Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Напред към подвизи и слава" или за ролята на военните ни маршове

„Напред към подвизи и слава“ – така се нарича маршът, който днес на 3 март, както и на всеки официален празник у нас, ще прозвучи за първи път при тържествената заря-проверка. Познат е още като Насрещен марш - церемониалният марш, с който се посрещат официалните лица или делегации, и който звучи при всеки преглед на войсковите части в България.

Може би не всички знаят, но композиторът на този марш е... Добри Христов - добре позната личност в музикалната ни история, изключително тясно свързана с Варна, и основател на професионалната музика.



Именно военна музика (и военните маршове) са в основата на музикалната и инструментална ни култура. Военните духови оркестри са и първите професионални оркестри в страната - едва десетилетия след тях в България се създават симфоничните оркестри, казва диригентът на Представителния духов оркестър на ВМС, кап. II ранг Георги Зайранов


- Какво е значението на военните маршове? 

- Маршовете, както и химните са емблеми, които са свързани с нашето съзнание. Без тези емблеми ние не бихме могли да се представим химните на държавитеПо същия начин и маршовете, които са писани  за българската армия, те са свързани с определени събития, които са се случили, с определени битки, а когато не са свързани с битки, те са свързани с идеята да повдигнат бойния дух на тези, които се сражават на фронта.
Истинското значение на военните маршове в българската история започва да се появява вече през XIX век, особено по време на Възраждането, Руско-Турската Освободителна война и след Освобождението, когато се създава българската армия. Тогава вече има военна музика, има военни оркестри, които се утвърждават като важен елемент за поддържане на национална идентичност и бойния дух.
- По това време, през XIX век, има ли някакво влияние на унгарската емиграция, която се появява около 1848? Защото първите капелмайстори, доколкото си спомням, в българската армия всъщност са чехи?
- Именно. Няма начин да няма влияние, защото, както споменахте, първите български капелмайстори са чехи, но те не са учили непременно в Чехия.Те са учили в Австрия, в Германия, в други държави и пренасят тази музикална култура, тези интонации оттам към българската култура. Много пъти обаче, те се позовават на българския фолклор, на българските песни, интерпретирайки ги чрез наученото, през това, което имат като музикални знания и се получават много интересни интерпретации, в които слушаме български песни с маршовия характер на пруската музика или някоя друга.
- Дайте ми пример.
- Маршът "Един завет", примерно. Той е изключително показателен със своята фанфарност. Той е на Иван Йовчев, музиката на Георги Шегунов. През 1915-та година е създаден във времето на мобилизацията на българската армия за Първата световна война. В този марш звучат Австро-Унгарските фанфарни маршови тонове, които са наложени върху българската идентичност. 
Или други маршове - "Бдинци, лъвове, титани" - изключително с пруски, австрийски, немски маршови ритми, но съчетани с патриотичен текст.
Маршът на 23-ти Шипченски полк е абсолютна смесица от френски и руски мотиви.
Интересна е и историята с "Шуми Марица" - националният български химн до 1944 г.,  който е базиран на немски марш със заглавие Когато войниците маршируват в града" - много интересен марш, който обаче се базира на комичната опера "Пиратите", чиято премиера е прeз 1839 г. във Варшава. 

Целия разговор с кап. II ранг Георги Зайранов може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фолклорен празник „Великденска плетеница“ зарадва варненската публика

Истинско богатство на сцената на Фестивален комплекс разцъфна при откриването на фолклорен празник „Великденска плетеница“, който се организира от Община Варна. Грандиозното начало бе поставено от фолклорният ансамбъл при Националното училище по изкуствата "Добри Христов" – Варна, които със своите над 60 талантливи ученици на сцената завладя сърцата..

публикувано на 13.04.25 в 12:07

"Наивен съм бил" - новото видео на Lay-Zy

В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..

публикувано на 12.04.25 в 16:00

Николай Табаков представя романа „Концерт за жаби и оркестър в ми бемол мажор“

14 април, понеделник, Арт салон на Радио Варна, 17.00 часа „Концерт за жаби и оркестър в ми бемол мажор“ е последният роман на Николай Табаков, в който авторът ни представя отново интересен поглед към света, в който живеем. И основният му въпрос е: Къде е мястото на всеки един от нас в този свят? И още: Потънали ли сме до гуша в идеалния..

обновено на 11.04.25 в 12:59

Йордан Д. Радичков и Владимир Полеганов с представяния на книги във Варна

На 10 и 11 април 2025 г. Варненската библиотека посреща издателя и писател Йордан Д. Радичков и преводача Владимир Полеганов. Днес от 18:00 ч. двамата ще представят българското издание на култовия графичен роман „Маус“ от Арт Спигелман, който излиза на български език за първи път и е дело на издателство „Нике“. На 11 април Йордан Д. Радичков ще се..

публикувано на 10.04.25 в 15:29

„Primavera“ - съвместна изложба на Анна Цоловска и Бисера Вълева във Варна

„Primavera“ е изложба, съвместно предизвикателство на проф. д-р Анна Цоловска и проф. д-р Бисера Вълева, преподаватели в Катедра „Визуални изкуства“ към Факултета по науки за образованието и изкуствата на Софийския университет. Във варненската галерия „Папийон“ двете художнички представят скулптурни форми от бял шамот и кристално стъкло и..

публикувано на 10.04.25 в 14:42

Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ в ГХГ - Варна

Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в родпокривното пространство на галерията до 28 април.  Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..

публикувано на 10.04.25 в 14:34

Великденски размишления около Немски реквием на Брамс на Велики четвъртък

В XXIV Великденски музикален фестивал на Държавна опера Варна, точно на Велики четвъртък от Страстната седмица, маестро Григор Паликаров ще ни отведе с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва кръстната си смърт. МАЕСТРО ГРИГОР ПАЛИКАРОВ ЗА..

публикувано на 10.04.25 в 13:58