Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни инициативи, а в цялостна стратегия за развитие на селското стопанство, активна аграрна политика и ефективна работа на регулаторите, каза още доц. Боюклиев.
Ето какво още каза Огнян Боюклиев:
Какво е мнението Ви за бойкота?
Следя бойкота в Хърватска, в Загреб, в Скопие, Северна Македония, малко у нас не стана така, както стана при тях. Слушах участието в „Позиция“ на Мая Манолова и това, което прави ми заприлича на кампания за избор на омбудсман. Хубаво беше да позвъни и да види как е там. Едната страна на бойкота беше против търговските вериги. Но другата страна беше това, което сега са се сетили – техния производител, качеството на храната, как да стане по-достъпна, как да има хърватска местна храна, местните продукти. Протестиращите в Загреб не само, че не влязоха в търговските вериги, но демонстративно отидоха и се наредиха на опашките във фермерските пазари. Освен това в Загреб има много хубави магазини, които са представители на техните земеделски производители. Това при нас липсваше. Но самият факт, че наистина се обърна внимание, та лично споменава за говорещи глави, но извинявайте, но тези говорещи глави бяха специалисти и хора от браншовете, хора от БАН, от Стопанската академия и т.н. Това не са говорещи глави.
За това исках да насоча разговора дори и с нея върху основните проблеми, не само върху търговските вериги, защото там е върхът на айсберга, но проблемите са много повече.
Проблемите са, че няма активна аграрна политика и то не от днес. Натрупаха се много проблеми. Тя споменава колко струва домата там, а къде е напояването. Защо допуснахме да си разрушим напоителните системи. Каква е активната аграрна политика? Нали, да дръгнеш по веригата от първичния производител, да видиш вторичния, този, който преработва. Нали, първичният е на полето и отглежда животните, и произвежда млякото. Обаче, защо го няма същият този производител, както е в Хърватска или във Франция, или в другите страни, защо не си преработва сам продукцията? Защо изнасяме зърното, а не го превръщаме във фураж? Къде отидоха българските домати, качествените продукти? Това за тях не е интересно, понеже пенсионерите, а техният електорат основно е от пенсионери, тях ги вълнува крайната цена. Но качеството е много по-важно от това. Ние имаме некачествена храна, изчезна българската традиционна храна, произвеждаме сирене от млечни сурогати, млякото, което произвеждаме е по-малко от 60% от това, което излиза на пазара като уж български млечни продукти, същото важи и за колбасите. Тези въпроси не се дискутират, а те са по-важни.
Но това опира до цялостна стратегия.за развитието на българското селско стопанство, каквато няма.
Вижте, това е хоризонт от десетилетия. А тези нашите политици, особено на моята възраст, айде, все пак е симпатична дама, нашият хоризонт е по-малък. А става въпрос за поколения, за бъдещето. Мен това ме смущава в българската политика, че липсват младите хора. Че липсват икономически активните хора. Липсва науката, липсва стратегическото виждане. Ето напояването. Ние го съсипахме, но нищо не правим, за да го възстановим. Ето такива проблеми... И най-страшното е, че са политизирани. И стана един справедлив бойкот. Проблемите с търговските вериги не са от вчера. Първият такъв супермаркет се появява през 1907 година в Чикаго. И тогава Алеко Константинов пише и моят любим писател Стайнбек пише за складовете тогава, за кланиците, за миризмата там и т.н. Учили сче в училище „До Чикаго и назада“. Тогава почват да филират местните магазинчета, месарници, които продават свежо месо от околностите на Чикаго, а се появява евтино месо от не знам-къде-си докарано. И тук земеделието не само като храна, за която се сещаме три пъти на ден за него, но и като здарвна политика, като политика за национална сигурност. Ние примерно спряхме да произвеждаме семена. Спрахме да селекционираме български породи животни, изчезнаха овцете в планините ни и т.н. Ето това са големите проблеми. А не това, че сега ще стаен някой омбудсман или че социалната политика на лявата партия се изчерпва с това да даде по пет лева на пенсионер. Не това е проблемът. Данъците трябва да се събират. Социалната политика е скъпо нещо. Трябва да имаме по-високи данъци, за да можем да имаме и модерна социална политика.
Интервю с Dani Filth (CRADLE OF FILTH) CRADLE OF FILTH отдавна надскочиха клишираното определение „блек метъл“. Да, групата започна като типичен представител на блек метъла от 90-те, но бързо се преориентира, обогати звука, внесе страшно голямо стилово разнообразие в музиката си и днес е повече метъл отколкото блек. Може би екстремен метъл е..
Великденските празници отново поставиха на дневен ред темата за безопасността по пътищата на България. Въпреки многобройните анонси на властта, за мерките които ще бъдат предприети във връзка с очаквания масов трафик, статистиката на МВР отчете: за петте почивни дни, над 200 пияни шофьори в цяла Българи. Съставени са 22 354 фиша /със 7354 повече..
Очакванията на общинската администрация на Варна е новата билетна система да заработи до началото на есента на 2025-та година. Тази увереност изрази заместник- кметът по финанси Христо Рафаилов в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“. По думите му възможно е до края на следващата седмица цялата процедура да бъде приключена до край и да..
Днес е третият ден от поклонението пред тленните останки на Папа Франциск в базиликата "Св. Петър“ в Рим. Предполага се, че интересът до края на поклонението в събота за погребението, ще надвиши предполагаемото присъствие на над 200 000 желаещи от цял свят. Префектът на Рим Ламберто Джанини каза, че се прави всичко възможно да се осигурят..
До о. Ливнгстън и обратно – среща с оперативния офицер на българския военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) капитан-лейтенант Траян Попов. Той е от Каварна, офицер от Военноморските сили на България и в момента служи във Военноморска база-Бургас. За него това е първо участие в мисията , по покана на..
Българският фолклор е неизчерпаем източник на мистични истории – мрачни, вълнуващи и често стряскащи. Писателят Васил Попов ги превръща в съвременна проза с атмосфера, напомняща най-добрите примери в жанра. По образование еколог, той е част от екипа на National Geographic в продължение на няколко години, където допринася със свои снимки към поредицата..
Тенерифе от място за масов евтин туризъм става една от най-желаните дестинации в Европа. И то не само защото е подходящ за почивка във всеки ден от годината. Според пътешественичката и маркетинг специалист Весела Василева островът в Атлантическия океан научава урока: "Бъди това, в което си най-добър!". И се приспособява. За авантюристите Тенерифе..