Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Напред към подвизи и слава" или за ролята на военните ни маршове

„Напред към подвизи и слава“ – така се нарича маршът, който днес на 3 март, както и на всеки официален празник у нас, ще прозвучи за първи път при тържествената заря-проверка. Познат е още като Насрещен марш - церемониалният марш, с който се посрещат официалните лица или делегации, и който звучи при всеки преглед на войсковите части в България.

Може би не всички знаят, но композиторът на този марш е... Добри Христов - добре позната личност в музикалната ни история, изключително тясно свързана с Варна, и основател на професионалната музика.



Именно военна музика (и военните маршове) са в основата на музикалната и инструментална ни култура. Военните духови оркестри са и първите професионални оркестри в страната - едва десетилетия след тях в България се създават симфоничните оркестри, казва диригентът на Представителния духов оркестър на ВМС, кап. II ранг Георги Зайранов


- Какво е значението на военните маршове? 

- Маршовете, както и химните са емблеми, които са свързани с нашето съзнание. Без тези емблеми ние не бихме могли да се представим химните на държавитеПо същия начин и маршовете, които са писани  за българската армия, те са свързани с определени събития, които са се случили, с определени битки, а когато не са свързани с битки, те са свързани с идеята да повдигнат бойния дух на тези, които се сражават на фронта.
Истинското значение на военните маршове в българската история започва да се появява вече през XIX век, особено по време на Възраждането, Руско-Турската Освободителна война и след Освобождението, когато се създава българската армия. Тогава вече има военна музика, има военни оркестри, които се утвърждават като важен елемент за поддържане на национална идентичност и бойния дух.
- По това време, през XIX век, има ли някакво влияние на унгарската емиграция, която се появява около 1848? Защото първите капелмайстори, доколкото си спомням, в българската армия всъщност са чехи?
- Именно. Няма начин да няма влияние, защото, както споменахте, първите български капелмайстори са чехи, но те не са учили непременно в Чехия.Те са учили в Австрия, в Германия, в други държави и пренасят тази музикална култура, тези интонации оттам към българската култура. Много пъти обаче, те се позовават на българския фолклор, на българските песни, интерпретирайки ги чрез наученото, през това, което имат като музикални знания и се получават много интересни интерпретации, в които слушаме български песни с маршовия характер на пруската музика или някоя друга.
- Дайте ми пример.
- Маршът "Един завет", примерно. Той е изключително показателен със своята фанфарност. Той е на Иван Йовчев, музиката на Георги Шегунов. През 1915-та година е създаден във времето на мобилизацията на българската армия за Първата световна война. В този марш звучат Австро-Унгарските фанфарни маршови тонове, които са наложени върху българската идентичност. 
Или други маршове - "Бдинци, лъвове, титани" - изключително с пруски, австрийски, немски маршови ритми, но съчетани с патриотичен текст.
Маршът на 23-ти Шипченски полк е абсолютна смесица от френски и руски мотиви.
Интересна е и историята с "Шуми Марица" - националният български химн до 1944 г.,  който е базиран на немски марш със заглавие Когато войниците маршируват в града" - много интересен марш, който обаче се базира на комичната опера "Пиратите", чиято премиера е прeз 1839 г. във Варшава. 

Целия разговор с кап. II ранг Георги Зайранов може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Знаме на 46-ти Пехотен Добрички полк

Изложба разказва за първи път историята на 46-ти Пехотен Добрички полк

Историята на 46-ти пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война (ВСВ). Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-ти Пехотен Добрички полк“. Откриването на..

публикувано на 17.05.25 в 15:34

Европейска нощ на музеите и галериите на 17 май във Варна

За поредна година Варна става част от инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“ с разнообразна и вдъхновяваща програма. Събитието се е утвърдило като неразделна част от културния живот на града, превръщайки се в очаквана традиция и любим повод за варненци да се насладят на една незабравима културна разходка.  Тази година "Нощ на Музеите и..

публикувано на 17.05.25 в 08:35

ММФ "Варненско лято" с амбициозна програма в навечерието на своята 100-годишнина

От 21 юни до 17 септември жителите и гостите на Варна ще се насладят на изпълнения на европейски оркестри и световнопризнати инструменталисти, млади изгряващи звезди и утвърдени български музиканти.  Откриването на фестивала "Варненско лято" ще бъде под диригентството на маестро Емил Табаков. Концертът е със солист впечатляващия валдхорнист Виктор..

публикувано на 16.05.25 в 14:02

Събития в Двореца за Европейската нощ на музеите в Балчик

От 16 май до 30 май в галерия "Тихото гнездо" на Двореца в Балчик гостува изложба живопис на Паруш Парушев. На 17 май /събота/ от 9 до 17:30 ч.,във връзка с Европейската нощ на музеите, ДКИ КЦ „Двореца“ предоставя свободен достъп на всички свои посетители до Холограмата на кралица Мария Единбург, която се намира във вила „Тихото гнездо“. Посетителите..

публикувано на 16.05.25 в 13:52

Национална археологическа конференция с над 20 доклада в Балчик, отворена за любознателните

Над 100 археолози и повече от 20 доклада ще бъдат част от 63-ата Национална археологическа конференция, на която тази година Балчик ще бъде домакин от 27 май до 31 май в Мелницата. Конференцията ще бъде открита официално в първия ден вечерта от доц. д-р Тодор Чобанов, заместник-министър на културата, Николай Ангелов – кмет на община Балчик, доц. д-р..

публикувано на 16.05.25 в 13:49

"Слънчеви рисунки“ - Варна събира детски таланти в цвят и звук

На 17 май деца от Варна ще могат да изразят своето творчество и въображение чрез рисуване върху сюжетите от песни. Идеята на проекта „Слънчеви рисунки“ е да обедини музиката и визуалното изкуство, създавайки хармонична симбиоза между двете форми на изразяване. Създадените от Доно Цветков песни за деца, основно по стихове на Райна Пенева, Петя..

публикувано на 16.05.25 в 11:21

„Провадийската чаршия в началото на 20 век“ – непоказвани експонати в Европейската нощ на музеите

Непоказвани досега предмети, снимки, документи, афиши и плакати представя в най-новата си изложба Историческият музей в Провадия. С експозицията „Провадийската чаршия в началото на 20 век“ местната институция се включва в Европейската нощ на музеите. Изложбата включва много предмети от миналото, които са били в дюкяните на централната  улица и..

публикувано на 16.05.25 в 09:40