Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лесна работа: С чаша вино

Снимка: pixabay

На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така.

Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора, които иначе сме виждали с доста окаляни ръце. Нещата от живота и от паралелните реалности… Едната - каквато я живеем, другата - каквато ни я описват.

Но това е различна, много дълга и сложна история. Сега сме се събрали да затворим деловия ден и да се отпуснем.

Приятно е.

И тъй като е февруари, светлинките на вниманието ни се насочат към нещо простичко като любовта, което всъщност крепи света и към виното, което често дава силен тласък на дълбоко философско мислене.

За любовта е ясно. По-добре да я преживяваме, отколкото да я обсъждаме, така че се насочвам към виното.

Как започва всичко? Да речем, че преди хиляди години в Грузия разсеяни хора забравят гроздовия сок и когато се сещат за него, той вече е ферментирал. Първата плаха дегустация показва, че резултатът е приятен на вкус, а последиците от приемането му на моменти са твърде забавни.

Египтяните така се вдъхновяват, че рисуват по гробниците сцени с гроздобер, което изглежда като първи стъпки в Instagram - „винен Instagram“.

Древните гърци се очертават като ценители на питието, издигат го в култ и дори определят бог, който да отговаря за ресора.

Римляните са новатори във винения „лайфстайл“. Те налагат тренда да се пие вино по всяко време на деня.

В мрака на Средновековието виното оцелява, защото, да бъдем честни, кой би искал да мине през този период без чаша вино в ръка за кураж? Ренесансът - елегантност, изисканост… И до днес си пийваме френско вино, дори да не успяваме да произнесем правилно името му.

Едно нещо не се променя във времето. Чаша-две… И вече сме философи. Ставаме и по-забавни. Разбира се, и предпочитанията влияят върху резултата.

Бяло вино – за леки, приятни разговори в дългите летни вечери. Червено – за сериозни теми в дълбоки философски води от типа: „Така е. Невероятната ми красота се съчетава с изключителна мъдрост“. Розе - за хора, които не могат да решат какво искат от живота, но са сигурни, че искат нещо добро. Шампанското е ясно: „Животът е кратък, време е за мехурчета. Да празнуваме!“. Етапите също изглеждат логични. Първата чаша е ценителска. Долавяме наситен плодов аромат с фини дървесни нотки. На втора чаша виното е още по-добро – гладко, като любовна песен за небцето. С трета чаша не можем повече да се сдържаме и доверяваме на аудиторията изключителното дълбоко уважение, което изпитваме към нея. При положение, че и тя е в нашата фаза, уважението е взаимно. С четвъртата чаша нежна и всеопрощаваща любов обгръща целия свят. Тогава обичаме дори съседа по вила, който всяка неделя в шест сутринта включва косачката, а ние имаме една-единствена неделя за наспиване. Обаче… Всичко е любов. Наздраве!

Сега ще ви оставям. Преди да съм стигнала до дълбоките философски размисли за смисъла на живота, че току-виж отново се върна към темите за бюджет, хазна, политика… А човек понякога трябва да измества фокуса. Останалото не е много здравословно.

автор: Даниела Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненката Мая Цонева спечели "Гран при" в Международния конкурс за вокално и танцово изкуство "Бъди звезда"

„Гранд при“ присъди единодушно журито на Мая Цонева от Варна в Международния конкурс за вокално и танцово изкуство „Бъди звезда“.  Мая Цонева я балерина от школата на Елена Бубновская и танцува от тригодишна възраст. Носителка е на много награди от национални балетни конкурси. Голямата награда на конкурса включва безплатно участие на Мая Цонева на..

публикувано на 28.07.25 в 14:41

С благодарност и чест: Радио Варна приема скулптура на Йордан Каранов за 90-годишнината си

По повод 90-годишнината от създаването си екипът на Радио Варна ще приеме в понеделник ценно дарение – бронзова скулптура на Йордан Каранов (1892 – 1975), музиковед, общественик и началник на радиостанцията в периода 1944 – 1950 г. Паметникът е дарение от художничката Калия Йорданова и нейния съпруг – скулпторът проф. Пламен Братанов. Произведението..

обновено на 28.07.25 в 14:37

Цикорията – билка, която подпомага отслабването и баланса в тялото

Постоянно се появяват нови хранителни добавки за отслабване. Но една билка успя да устои на времето и да запази доверието на потребителите – цикорията . Изсушен и смлян на прах, коренът от цикория не само потиска глада, но и подхранва полезната чревна флора, подпомагайки здравословното отслабване и цялостния баланс в организма. Какво е..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Йордан Каранов: Гласът, който даде тон на Варна

Йордан Каранов е български певец, вокален педагог, музиковед, завеждащ музикалния отдел на Радио София през 30-те години на ХХ век. От средата на септември 1944 г. до март 1950 г. е началник на Радио Варна. Два важни момента в развитието на Радио Варна са свързани с неговото име – превръщането на медията в център на музикалния живот на Варна и..

публикувано на 28.07.25 в 09:00

28 юли - Световен ден за борба с хепатита

На 28 юли светът отбелязва Световния ден за борба с хепатита. Датата е посветена на повишаването на информираността относно вирусните хепатити, които засягат над 350 милиона души по света. Тази година кампанията се провежда под мотото „Hepatitis: Let’s Break It Down“, като основен фокус е премахването на социалните, икономически и системни бариери,..

публикувано на 28.07.25 в 07:58

Седемнадесето издание на празника на пъпеша се провежда в каварненското село Българево

Седемнадесето издание на празника на пъпеша се провежда в каварненското село Българево. Събитието за поредна година събира местни жители, гости и любители на сладкия летен плод на централния площад в селото. Тазгодишното издание се организира от Община Каварна със съдействието на кметството и Народно читалище „Народен Будител – 1940“ в..

публикувано на 27.07.25 в 10:30

Кой има имен ден на 27 юли

На 27 юли имен ден празнуват  Милчо, Милчена, Милен, Милена, Милетин, Милица, Мирена, Милина, Миленко, Добри, Добрин, Добриян, Добра, Добрина, Добринка, Добрияна, Пантелей, Панчо, Панто, Панка. Днес Православната църква чества  Св. великомъченик Пантелеймон . Днешният празник се нарича Пантелей пътник, защото на този ден прелетните птици..

публикувано на 27.07.25 в 09:32