Радио Варна са свързани с неговото име – превръщането на медията в център на музикалния живот на Варна и..
На 28 юли светът отбелязва Световния ден за борба с хепатита. Датата е посветена на повишаването на информираността относно вирусните хепатити, които засягат над 350 милиона души по света. Тази година кампанията се провежда под мотото „Hepatitis: Let’s Break It Down“, като основен фокус е премахването на социалните, икономически и системни бариери,..
Седемнадесето издание на празника на пъпеша се провежда в каварненското село Българево. Събитието за поредна година събира местни жители, гости и любители на сладкия летен плод на централния площад в селото. Тазгодишното издание се организира от Община Каварна със съдействието на кметството и Народно читалище „Народен Будител – 1940“ в..
На 27 юли имен ден празнуват Милчо, Милчена, Милен, Милена, Милетин, Милица, Мирена, Милина, Миленко, Добри, Добрин, Добриян, Добра, Добрина, Добринка, Добрияна, Пантелей, Панчо, Панто, Панка. Днес Православната църква чества Св. великомъченик Пантелеймон . Днешният празник се нарича Пантелей пътник, защото на този ден прелетните птици..
Общинският приют за безстопанствени кучета в с. Каменар ще се включи в пилотното издание на фестивалното изложение „Порода любов“, което ще се проведе на 26 юли на входа на Морската градина във Варна (площад „Антон Новак“) от 10:00 до 22:00 часа. Изложението има за цел да обедини природозащитни организации, които полагат грижи за четириногите,..