Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха“ или накратко Ден на слуха 3 март. Целта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг при новородени, превенция на слуха при подрастващи и подобряване на качеството на живот при възрастни хора с намален слух. Според специалистите профилактичните прегледи са необходими за навременното откриване на предпоставки, които могат да доведат до трайно увреждане на слуха или внезапната му загуба. Това подчертава един от водещите специалисти по оториноларингология проф. д-р Марио Милков, който заедно с екип квалифицирани лекари осъществява прегледите.
Българинът има комплекс да носи слухов апарат, късното слухопротезиране е равно на развитие на деменция
Важно е, когато бъде установена загуба на слух, веднага да започне да се лекува. Точно както се установи диоптър на зрението и си купуваме очила, избираме скъпи рамки и т.н., при загуба на слух е необходимо да носим слухов апарат, подчерта УНГ специалистът. Но наблюдаваме едно явление - българинът има комплекс да носи слухов апарат. Със сигурност мога да кажа, че хората, които не се слухопротезират навреме, имат голям процент шанс да развият в по-късни стадии различни заболявания на мозъка, по-специално деменция. Тоест късното слухопротезиране е равно на развитие на деменция, защото ние не чуваме с ушите си, а с мозъка си, като пътищата от външната слухова мембрана и тъпанчевия канал до мозъка са много сложни. Именно увредата им може да доведе до промени в мозъчната дейност, предупреди проф. Милков.
Едно дете на 1 000 новородени има проблем със слуха. Затова и у нас вече в цялата страна се прави преглед на слуха при новородените, подчерта УНГ специалистът.
Много от хората имат неврит на слуховия нерв, придружен с нестабилност, световъртеж и замаяност, каза проф. Милков от МУ-Варна, където целогодишно се извършват прегледи и диагностика с различните модули на изследване на слуха - от тъпанчевата мембрана до мозъчната кора.
Целта на СЗО е да се подчертае значението на интегрирането на грижите за ушите и слуха в рамките на първичната медицинска помощ, като основен компонент на универсалното здравеопазване.
От 2007 година досега Световната здравна организация /СЗО/ отбелязва Световния ден на слуха на 3 март с инициативи, които да насочат вниманието на обществеността към проблемите на слуха. През 2025 година те са под мотото „Промяна на мисленето: Дайте си възможност да превърнете грижата за ушите и слуха в реалност за всички! Можете да предприемете стъпки днес, за да осигурите добро здраве на слуха през целия живот".
Профилактичните прегледи се провеждат в периода 17-28.02.2025 г. в сектор „Аудио-вестибуларна и сънна медицина“ в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Освободител“ №84, ет. 1, каб. №114.Аудио-вестибуларната лаборатория към Университетския медико-дентален център на МУ-Варна разполага с последно поколение апаратура за изследване на слуха и вестибуларния апарат.
Необходим е предварително записан на час на телефони 052677299, 0882413456.
Идеята достъпът до социални мрежи на деца под 15 години да бъде ограничен предизвика оживен обществен дебат, който продължава и днес. Повод за него станаха изявленията на образователния министър Красимир Вълчев, че социалните мрежи създават сериозни рискове за психичното здраве и развитието на децата. Мнението му беше подкрепено от председателя на..
В концертното студио на Радио Варна снощи се проведе среща-дискусия със социалния психолог Росен Йорданов на тема „Моралът в политиката" с вход свободен. Преди събитието с Росен Йорданов разговаря Валерия Василева. Темата за морала в политиката безспорно е много важна и актуална в обществото ни, но и твърде сложна - какви са вашите основни..
Децата от България ще имат възможност да участват за пета поредна година в XIX Световен конкурс за детско хайку, организиран от JAL Foundation в Япония. Темата на тазгодишното издание е „Звук“, а млади автори до 15-годишна възраст могат да изразят своята креативност чрез кратката японска поетична форма хайку, съчетана с рисунка. Това каза Зорница..
Да използваме летните дрехи в есенната визия, като съчетаваме например любимите си летни топове с жилетка или сако. Този съвет даде за предаването "Новият ден" имиджовият консултант Румяна Димитрова. Когато купуваме дрехи, да залагаме на качествената и красива кройка, с добра изработка, и да мислим за поне още три дрехи, с които може да бъде съчетана,..
Станислава Томова-Съни е основател и хореограф на Sunny Dance Studio . Започва да танцува като съвсем малка с народни танци в Детско-юношеския фолклорен ансамбъл "Ручейче" и Фолклорния ансамбъл към Община Варна. През 2002 г. се пренасочва към аеробни занимания и след обучение става инструктор по латино аеробика към клуб "Темпо", а две..
Книгата „Три погледа върху Съединението от 1885 година“ беше представена във Варна през тази седмица. Автори са историците Милко Палангурски, Веселин Янчев и Петър Стоянович. Разговаряхме с двама от тях – професорите Палангурски и Янчев, но не само за самата книга или за това какво е казано и какво не за Съединението. Постепенно предмет на..
Инцидентът във Варна, при който насъскани от стопанина си питбули, убиха домашен любимец и раниха човек , са резултат от езика на омразата който се насажда от политическите ни елити. Това каза в ефира на предаването ПФ д-р Ивайло Митковски, председател на варненската организация на ДСБ. По думите му, така наречения елит на нацията, със своите..