България е единствената страна от ЕС, която все още не е предприела стъпки за удължаване на временната закрила на украинските бежанци. За над 74 хил. бежанци от войната - предимно от районите на Източна и Южна Украйна, това е единствената възможност да продължат живота си у нас - да продължат да работят, да подновят документите си в банки и къде да останат, още повече че огромната част от тях са места в окупация с разрушени градове и домове.
Очаква се удължаването на закрилата да бъде прието на заседание на Министерски съвет, каза за Радио Варна Наталия Еллис от Фондация "Юкрейн Съпорт и Реновейшън". От организацията вече са изпратили писмо със запитване до МС.
До края на февруари, в края на който изтича закрилата на бежанците, има две заседания на правителството.
И в момента у нас продължават да пристигат бежанци - основно от частично окупираните украински области - Херсонска, Запорожка, Харковска, но има и такива от районите на украинската част на Бесарабия или Днипро.
Някои от хората остават в България - намират си работа, намират своето място в България. Други тръгват за някъде другаде, защото не могат да работят у нас. Това важи изключително много за медиците. За украинските лекари и медицински сестри признаването на дипломите им отнема изключително много време и бюрокрация, каза Еллис.
За близо 3 години война и престой на бежанците у нас, едва около 10 украински лекари успяха, каза тя. В същото време само в Чехия, това са направили над 5 хиляди украински медици.
Европейските статистики сочат, че не само Чехия, но и останалите страни от Източна и Централна Европа до голяма степен решиха кадровата си криза с медицински специалисти, за разлика от България. Там обаче системата за признаване на дипломите на украинските медици е по-опростена и практически ориентирана, вкл. и с изпитите по език и признаването на образованието е далеч по-бързо и лесно.
Около 40% от бежанците от Украйна към днешна дата са деца и младежи, 15 на сто са мъжете - многодетни родители или пенсионери, останалите близо половината от бежанците са жени. Над 15 хиляди са тези, които работят и имат трудови договори, каза Наталия Еллис.
Повече може да чуете от звуковия файл.
За първи път в историята си летище Варна посрещна 183-ма пътници от Абу Даби. Линията е целогодишна, това е най-далечната дестинация до Варна, полетът трае четири часа. Директорът на аеропорта Димитър Костадинов и Франц Кванте, директор на фирмата-концесионер, заедно със своя екип посрещнаха пътниците с рози и подаръци. Полетите ще бъдат три..
Не е установен брегови източник на замърсяване с нефтопродукти на плажа межди Втора и Трета буна във Варна. Това е установил огледът на място днес, съобщават от Регионалната инспекция по околната среда и водите В някои участъци са установени замърсени с мазут водорасли, изхвърлени от морето. По цялата повърхност на морската вода в крайбрежната зона,..
От 1 април до 30 септември се възобновява синята зона в Балчик Таксата на обозначените места в центъра и крайбрежието е 2 лв. на час и 10 лв. на денонощие.
Националната система за ранно предупреждение и оповестяване ще бъде тествана на 1 април, съобщават от МВР. Сирените ще бъдат задействани в 11 часа. Сигналите ще бъдат съпътствани от гласова информация. Целта на тренировката е проверка на техническото състояние на националната система и обучение на населението за разпознаване на сигналите. Проверката..
Проучат възможностите за изграждане на подземен паркинг в близост до Катедралния храм „Св. Успение Богородично“, съобщават от общинската администрация. По време на обсъждане на идеята бе подчертано, че подобни съоръжения се използват в други европейски държави и значително допринасят за облекчаване на трафика в централните зони. Ще се обследват и..
Поскъпването на винетките ще влезе в сила от първи май, а новите по-високи тол такси за ползване на републиканската пътна мрежа от тежкотоварните автомобили и автобусите са в сила от 1 април, като ново поскъпване на тарифите е прието и от първи септември, предаде БНР. Постановлението на правителството е с днешна дата и публикувано в Правната..
В язовир "Цонево" обемът вода, който излиза оттам не е голям. Лошото е, че не се издават разрешителни на земеделски производители за водовземане, дори "Напоителни системи" нямат такова разрешение. Това коментира пред Радио Варна Илия Проданов, съпредседател на Българската аграрна камара. В Североизточна България поливането е много трудно...