В деня, обявен за „бойкотизация“ на хранителните вериги заради цените, Община Балчик обяви участието си в международна инициатива за мъдро използване на храната. От България партньори са общините Каварна, Балчик, Шабла, Бяла и Поморие.
Общото предизвикателство на инициативата е да се намалят хранителните отпадъци, свързани с потреблението, да се насърчат гражданите в Черноморския район да преосмислят и възприемат по-устойчиви навици по отношение на консумацията и изхвърлянето на храна. В четирите държави, участващи в проекта, се губят милиони тонове храна годишно. Основните причини за това са неразумното купуване, неправилното съхранение и готвенето без планиране. За да се постигне това, са необходими целенасочени политики и мерки за предотвратяване на разхищението на храни.
Какво ще постигне екипът?
Ще се обединят усилията на 20 малки крайбрежни селски общини от 4 държави от Черноморския район, за да се ограничат хранителните отпадъци от техните територии. Дейностите включват обучение на 50 от техните служители, за да бъде стимулиран напредъкът към устойчиво потребление на храни.
Ще повишим потенциала на местните администрации в селските райони, по-специално в населените места с голям туристически натиск през лятото, съвместно да образоват и повишат осведомеността на местните граждани и туристите по отношение на хранителните отпадъци като инструмент за намаляване на всички форми на замърсяване на техните територии, обобщават организаторите.
Четири организации от България, Турция, Грузия и Гърция ще обединят усилията си за разработване на обучението FoodWISE – в превод ИЗПОЛЗВАЙ ХРАНАТА МЪДРО/МЪДРО ХРАНЕНЕ.
Изпълнителите на ВиК проекта на бул. "Христо Смирненски" (от ул. "Прилеп" до бул. "Цар Освободител") очакват до края на тази седмица движението по затворения участък да бъде възстановено. Изградени са тротоарите и бордюрите, остава довършването на асфалтовите дейности, които са само по трасето на проводите, а не в целия габарит на пътя. Това стана ясно..
Във Варна днес беше открита първата зимна Алея на книгата. Само за три дни - от 13 до 15 февруари, свои щандове разполагат 38 издателства от цялата страна. Събитието е в търговския център на улица "Акад. Андрей Сахаров". "За всеки читател има издателство, за всяка книга има публика. Многообразието е чудесно" , подчерта Десислава Алексиева,..
Панорамен асансьор и конгресен център предстои да бъдат построени на крайбрежната алея във Варна. Ще бъде изграден и минерален воден център с атракционни и рекреативни зони. Това съобщиха днес пред медите членовете на Управителния съвет на „Холдинг Варна“ Ивелина Шабан и Милчо Близнаков. Компанията има готовност да започне трите проекта на..
Автомобил се вряза в група пешеходци в Мюнхен, като най-малко 15 души са ранени, съобщи "Билд". Мюнхенската конференция по сигурността ще започне утре и в баварската столица по-късно днес пристигат вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс и украинският президент Володимир Зеленски, посочва Ройтерс. Полицията е успяла да залови шофьора и той вече не се..
Двама криминално проявени мъже на 20 и на 34 години, маскирани с противогрипни маски, са нахлули в заложна къща в Долни чифлик. Извършителите са отправили заплахи с нож и са издърпали златен синджир от врата на собственичката на търговския обект, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР във Варна. Полицаите на Четвърто Районно управление..
В община Балчик предстои текущ ремонт на второкласния път Балчик - Добрич. Асфалтовата настилка ще бъде изцяло подменена. Срокът за изпълнение на този много важен обект за цялата област е средата на 2026 година, съобщават от Областно пътно управление, че започва подготовка за този крупен проект. Предстои..
В кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че следващата седмица ще бъдат пуснати правилата за избор на регулаторите: "Другата седмица трябва да се пуснат правилата и вече залата да търси мнозинства дали да ги приема. Ако не ги приема, чакаме столетници да управляват регулаторите. Вчера го говорихме това. То няма различно от вчера..