Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница - Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик до края на седмицата. Заедно с кутии за дарения, те са разположени на двата входа - Информационно обслужване и Общинска данъчна служба.
Пациентите в лечебното заведение към момента са 70 от капацитет 90 легла. Със средствата, получени от двата базара в Балчик и в Карвуна, ще се закупят плодове и сладки неща, каквито обичат пациентите.
Много са радостни, когато излагат и реализират творчеството си, разказа трудотерапевтът към психиатричното лечебно заведение Красимира Тодорова. Наблюденията и са, че мъжете са по-активни в изкуството, което определено лекува.С голямо желание работят, което си пролича и от коледния базар, когато научиха какво е декупаж (приложно изкуство, при което се изрязва мотив или изображение от различен материал (предимно хартия, но също така и дърво, кожа или плат). След това мотивът се залепя или с помощта на различни техники за декупаж се прикрепя върху дадената повърхност за декориране (дърво, метал, плат и пр.) Прилага се основно върху предмет, като малка кутийка, чиния, ваза, свещ или елемент от обзавеждането — шкаф например).
За Баба Марта от Държавната психиатрична болница – Карвуна пожелават на всички: „Да сте живи, здрави, засмени, да е прекрасно около вас, да е шарен и хубав светът ви!“.
Управителят на болницата д-р Тихомира Стелиянова има идея инициативата да се пренесе и за Великден и други празници, за да напомня на обществеността, че има такава болница и такива хора. Най-големите им проблеми засега остават пътната инфраструктура и остарялата база.
За пътя до болница Карвуна Общината в Балчик все още чака сключване на договор за финансиране на одобрения проект за ремонт на трасето Сенокос - Карвуна - Храброво на стойност близо 7 милиона лева. Проектът е готов и с разрешително за строеж.
Две училища във Варна, по едно в Добрич и Опака, както и училищата в с. Приселци и с. Медовец ще преминат специализираната двугодишна програма на фондация „Заедно в час“ за надграждане на уменията на учители и директори. Общо 45 училища от 34 населени места в България стават част от випуск 2025/2027 на програмата. Това е рекорден брой участници,..
Професионален празник имат днес българските психолози. Той се отбелязва от 1995 година, по идея на студенти психолози, като е създадено и "Сдружение на младите психолози в България", наречено "4-ти Април". Професията на психолога стана много модерна през годините. Много млади хора я припознаха като своя, но и не малка част от тях се отказаха..
138 са дърветата в парковата част до сцена "Филиал" на Драматичен театър "Стоян Бъчваров"-Варна. Едно от тях ще бъде премахнато по препоръка на еколозите на район „Одесос“. Те са преценили, че това дърво е станало опасно. Това каза за Радио Варна Янислава Шопова, кмет на район "Одесос". Тя коментира и наличието на два високи дънера до..
Разруха, боклуци и графити, навяващи асоциации с постапокалиптичен сериал - така може да се опише бившето военно поделение на Строителни войски във варненския квартал "Владислав Варненчик". Мястото тъне в разруха от години, парчета бетон са хиляди, остатъците от кенчета от бира, безалкохолни и енергийни напитки поне няколкостотин. Следите от престой на..
"Дух и форма" е заглавието на втората сборна изложба на преподаватели и служители на ЦПЛР - Общински детски комплекс, Варна, която ще бъде открита официално от 17:30 часа на 7 април във фоайето на първия етаж на Фестивалния и конгресен център. В експозицията са включени маслени платна, графики, акварели, фотографии, приложни занаяти и др...
Добротата е едно от най-хубавите човешки качества, които би било добре да проявяваме по-често. В изобилие от това качество притежава един млад германски шофьор на такси, който се прочу по света с една благородна инициатива. Оливер Бекман предлага безплатни превози с такси всеки петък и събота вечер, но услугата му е достъпна само за дами, с които..
Във Варна няма специализиран център за почасова грижа за пълнолетни с разстройство в аутистичния спектър. Това каза за Радио Варна Йорданка Ненчева, председател на Асоциация „Да съхраним жената“, която създаде Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания от аутистичния спектър „Живот под дъгата“. 25 деца на възраст..