Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Морско око: Варна отвисоко

Медията отразява теми от инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта

Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око. Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови инфраструктурни обекти от града и околностите.

Научноизследователският кораб "Св. Св. Кирил и Методий" потегля от Морска гара (07.11.2024, кадри: Морско око)

Редактор на Морско око е Дарин Дучев - варненец, който в момента следва медицина, но успоредно с това отдава голяма част от своето време и енергия и в други области, от които се интересува - видеозаснемане, градска среда, архитектура, градоустройство.

Морско око е електронна медия с основни канали Facebook, Instagram и YouTube - разказва Дарин. - Създадена е през 2016 г. по инициатива на световния форум за градоустройство и инфраструктурни проекти SkyscraperCity. Аз се присъединих през 2021 г. със задачата да правя снимки и заснемане с дрон за нуждите на форума и оттогава постепенно този проект се разви до електронната медия, която е днес, с по-широк екип от професионалисти в различни области.

Първи към екипа се присъединява арх. Максим Недков, който от години защитава активната си позиция по различни градоустройствени проблеми. Ролята му в Морско око е да представя концепции и визуализации за конкретни пространства във Варна, които биха могли да бъдат по-достъпни и функционални за гражданите, съобразявайки се със съвременните европейски стандарти за градоустройство и градска среда.

Малко по-късно в екипа се включва и видеооператорът и фотограф Димитър Дачев, който също споделя визията за функционална градска среда и европейско развитие на Варна. Негов е отличителният глас зад кадър, който озвучава видеата на Морско око.

Като документалист съм обиколил доста добри за живеене западноевропейски градове - споделя Димитър, - вследствие на което се разви усетът ми за това, какво още следва да променим като общество и управление в нашия град, който безспорно е един от най-европейските в България. Иначе, също както и при Дарин, тези мои интереси са доста встрани от образованието ми на компютърен инженер и икономист.

Бих обобщил, че при нас в голяма степен се задейства законът за привличането
- добавя Максим. - Когато човек иска да постигне нещо и работи в тази посока, той неминуемо привлича съмишленици със сходни възгледи, интереси и амбиции.

Обектите, които Морско око представя във видеата си, са места, свързани с важни за града събития, актуални теми от дневния ред на гражданите, както и интересни архитектурни и инфраструктурни обекти, които заслужават повече внимание. Сред акцентите са старите сгради, свързани с исторически варненски личности, които са в лошо състояние и имат нужда да бъдат спасени.

Това, което забелязвам, е, че около Морско око се е сформирала една общност, чиято обратна връзка е много полезна за нас - споделя Дарин. - Хората активно коментират и изразяват подкрепа за нашата кауза да популяризираме подобни обекти и теми, важни за града, като някои от тях са експерти в различни области и дават ценни съвети и експертно мнение в коментарите си.

Наскоро екипът стартира и излъчването на подкаст на живо в YouTube, чиято цел е да обхване в по-свободен формат интересните градски теми от последния месец. По този начин аудиторията на Морско око е ангажирана по-активно и може да се включи с въпроси в реално време и така да се оформи публична дискусия.

А плановете за близкото бъдеще включват създаването на уебсайт на Морско око, който да предоставя автономна платформа за съдържанието на медията. По този начин тя ще бъде по-малко зависима от социалните мрежи, където цензурата и изкуственият интелект променят процесите на свободно споделяне на информация в негативна посока. Амбициите на екипа са честотата, с която се публикуват визуализациите и видеата, да се повиши, като се прибавят и нови елементи към видеоразказите - като интервюта с хора, свързани с конкретната тема.

Какво още споделиха Дарин Дучев, арх. Максим Недков и Димитър Дачев за процесите на градоустройство, за промените в градската среда, за нуждата от превръщането на ключови градски зони в пешеходни, както и своята визия за европейското развитие на Варна, чуйте в началото на статията.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Два варненски музея с творчески работилници за пролетната ваканция

Музеят на Възраждането и Учебният музей във Варна организират творчески работилници за пролетната ваканция на учениците,.  От 31 март до 4 април от 10 часа в Музея на Възраждането учениците ще  работят по теми, свързани с епохата на Възраждането. От 1 до 4 април от 11 часа в Учебен музей – Варна творческите ателиета са посветени на Великден...

публикувано на 27.03.25 в 19:37

Традиции и култура се преплетоха в кулинарен форум във Варна

Съчетаването на традиции и иновации в гастрономията бяха сред акцентите в международния гурме фестивал във Варна. Едни от най-добрите български готвачи и техни колеги от чужбина, включително и такива със звезда "Мишлен", обмениха опит и идеи, от които имаха възможност да "почерпят" и млади и бъдещи готвачи. Във Варна най-младият носител на Мишлен..

публикувано на 27.03.25 в 13:45

Ще закрият ли солните стаи в детските градини?

През последните няколко години солните стаи навлязоха масово в големите хотели и СПА курорти. Модата се пренесе и в учебните заведения.  В солната стая се разпрашават фини частици фармацевтична алпийска нейодирана сол с помощта на специализирана медицинска апаратура. Смята се, че това помага при белодробни заболявания, кожни и неврологични..

публикувано на 27.03.25 в 09:58
Дадоха старта на регата „Бриз

Търсят се доброволци за ветроходни събития във Варна

Фондация „Кор Кароли“ отправя покана към всички, запалени по морето и ветроходството, да се присъединят като доброволци. Срещата с желаещите ще се състои днес от 18:00 часа в Яхтклуб „Кап. Георги Георгиев – Порт Варна“ на Морска гара Варна. Като организатор на най-дългото и масово ветроходно състезание по българското Черноморие – регатата „Кор..

обновено на 27.03.25 в 09:44

Най-малко зрелостници се явяват на матура по физика, най-много по английски

От тази година 15 на сто от приема „държавна поръчка“ в направленията Администрация и управление и Икономика в българските ВУЗ-ове ще бъде с матура по математика. Догодина – 50%. Това обяви преди дни (във втората половина на месец март) министърът на образованието Красимир Вълчев. От ведомството обмислят това да бъде приложено и за..

публикувано на 27.03.25 в 08:25

Във Варна най-младият носител на Мишлен звезда се влюби в киселото мляко

Звездите на Мишлен се смятат за отличителен белег на изискани ястия от най-добрите готвачи в света. Не са лесни за получаване и се дават на най-добрите ресторанти. Само на 26 години, но вече с Мишлен звезда е Карлос Касияс. Братовчед на известния испански вратар от близкото минало Икер Касияс, Карлос се изявява на полето на кулинарията..

публикувано на 26.03.25 в 16:20

Най-важните функции в съвременните смартфони, на които трябва да обърнем внимание

Смартфоните се превърнаха в неразделна част от ежедневието ни, а тяхното развитие носи със себе си иновации, които улесняват и подобряват начина ни на живот. Когато избираме ново устройство, е важно да знаем кои функции правят разликата между обикновен модел и надежден смартфон, който ще ни служи дълго време. Мощен процесор и висока..

публикувано на 26.03.25 в 14:00